Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupalı Bankalar için Yeterli Likidite ve Sermaye Vurgusu

Avrupa Merkez Bankası yıllık incelemesinin tamamlanmasının ardından bankaların sermayeleri ve ekonomi hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberde;
Avrupalı Bankalar için Yeterli Likidite ve Sermaye Vurgusu
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası bugün 2021 için denetleyici gözden geçirme ve değerlendirme sürecinin sonuçlarını açıkladı. Yıllık değerlendirmenin bulguları, önemli kurumların sağlam sermaye ve likidite pozisyonlarını sürdürdüklerini ortaya serdi.

Burada çoğu bankanın, sermaye gereksinimleri ve rehberlik tarafından dikte edilenlerin üzerinde sermaye seviyelerinde faaliyet gösterdiği belirtildi.

Bankaların puanları genel anlamda büyük ölçüde sabit kalırken sonuçlar Euro Bölgesi’nin ekonomik toparlanmasında önemli rol oynayan Avrupa bankacılık sektörünün dayanıklılığını hem de ileriye yönelik zorlukları yansıttı.

Özellikle de tedarik zinciri kesintisinin ticaret ve genel ekonomik faaliyet üzerindeki mevcut baskılarıyla pandeminin gelecekteki yörüngesi ve evrimi konusunda hala belirsizlik olduğu söylendi.

ECB/Enria Ekonomik Toparlanma ile Bankaların Gücünü Vurguladı

Avrupa Merkez Bankası Denetim Kurulu Başkanı Andre Enria, bankaların bu yıl marjinal olarak daha fazla sermaye tutmasını gerektireceğini söyledi. Sonuçlara ilişkin basın toplantısı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sonuçları dört ana konu üzerinde yoğunlaşarak özetleyeceğim. Birincisi, bankaların göstermiş olduğu esneklik. İkincisi, COVID-19 etkilerinden hala gerçekleşebilecek olan riskler. Üçüncüsü, pandemiden önce var olan ancak bankalar üzerinde baskı oluşturmaya devam eden yapısal zorluklar. Dördüncüsü, hala ortaya çıkmakta olan ancak şimdiden acil eylem gerektiren riskler.”

Salgın başlangıcında bankalara sunulan sermaye alanının, onların hane halklarına ve işletmelere borç vermelerine yardım ettiğini belirten Enria; “bugün normale dönüş yolunda netlik sağlıyoruz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’nın bankaların bu yıl marjinal olarak daha fazla sermaye tutmasını gerektireceğini söyledi.

ECB’den Enria, geçen yılki basın toplantısında konuştuğunda, ekonomik tahminlerin, pandeminin ilk aşamasında rekor düşüşün ardından 2022’nin ortalarında üretimin pandemi öncesi seviyelere döneceğini gösterdiğini hatırlattı.

Euro Bölgesi Büyüme
KAYNAK: Trading Economics

İyileşmenin beklenenden daha hızlı olduğunu söylerken üretimin halihazırda pandemi öncesi seviyelere yükseldiğini ve ekonomik büyümenin önümüzdeki üç yıl boyunca güçlü kalmasının beklendiğini aktardı.

Ancak büyük ölçüde mutasyonlara atıfla pandemi gelişimi konusunda belirsizliklere dikkat çekerek şöyle dedi:

“Geçen yıl makroekonomik görünüm iyileşirken, yüksek özel sektör borcu seviyeleri ve kredi notu düşürme riski hanehalklarını ve firmaları potansiyel olarak savunmasız bir konumda bırakıyor. Bu, Avrupa bankalarının yeterli sermaye ve likidite pozisyonlarına sahip olmasını daha da önemli hale getiriyor.

Çünkü bu, firmaların veya hanehalklarının kredilerini ödemekte zorlanmaları durumunda bankaların kendilerini korumalarına izin veriyor.  Neyse ki sermaye ve likidite oranları sadece pandemi sırasında bir darbeden kaçınmakla kalmadı. Aslında şu an pandemi ile ilgili ilk kısıtlamaların getirildiği zamandan daha yüksek seviyelerde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu