Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arçelik’ten 500 Milyon Lira Yatırımla Akıllı Televizyon Fabrikası

Arçelik, Çerkezköy'de 500 milyon lira yatırımla akıllı televizyon fabrikası kurdu. Düzenlenen basın toplantısında geleceğe yönelik önemli bilgiler verildi. İşte detaylar;
Arçelik’ten 500 Milyon Lira Yatırımla Akıllı Televizyon Fabrikası
Yorum

Arçelik 500 milyon lira yatırımla kurduğu Çerkezköy Elektronik Fabrikası’nın açılışını yaptı. Düzenlenen basın toplantısına Koç Holding Üst Yöneticisi Levent Çakıroğlu, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ve Koş Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu katıldı. Tüketici elektroniği alanında Türkiye’nin son yıllarda yapılan en önemli yatırımlarından birisi olarak fabrika hayata geçirildi.

182 bin metrekare alana kurulan Arçelik Çerkezköy Elektronik Fabrikası’nda dijital ve robotik teknolojilerle geleceğin televizyonları üretilecek.

Toplamda 1600 kişinin istihdam edildiği bilgisi alınırken, tüm otomasyon ve robot yazılımların Türk mühendisler tarafından yapıldığı biliniyor. Daha planlama aşamasında en son teknolojilerle en verimli üretimin gerçekleştirilmesi üzerine inşa edilen fabrika, mazleme girişinden ürün çıkışına kadar tüm üretim operasyonu da tek bir hat üzerinde tamamlanacak şekilde kurgulandı.

Açılışta konuşan Levent Çakıroğlu, ülkenin potansiyeline inandıklarını ve kalkınmayı hızlandıracak adımları kararlılıkla attıklarını söyledi.

Koç Holding CEO'su Levent ÇakıroğluKoç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, son 5 yılda 35 milyar liralık yatırım yaptıklarını dile getirdi. Çakıroğlu, “Çerkezköy fabrikamız da bu inancımızın ve Arçelik’e güvenimizin yansımasıdır,” ifadelerini kullandı. Yeni akıllı fabrikanın, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olduğuna da dikkat çekti.

Çakıroğlu, televizyon üretim yolculuklarına 1968 yılında başladıklarını ve Beko markalı ilk siyah-beyaz televizyonu ürettiklerini söyledi. Sonrasında da Ankara’da heyecanla teşhir ettiklerini dile getirdi. Çakıroğlu, “o günün üzerinden tam olarak yarım asır geçti. Siyah-beyaz TV’ler artık birer nostalji simgesi oldu, görüntü teknolojileri büyük bir dönüşüm geçirdi,” ifadelerini kullandı.

Arçelik’in yılda 3,2 milyon adet televizyon ürettiğini söyleyen Çakıroğlu, alandaki konumlarını güçlendirdiklerine de dikkat çekti.

Arçelik 3,2 Milyon Adet Televizyon“Dijital teknolojilerle geleceğin televizyonlarını geliştiren ve üreten yeni nesil fabrikamızın resmi açılış törenini yapıyoruz,” diyen Çakıroğlu, Türkiye’nin en fazla yatırım yapan topluluğu olduklarını da hatırlattı. Türkiye ekonomisinde itici güç olmaya ve dış pazarlarda büyüyerek ülkeye döviz girdisi sağlamaya odaklandıklarını ifade etti.

Koç Topluluğu’nun 2016 yılında başlattığı Dijital Dönüşüm Programı’na verdiği önemden bahseden Levent Çakıroğlu; Arçelik’in bu noktada Ar-Ge, akıllı üretim sistemleri ve dijital fabrikalara yaptığı yatırımlarla Koç Holding’in dijital dönüşüm vizyonunun en önemli parçalarından birini oluşturduğuna dikkat çekti.

Arçelik 8 ülkede 20 üretim tesisi ve 12 marka ile 145 ülkeye ihracat yaparken, Avrupa’da beyaz eşya pazarının 3. büyük oyuncusu konumunda.

Avrupa'da Beyaz Eşya DeviLevent Çakıroğlu Arçelik’in konumundan bahsederken son 5 yılda 4,5 milyar lira yatırım yaparak, dışa bağımlı kalmadan teknoloji geliştirmeye yetkinliklerini artırmaya odaklandığını da söyledi. 2 milyar dolara ulaşan ihracatı ve ağırlıklı olarak dış pazarlardan sağladığı satış gelirleri ile ülkenin ödemeler dengesinde son 5 yılda 2,5 milyar dolarlık pozitif katkı sağlandığına da dikkat çekti. Dünya standartlarındaki yeni fabrikada üretimin yüzde 65’inin 48 farklı ülkeye ihraç edileceğini açıkladı.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ise Çerkezköy Elektronik İşletmesi’nin sektördeki en modern üretim tesisi olduğunu dile getirdi.

Arçelik CEO'su Hakan BulgurluÜretim verimliliği artarken, kaliyenin de aynı oranda yükseleceğini belirten Bulgurlu, ihracat üssü olarak konumlandırdıklarını da belirtti. Yatırımın bölge ekonomisine de katkı sağlayacağını söyleyen Bulgurlu, “Fabrikada çalışacak 1600 kişi, 2700 yardımcı sanayi çalışanı ve aileleriyle birlikte yeni işletmemiz Çerkezköy’de yaklaşık 15 bin kişilik yeni bir ekosistem kazandırmış oldu,” ifadelerini kullandı.

Hakan Bulgurlu, bölgenin hem yerli hem de yabancı yeni yatırımlara önünün de açıldığından bahsetti. Ana fabrika dışında toplam 100 milyon liralık yardımcı sanayi yatırımı yapılarak toplam 40 bin metrekarede 700 kişiye ek istihdam sağlandığını da dile getirdi.

Bulgurlu, yeni fabrika ile şirketin “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonunu yansıttığını da belirtti.

Dünyaya Saygılı, Dünyada SaygınEnerji tüketiminde yüzde 50 iyileşme, su tüketiminde ise yüzde 60 tasarruf sağlanacağını söyleyen Arçelik CEO’su, doğal gaz tüketiminde yüzde 70, sera gazı salımında yüzde 25 azalma olacağını da ifade etti. Fabrikada kullanılacak suyun yüzde 20’sinin yağmur suyundan geri kazanılacağını söyledi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçoğlu ise Beylikdüzü’ndeki fabrika alanının Ar-Ge merkezi ile tüketici hizmetleri merkezi olarak kullanılmaya devam edeceğini belirtti. Yeni fabrika için Arçelik’in bilançosunu kullandıklarını ve borçlanmaya gitmediklerini de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu