Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Komisyonu “Toparlanma Kesintiye Uğradı” Vurgulu Son Tahminlerini Açıkladı

Son ekonomik tahminlerini yayımlayan Avrupa Komisyonu, GSYİH, işsizlik, enflasyon, hükümet açığı ve borca yönelik öngörüleriyle gündeme geldi.
Avrupa Komisyonu “Toparlanma Kesintiye Uğradı” Vurgulu Son Tahminlerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu, bugün yeni ekonomik tahminlerini yayımladı. Yaz raporunda, Euro Bölgesi ve AB ekonomileri için aşağı yönlü revizyonlar yaparak AB durgunluğu beklenenden kötü olacak diyen Komisyon, bugünkü raporunda pandeminin yeniden canlanması belirsizliği derinleştirirken geri tepmenin kesintiye uğradığını söyledi.

Koronavirüs salgınının küresel ekonomiler ve AB ekonomileri için çok ciddi ekonomik ve sosyal sonuçları olan çok büyük bir şoku temsil ettiğini belirten rapor, Avrupa’da ekonomik aktivitenin yılın ilk yarısında şiddetli bir şok yaşadığı hatırlattı. Üçüncü çeyrekte ise önlemlerin kademeli olarak kaldırılmasıyla güçlü bir şekilde geri döndüğünü ekledi.

Salgının son haftalarda yeniden canlanmasının, ulusal makamların vakaların yayılmasını sınırlamak için yeni halk sağlığı önlemleri getirmesiyle aksamalarla sonuçlandığı da vurgulandı.
Avrupa Komisyonu Euro Bölgesi Tahmin
Kaynak: European Commission

“Epidemiyolojik durum, tahmin ufku üzerindeki büyüme öngörülerinin son derece yüksek derecede belirsizlik ve risklere tabi olduğu anlamına gelir” diyen Avrupa Komisyonu raporu, Euro Bölgesi ekonomisinin 2020’de yüzde 7,8 küçüleceğini ve 2021 ile 2022’de sırasıyla yüzde 4,2 ve yüzde 3 büyüyeceğini tahmin etti.

AB ekonomisininse 2021’de yüzde 4,1 ve 2022’de yüzde 3 büyüme ile toparlanmadan önce 2020’de yüzde 7,4 daralacağını öngördü. Yaz tahmini ile karşılaştırıldığında, hem Euro Bölgesi hem de AB için büyüme tahminlerinin 2020 için biraz daha yüksek ve 2021 için daha düşük olduğu görüldü. Hem Euro Bölgesi’nde hem de AB’de çıktının 2022’de pandemi öncesi düzeyine dönmeyeceği dile getirildi.

Pandeminin ekonomik etkisi AB genelinde büyük farklılıklar gösterdi ve aynı durumun iyileşme beklentileri için de geçerli olduğu aktarıldı.
Avrupa Komisyonu Sonbahar Tahmin
Kaynak: The European Commission

“Bu, virüsün yayılmasını, onu kontrol altına almak için alınan halk sağlığı önlemlerinin katılığını, ulusal ekonomilerin sektörel bileşimini ve ulusal politika tepkilerinin gücünü yansıtır” ifadelerine yer verilen raporda iş kayıpları ve işsizlikteki artışın, birçok Avrupalının geçim kaynaklarını ciddi şekilde zorladığı söylendi.

AB düzeyindeki girişimlerle birlikte üye devletler tarafından alınan politika önlemleri, pandeminin işgücü piyasaları üzerindeki etkisini hafifletmeye yardımcı olurken özellikle kısa süreli çalışma programları yoluyla alınan önlemlerin eşi benzeri görülmemiş kapsamı, işsizlik oranındaki artışın ekonomik faaliyetteki düşüşe kıyasla sessiz kalmasına izin verdi.

Üye devletler acil durum destek tedbirlerini kaldırdıkça ve yeni insanlar işgücü piyasasına girdikçe işsizliğin 2021’de artmaya devam edeceği ancak 2022’de iyileşmesinin beklendiği bildirildi.

Euro Bölgesi’ndeki işsizlik oranının 2019’daki %7,5’ten 2020’de %8,3’e ve 2021’de %9,4’e yükseleceği, ardından 2022’de %8,9’a düşeceği tahmin edildi.
Euro Bölgesi Enflasyon
Kaynak: The European Commission

AB’deki işsizlik oranının 2019’daki %6,7’den 2020’de %7,7’ye ve 2021’de yüzde 8,6’ya yükseleceği, ardından 2022’de yüzde 8,6’ya düşeceği kaydedildi. Ayrıca bu yıl AB genelinde hükümet açıklarındaki artışın çok önemli olması beklenirken Euro Bölgesi’ndeki toplam hükümet açığının 2019’daki GSYİH’nin yüzde 0,6’sından, 2020’de GSYİH’nin yüzde 8,8’ine çıkacağı kaydedildi. 2021 ve 2022’de sırasıyla GSYİH’nin yüzde 6,4’üne ve 2022’de yüzde 4,7’sine düşeceği belirtildi.

Euro Bölgesi toplam borcun GSYİH’ye oranı 2019’daki GSYİH’nin %85,9’undan 2020’de %101,7’ye, 2021’de %102,3’e ve 2022’de %102,6’ya yükseleceği öngörüldü.

Enerji fiyatlarındaki sert düşüş, Ağustos ve Eylül aylarında manşet enflasyonu negatif bölgeye iterken çekirdek enflasyonun da yaz boyunca önemli ölçüde düştüğü söylendi.

Avrupa Komisyonu Yetkilisi Yorum Zayıf talep, işgücü piyasası durgunluğu ve güçlü bir euro döviz kurunun fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacağını öne süren Komisyon, Euro Bölgesi’nde enflasyonun petrol fiyatlarının istikrar kazanmasıyla birlikte 2021’de %1,1’e ve 2022’de %1,3’e yükselmeden önce 2020’de ortalama %0,3 olacağını tahmin etti.

AB için enflasyonun 2020’de %0,7, 2021’de %1,3 ve 2022’de % ,5 olacağı tahmin edildi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, bu tahminin, salgının ikinci dalgasının daha fazla belirsizliği açığa çıkardığı ve hızlı bir toparlanma için umutların düştüğü bir zamanda geldiğini belirterek şöyle konuştu:

“AB’nin ekonomik çıktısı 2022’ye kadar salgın öncesi seviyelere geri dönmeyecek. Ancak bu türbülans boyunca kararlılık ve dayanışma gösterdik. İnsanlara ve şirketlere yardımcı olmak için eşi benzeri görülmemiş önlemler üzerinde anlaştık. Elimizdeki her aracı kullanarak iyileşme rotasını çizmek için birlikte çalışacağız.

En kötü etkilenen bölge ve sektörlere büyük destek sağlamak için bir dönüm noktası kurtarma paketi üzerinde anlaştık. Şimdi yine Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’ni 2021’de paranın akmaya başlaması için müzakereleri hızla tamamlamaya çağırıyorum ki böylece birlikte yatırım yapabilir, reform yapabilir ve yeniden inşa edebiliriz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu