Yatırım yapmaya başla!

Aselsan’dan Geliştirdikleri Lazer Silahı Hakkında Açıklama

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, geliştirdikleri lazer silah sistemi ve genel çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundu.
Aselsan’dan Geliştirdikleri Lazer Silahı Hakkında Açıklama

Türk savunma sektörünün lider ismi Aselsan, Türk Silahlı Kuvvetleri için lazerli silah teknolojisini geliştirdi. Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, lazeri tespit, konumlama ve silah olarak kullanılmasını sağlayacak şekilde geliştirdiklerini, bu sayede önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilecek duruma geldiğimizi söyledi.

Antalya Bilim Üniversitesi’nin Yerli ve Milli Teknolojide Aselsan konulu konferansında konuşan Görgün, söz konusu çalışma hakkında detaylı açıklamada bulundu.

Aselsan’ın dünyanın en önemli 100 şirketinden biri olduğunu söyleyen Görgün, gelişim aşamaları hakkında kısaca bilgi verdi.

1974 Kıbrıs Harekatı zamanında Türk ordusunun kullandığı telsizlerin zafiyet gösterdiğini, bu nedenle kendi hedeflerini vurduklarını dile getiren Aselsan Genel Müdürü, bu olayda sonra Ankara’da bir apartman dairesinde telsiz üretim konusunda ilk adımın atıldığını belirtti.

Üretimlerinin telsizlerle başladığını, daha sonra askeri ekipmanlara geçerek bunların millileştirildiğini anlattı. Aselsan’ın dünyanın en önemli 100 şirketi arasında yer aldığını söyleyen Görgün, 6.300 çalışanın %58’ini mühendislerin oluşturduğunu ve bunların tamamının Türk olduğunu dile getirdi.

Sadece Ar-Ge merkezinde çalışan personel sayısının 3.700 olduğu bildirildi.

Türkiye’de savunma sanayinde görev alan personel sayısının toplamda 35 bin olduğunu belirten Prof. Dr. Görgün, dünyada söz sahibi bir ülke olabilmemiz için bu sayının en az 400 bin olması gerektiğini, bunun da üniversitelerimizin atılımları ve girişimleri ile mümkün olabileceğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin toplam havacılık cirosunun 6 milyar dolar civarında olduğunu, yaklaşık 2 milyar dolar olan ihracatın son 10 yılda 4 kat arttığını belirtti.

Konya’da %51’i Aselsan’a, %49’u Konyalı sanayicilerin oluşturduğu iştirake ait yeni bir silah fabrikası kuracaklarını söyleyen Görgün, genel olarak faaliyetlerinin; haberleşme teknolojileri, mikro elektronik güdüm ve elektrooptik, radar elektronik harp sektörü, savunma sistemleri, sivil uygulamalarda ürün geliştirebilecek güvenlik ve sağlık olduğunu anlattı.

Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı gece görüş ve lazer sistemleri geliştirdi.

Lazerle ilgili çok farklı seviyede tespit, konumlama ve silah sisteminin Aselsan tarafından geliştirildiğini kaydeden Görgün, gelinen seviye ile önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahlar ile vurabilecek durumda olduğumuzu sözlerine ekledi.

“Örneğin, bir hedef var, hedefin tam olarak konumunu belirlemeniz gerekiyor, lazeri gönderiyorsunuz, yansıyan ışığı alıyorsunuz, yansıyan ışıktan o hedefin GPS koordinatlarını hedefi vuracak unsura gönderiyorsunuz ve o daha uzaktaki unsur imha ediyor.“ şeklinde açıklamada bulunan Haluk Görgün, diğer çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Hassas güdüm kiti, lazer güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti, kızılötesi arayıcı başlık gibi ürünler de üretiliyor.

Lazer sistemlerinin yanında beraber güdüm, insansız sistemler üzerine ürünler, radar arayıcı başlık, insansız kara, deniz ve hava araçlarının da üretildiğini anlattı. Türkiye’de sanayicilerle ve KOBİ’lerle önemli işbirlikleri yaptıklarını, üretimlerinin %65’inin bu şekilde sağlandığını, geçen yıl 770 alt yüklenici geliştirildiğini ve bunun 651 tanesinin KOBİ’ler olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum