Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Faizlerde Değişiklik Yapmadı

Rekor kıran Euro Bölgesi enflasyonu sonrası merakla beklenen Avrupa Merkez Bankası kararı açıklandı. Faiz oranları ve detaylar haberde;
Avrupa Merkez Bankası Faizlerde Değişiklik Yapmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranını beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0’da korudu.

Yapılan açıklamaya göre ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren oranı yüzde eksi 0,50, marjinal faiz oranını yüzde 0,25’de sabit bıraktı.

ECB Şubat 2022
Kaynak: Trading Economics

ECB, enflasyondaki rekor artışlara rağmen Şubat toplantısında kilit oranlarını değiştirmese de Mart 2022’nin sonunda pandemi teşvik programı kapsamında net varlık alımlarını durduracağını doğruladı.

Bununla birlikte 2022’nin ikinci çeyreğinde aylık net alımların 40 milyar Euro, üçüncü çeyrekte ise 30 milyar euroya ulaşacağını söyledi. Ekim’den itibaren 20 milyar euroya ulaşacağını ve bunun politika faizlerinin destekleyici etkisini güçlendirmek için gerektiği süreye genişletileceğini ekledi.

Net alımların, ECB’nin kilit faiz oranlarını yükseltmeye başlamadan kısa bir süre önce sona ermesinin beklendiği aktarıldı.

Rekor Enflasyonun Ardından Yapılan ECB Tahmini Doğru Çıktı

Karar rekor enflasyona rağmen geldi. Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonunun Ocak’ta yıllık bazda yüzde 5,1’e yükselerek rekor kırmasıyla ECB üzerindeki baskılar artmıştı.

Ancak ING Ekonomisti Bert Colijin, enflasyon sonrası Avrupa Merkez Bankası’nın yarınki toplantıda erken faiz artırımlarının olmayacağını öngörmüştü. ECB’den çok fazla bir şey beklenmemesi gerektiğini söyleyerek; ECB Başkanı Christine Lagarde’nin 2022’de faiz artışı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacağını savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu