Yatırım yapmaya başla!

Bayrak Üretimi Teknolojiye Yenik Düşen Mesleklerden Oldu!

Bayrak üretim sektörü, dijital baskı teknolojisindeki hızlı gelişmelerle küçülmeye başladı. İşte sektör ile ilgili açıklamalar…
Bayrak Üretimi Teknolojiye Yenik Düşen Mesleklerden Oldu!

Rengini şehitlerimizin kanından altın Türk bayrağı, ulusumuzun en kıymetli değeridir. Üretimi son derece bir şekilde yapılmakta ve birçok kriteri barındırmaktadır. Ama bu üretim şekli, teknolojiye yenik düştü ve bir meslek olmaktan çıktı. Bayrak üretim sektöründeki binlerce çalışan ise dijital baskı makinelerine karşı ayakta durmaya çalışıyor. Türk bayrağı, İstanbul’da 500 civarında küçük atölyede üretiliyor. Ama bu atölyeler, teknolojiye yenik düşmeye başladı.

Bayrak sektörü 2000 – 2500 kişiye istihdam sağlıyor. Buna karşın dijital baskı teknolojisinde yaşanan gelişmeler sektörün küçülmesine neden oluyor.

Bayrak Sektöründe 2000 - 2500 Kişi Çalışıyor

Çin’den 20 bin ila 30 bin dolara baskı makinesi alan tabelacılar ve matbaacılar, bayrak üretim işine girmeye başladı. Durum böyle olunca sektör, teknoloji karşısında yok olan mesleklerden olmaya başladı. 16 yıllık bayrak üretim firması sahibi Ramazan Çendik, bayrak sektöründeki sorunlara ve sıkıntılara dikkat çekti. Çendik, bayrak üretim malzemelerinin pahalı olduğunu ve bu nedenle eskisi kadar kaliteli üretim yapılmadığını söyledi. Günümüzde kısıtlı sayıda kaliteli bayrak üretildiğine değindi.

Kaliteli bayrağın kumaşının, % 80 pamuk ve % 20 polyester karışımından oluştuğunu belirtti. Günümüzdekilerin ise % 100 polyester olduğunu açıkladı.

Türk Bayrağı Kaliteli Kumaş Özellikleri

Günümüzde kumaşların gramajının da düşük olduğunu açıklayan Çendik, kaliteli bir bayrağın kumaşının 160 gram ağırlığında olması gerektiğini vurguladı. Şimdilerde 80 – 90 gramlık bayraklar üretildiğini söyledi ve bunun kaliteyi düşürdüğünden bahsetti.

Bayrak sektöründe kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çektiklerini de anlatan firma sahibi, “15 Temmuz sonrasında Türkiye bayrağa doydu” dedi.

15 Temmuzda Türkiye Bayrağa Doydu

Özellikle 29 Ekim, 30 Ağustos, 19 Mayıs ve 23 Nisan gibi resmi bayramlarda işlerin yoğun olduğunu; ama 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında her evde en az 3 – 4 bayrak bulunduğunu söyledi. Çendik, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra en çok bayrak satışının 15 Temmuz sonra olduğunu da açıkladı. Kıbrıs Barış Harekatı döneminde ülke nüfusunun 45 milyon civarında olduğunu ve nüfusun iki katı oranında Türk bayrağı satışı yapıldığını ifade etti.

15 Temmuz sonrasında ise yaklaşık 120 milyon Türk bayrağı satıldığını açıkladı. Bu nedenle resmi bayramlarda bayrak satışı minimuma indiğini söyledi.

15 Temmuzda 120 Milyon Türk Bayrağı Satıldı

“Kurumlar ellerindeki bayraklar eskidiyse veya yırtıldıysa alıyor,” diyen Çendik, Türkiye’de yılda 1,5 milyon metre kumaşın bayrak üretimi için satıldığını da dile getirdi. Firma olarak şimdiye kadar ürettikleri en büyük Türk bayrağının ise Çamlıca Camisi için yapıldığını açıkladı.

Bir kapalı spor salonunda, yaklaşık 1 haftalık çalışma ile 1453 metrekarelik Türk bayrağı ürettiklerini söyledi.

En Büyük Bayrak Çamlıca Camisine

10 kişilik ekiple 3 metre enindeki kumaşları birleştirerek dikimi gerçekleştirdiklerini anlattı. Bayrağın, sadece ay – yıldız figürünün monte edildiği kısmın salonun tamamını kapladığını açıkladı.

Seçim zamanlarında da iş alamadıklarını ve büyük tekstil firmalarına yenik düştüklerini söyleyen Ramazan Çendik, bunlarla baş edemediklerini ifade etti. İstanbul’da kiraların yüksek olduğunu da belirterek, memleketine geri dönmeyi düşündüğünü ve orada istihdam bekleyen insanlarla üretim yapmak istediğini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum