Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Batılı Ülkeler Rus Bankaları SWIFT Sisteminden Çıkarıyor

ABD, Kanada ve Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya'yı SWIFT ödeme sisteminden çıkarma kararı aldı. Ayrıntılar haberde...
Batılı Ülkeler Rus Bankaları SWIFT Sisteminden Çıkarıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesi sonrası, batılı ülkeler ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu kapsamda son olarak Avrupa Birliği, ABD ve Kanada, Rus bankalarının, küresel finansal sisteminde yaygın olarak kullanılan SWIFT sisteminden çıkarma kararı aldı.

Batılı ülkeler ayrıca Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası rezervlerini kullanmasını kısıtlamak için önlem alacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, belirli Rus bankalarının SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkaracaklarını söyledi.

Von der Leyen bu adım ile bankaların uluslararası finansal sistemden kopmasını sağlayacak ve küresel olarak faaliyet gösterme yeteneklerini engelleyeceklerini söyledi.

Merkez Bankası’nı felç edecek kısıtlayıcı tedbirler uygulayacaklarını söyleyen Von der Leyen, Von der Leyen, işlemlerini dondurarak varlıklarını tasfiye etmesini imkansız hale getireceklerini ifade etti.

Rusya, petrol ve doğal gaz ihracatı için büyük oranda SWIFT sistemine bağlı konumda. SWIFT, paranın hızlı bir şekilde, sınır tanımadan bir yerden bir yere gönderilmesini sağlayan uluslararası mali yapılanma olarak tanımlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu