Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Selçuk Türkiye’de İşten Çıkarma Yasağının Bir Süre Daha Süreceğini Duyurdu

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, çalışanların korunması amacıyla bir süre daha uzatılacak.
Bakan Selçuk Türkiye’de İşten Çıkarma Yasağının Bir Süre Daha Süreceğini Duyurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de ilk kez 10 Mart’ta görülen Covid-19 hastalığı, aylar içinde tüm hayatımızı alt üst etti. Sağlık sistemi ve ekonominin aldığı ağır hasarlar, 1 Haziran’da başlatılan normalleşme süreciyle telafi edilmeye çalışılıyor. Fakat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tam anlamıyla eskiye dönüş her açıdan zor olacak.

Her ne kadar kısıtlamaların çoğu kaldırılsa da risk hala devam ediyor. Her gün Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli olarak açıklanan koronavirüs tablosu, 12 Haziran itibasıyla vaka sayısında artış olduğunu gösterdi. 29 Mayıs’tan bu yana ilk kez vaka sayısında yeniden 1000’in üzerine çıkıldı.

Türkiye 12 Haziran Korona
Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Türk ekonomisi bu olağanüstü durumu her ne kadar en az hasarla atlatmaya çabalasa da kapanan iş yerleri milyonlarca vatandaşımızı işsiz bıraktı. TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı işsizlik raporuna göre, söz konusu dönemde işsizlik %13,2’ye ve istihdam %42’ye geriledi. Her ikisinin de aynı anda azalması şaşırtıcı olurken, sonraki ay verilerinin pandemi etkilerini daha net yansıtması bekleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme kapsamında pandemi nedeniyle 17 Nisan tarihinde 3 ay süre ile işten çıkarma yasaklanmıştı. Bugün konuyla ilgili önemli bir açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi.

Bakan Selçuk, Türkiye’de işten çıkarma yasağını bir süre daha uzatma fikrini değerlendirdiklerini duyurdu. Pandemi süresince vatandaşlara oldukça fazla destek sağlandığını açıkladı.

Kamuoyunda “işten çıkarma yasağı” adıyla bilinen fesih kısıtının uzatmayı düşündüklerini ifade eden Selçuk, şöyle konuştu;

Bakan Selçuk İşten Çıkarma YasakGençler için paket içinde 2 madde üzerinde çalıştıklarını söylerken, en kısa zamanda meclise sunacaklarını söyledi. Paketin detayları netleştikten sonra öğrenilecek.

Gençler dışında yaşlı nüfusu da ele alan Selçuk, onlara ilişkin olarak ise şu ifadeleri kullandı;

Bakam Selçuk Yaşlı Nüfus AçıklamaÖte yandan alınan karar doğrultusunda belli istisnalar dışında, çalışan bir işçiyi işten çıkarmak yasak olacak. İşveren, yalnızca ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı bir durumda çalışanını kovabilecek. Bu uygulama pandeminin başlamasından kısa süre sonra uygulamaya konmasına rağmen Türkiye’de Mayıs ayı işsizlik maaşı başvuruları 102 bin arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu