Yatırım yapmaya başla!

Başkan Lampert Sears’ı Ayakta Tutmak için 4.4 Milyar Dolarlık Teklif Verdi

Eddie Lampert, tasfiyeden ve on binlerce kişiyi işten çıkarmaktan kurtulmak için Sears’a 4.4 milyar dolarlık teklif verdi. İşte detaylar;
Başkan Lampert Sears’ı Ayakta Tutmak için 4.4 Milyar Dolarlık Teklif Verdi

28 Aralık ABD’li perakende devinin kaderini belirleyecek gündü ve şirket bir satın alma teklifi almadığı takdirde iflas edecekti. Ancak Sears’ın yönetim kurulu başkanı olan Eddie Lampert, son dakikada verdiği 4.4 milyar dolarlık teklifle şirketi tasfiyeden kurtardı.

Lampert’ın hedge fonu ESL Investments, Kmart’ı ve Sears’ı satın almak için daha önce verdiği deneme amaçlı teklifini resmileştirdi ki teklifin öğleden sonra 4’te, son dakikada yapılması dikkat çekti. Lamper’ın ESL Investments’ın iştiraki Transform Holdco aracılığıyla yaptığı teklifin Sears’ın 425 mağazasına ve tüm varlıklarına yönelik olduğu kaydedildi. Ayrıca bir ESL sözcüsü, şirketin teklifi finanse etmek için yatırım bankalarından 1.3 milyar dolarlık finansman taahhüdü olduğunu belirtti.

Söz konusu teklifin tasfiyeyi erteleyebileceği belirtilirken Sears’ın danışmanlarının ESL’nin nitelikli bir teklif veren olup olmadığına 4 Ocak’a kadar karar verecekleri söylendi.

İflasın Eşiğindeki Sears’a Başkandan 4.4 Milyar Dolarlık Teklif Danışmanların Lampert’ın teklifi ile şirketi tasfiye etme seçeneği arasındaki değeri tartışacakları aktarıldı. Teklifin başarılı olması durumunda iflastan kurtulacak şirketin 50 bin kişiye kadar istihdam sağlayacağı da öğrenildi. Öte yandan Lampert’ın teklifinin tam yapısının hemen belirlenmediği ancak önümüzdeki günlerde bunun halka açıklanacağı bilgileri de verildi.

Kaynaklarda teklifin bu ayın başındaki 4.6 milyar dolarlık teklife benziyorsa teminatsız alacaklılardan negatif geri dönüş almasının muhtemel olduğu yazıldı.

Eddie Lampert 4.4 Milyar Dolarlık Teklif Çünkü teminatsız alacaklılar, bu ayın başlarında Eddie Lampert’ın kredi teklifine itiraz edeceklerini açıklamışlardı.Fakat şu anda belli olan tek şey Sears’ın tasfiye olmaktan en azından kurtulduğuydu. İlgili haberde, şirketin son zamanlarda pek iyi haberlerle gündeme gelmediği de hatırlatıldı.

Sonuçta şirket 15 Ekim’de iflas başvurusunda bulunmuş, o sırada 142 karsız mağazasının kapanacağını açıklamıştı. Kasım ayında 40 mağazasını daha kapatan Sears, Cuma günü 80 mağazasını daha kapatmayı planladığını bildirmişti. Böylece Sears’ın kapanan mağaza sayısı 260’ı geçecekti diğer bir ifadeyle 700 mağazasının 3’te 12ini kapatmış olacaktı. 125 yıllık firmanın 68 binden fazla çalışanı vardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum