Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Atalık Tohumdan Üretilen Ürünler Yakında Marketlerde Satılacak

Sonbahar aylarının başından itibaren atalık tohumlardan üretilen yerli ürünlerin marketlerde satılacağı, yerli tohum projesiyle de tohum ihtiyacında dışarıya bağımlılığın azaltılacağı bildirildi.
Atalık Tohumdan Üretilen Ürünler Yakında Marketlerde Satılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Atalık veya diğer tabirle yerli tohumlar Anadolu’da on binlerce yıldır karşılaştığı tüm çevresel ve insani müdahalelere rağmen genetiği bozulmamış, temiz ve sağlıklı tohumu ifade ediyor. Hiçbir kimyasala maruz kalmamış ve genetiğiyle oynanmamış bu tohumlardan üretilen ürünler sağlık ve lezzet garantisi veriyor.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, yakında atalık tohumdan üretilen ürünlere marketlerden ulaşabileceğimizi söyledi.

Ata Tohumu Projesi kapsamında, yurt genelindeki çiftçiden binlerce tohum toplandı.

Binlerce Tohum ToplatıldıAyşe Ayşin Işıkgece Ata Tohumu Projesi’nin şu anda Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Bakanlık bünyesindeki pek çok kurum ve kuruluşun iş birliğiyle yürütüldüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan proje kapsamında ülke genelindeki vatandaşlardan binlerce tohum toplatıldığını belirtti.

Bu tohumların incelenip, tescillenerek sertifikalı hale getirilmesiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun projenin en önemli yönlendiricisi olduğunu anlattı.

Salatalık, marul, domates ve patlıcan olmak üzere birçok tohum üzerinden çalışmalar yapıldı.

Tohumlar Üzerinde Çalışmalarİncelemeler sonucunda elde edilen bulguların Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile paylaşıldığını ve sözleşmeli üretim modeliyle çiftçilere verildiğini anlatan Işıkgece, insanların artık atalık tohumlarla üretilen ürünleri marketlerden satın alabileceklerini söyledi. Projenin amacının yurdumuzun topraklarına özgü zenginliğin bilinçli ve bilimsel yöntemlerle kayıt altına alarak, bundan sonraki nesillere de aktarılması olduğunu anlattı.

Atalık tohumun tarladaki en büyük üründen elde edilerek, bir sonraki yılın ekimini için saklanan tohumları ifade ettiğini söyleyen Işıkgece, çalışmaların sonucunu hazırladıkları büyük bir lansmanla tanıtacaklarını ve sonbahar ayları itibarıyla marketlerde bu ürünlerin yer alacağını bildirdi.

Yerli Sebze Tohumu Projesi ile de %100 yerli ve milli sebze tohumları üretiliyor.

Yerli Sebze Tohumu ProjesiTİGEM’in Antalya’da yer alan işletmesinde; domates, biber, salatalık, kavun ve patlıcan gibi ürünlerin tohumlarının gübrelemeden iklimlendirilme aşamasına kadar tam otomasyona sahip modern seralarda çoğaltıldığını açıkladı.

Projenin TİGEM ortaklığında yürütüldüğünü söyleyen Işıkgece, yeni çeşitlerin çiftçiler tarafından beğenilmesinin çok önemli olduğunu aktardı. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla başlatılacak ekim alanları sayesinde sebze tohumu ihtiyacımızın yurt içinden karşılanabileceğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu