Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Sektörlerinin Çoğunun Faaliyeti Kasım’da Düşüş Kaydetti

Avrupa'da yeniden hakim olan koronavirüs salgını, sektörlerin çoğunun Kasım ayında düşüşe maruz kalmasına neden oldu.
Avrupa Sektörlerinin Çoğunun Faaliyeti Kasım’da Düşüş Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa sektörlerinin en son ayrıntılı PMI verileri, hükümetlerin 2019 koronavirüs hastalığının ikinci dalgasıyla savaşması nedeniyle Kasım’da düşüşe maruz kaldı. Kıtada yeniden kısıtlamalar uygulanırken, işler kesintiye uğradı ve sektörlerin birçoğu daralmaya işaret etti.

Bazı imalat sektörleri üretimde güçlü artışlar kaydederken, olumlu aşı haberleriyle Ekim’den bu yana duyarlılığın çoğunlukla iyileştiği görüldü.
Avrupa Sektör PMI Kategorileri - Kasım 2020
Kaynak: MarkitEconomics

Turizm ve rekreasyon, Kasım’da tüm sektörlerin faaliyetlerinde açık ara en hızlı düşüşü kaydetti. Nisan ayından bu yana görülen en hızlı düşüşü yaşadı. Ay boyunca 10 sektörde daha düşük üretim kaydedilirken, 9 sektör büyüme kaydetti. Bu durum, Mayıs’tan bu yana sektörlerin çoğunun ilk kez küçülmesine işaret etti.

Sıralamada en altta yer alan sekiz sektörden yedisi, içecek ve yiyecek hariç, hizmet sektöründe yer aldı. İlk altı sektör ise makine ve teçhizat, teknoloji teçhizatı ile metal ve madencilik başta olmak üzere imalat sektöründendi. Kasım ayında yalnızca iki salt hizmet sektörü büyüme gösterdi. Bunlar; bankalar ile yazılım ve hizmetler olarak sıralandı.

Avrupa sektörleri sıralamasında üst ve alt sektör çıktı endeksleri arasındaki fark 41,6 puan ile şimdiye kadar kaydedilen en büyük fark oldu.
Avrupa Çıktı Endeksi Kategori Farkı - Kasım 2020
Kaynak: MarkitEconomics

1998 yılından beri kaydedilen en büyük fark olurken, aralık ortalaması 29,5 oldu. Bu seviye, Mart ayından bu yana Ocak 2009’da belirlenen 26,9 puanlık ortalama rekorunun üzerinde gerçekleşti. Bununla birlikte üretim beklentileriyle ilgili Kasım verileri daha olumluydu.

Üç sektör hariç tümü, Ekim ayına göre daha güçlü bir güven kaydetti. Genel iyimserlik ise en yüksek ilaç ve biyoteknoloji, sağlık hizmetleri ile metal ve madencilikte görüldü. En zayıf duygu da emlak ile inşaat ve mühendislikte meydana geldi.

IHS Markit Euro Bölgesi İnşaat Toplam Aktivite Endeksi, Ekim ayındaki 44,9 seviyesinden 45,6 seviyesine yükseldi.
Euro Bölgesi İnşaat Toplam Aktivite Endeksi - Kasım 2020
Kaynak: MarkitEconomics

Kasım ayında düşmeye devam eden veri, Euro bölgesindeki inşaat faaliyetlerinde daha yumuşak da olsa sağlam bir düşüşe işaret ediyor. En son veriler, Mayıs ayından bu yana en hızlı düşen ticari inşaatta en keskin düşüşle birlikte, düşüşün izlenen üç alt sektör genelinde geniş tabanlı olduğuna işaret etti.

En büyük üç Euro bölgesi ekonomisinde düşüşler yaygınlaşırken, Fransız inşaat şirketleri en belirgin daralmayı kaydetti. Bölgenin inşaat firmalarının konut konusundaki çalışmaları, Kasım ayında daha da azaldı. Düşüş, faaliyette art arda dokuzuncu aylık düşüşe işaret etti. Ancak daralma hızı, Ekim’de görülenden daha hafifti.

Almanya’daki ev inşaatı faaliyetlerinde daha hızlı bir artış, Fransa’daki daha hızlı düşüşle dengelenirken, İtalya’daki düşüş marjinal düzeyde kaldı.
Euro Bölgesi İnşaat Toplam Aktivite Endeksi Ülkeler - Kasım 2020
Kaynak: MarkitEconomics

Ticari inşaat, son anket döneminde takip edilen alt sektörler arasında en kötü performansı gösteren kategori oldu. Euro bölgesi inşaat mühendisliği faaliyetlerindeki gerileme, atyapı binasının keskin bir şekilde daralmasına bağlı olarak 16. sonbahar düşüşünü kaydetti. Düşüş oranları hem Fransa’da hem de Almanya’da belirgindi. İtalyan inşaat mühendisliği ise değilmedi.

Kasım verileri, Euro bölgesindeki en büyük üç ekonominin tümünde faaliyette düşüşe işaret etti. Bölgedeki genel daralmaya, Fransa’daki belirgin ve Almanya’daki güçlü düşüş neden oldu. İtalya’da ise üretim Kasım ayında sadece küçük bir düşüş kaydetti.

Euro bölgesi inşaat şirketleri, önümüzdeki yılın faaliyet görünümü konusunda karamsar kaldılar. Dengeli olarak Fransa ve Almanya’daki firmalar, faaliyetlerin düşmesini bekliyorlar. Almanya’nın gelecek yıl beklentisi Kasım ayında en düşük seviyeye işaret etti. İtalyan inşaatçılar ise önümüzdeki 12 ayın üretim görünümüne ilişkin sağlam bir iyimserlik kaydettiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu