Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın, Yatırımcıların FED Kararlarına Odaklandığı Ortamda 14 Ayın Zirvesinden Geriledi

Ticaret savaşları ve bu akşam açıklanacak FED faiz kararına odaklanan altın fiyatları, 14 ayın zirvesinden hafif geriledi. 19 Haziran 2019 tarihli altın fiyatları ve piyasa gelişmeleri şöyle…
Altın, Yatırımcıların FED Kararlarına Odaklandığı Ortamda 14 Ayın Zirvesinden Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalar dün başlayıp bugün sona erecek ABD Merkez Bankası FOMC toplantısından çıkacak kararlara odaklandı. Dolar FED öncesi hareketli seyrederken, altın 14 ayın zirvesinden hafif geriledi.

Ekonomistler ABD Başkanı Donald Trump’ın faiz indirimi çağrısına rağmen, bu akşam açıklanacak toplantı kararlarından indirim yapılmasa bile, bir sonraki toplantılara ilişkin sinyallerin alınacağını öngörüyor.

FED kararlarına odaklanan altın fiyatları, Çarşamba günkü işlemlerde 14 ayın zirvesine yakın seyretti.

FED Öncesi AltınTSİ 11:10 itibarıyla spot piyasada ons altın 1343 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamasının ardından %1,1’lik artış gerçekleştirdi. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları ise Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Güncel Altın Fiyatları ve Uzman Analizleri için Tıklayın

FED’in faiz indirimine gidebileceği beklentileri ve ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşmazlıklarının giderek derinleşmesi altın fiyatlarının Mayıs ayından bu yana yükselmesini sağladı. Şu dakikalarda; gram altın 252, çeyrek 411, yarım 823 ve Cumhuriyet altını 1693 liradan el değiştiriyor.

Vanguard Markets idari ortağı Stephen Innes, zayıf ABD verilerinin altın fiyatlarını desteklediğini söyledi.

ABD Verileri Altını DesteklediInnes yaptığı değerlendirmede, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin beklenenden daha erken harekete geçmek için zemin hazırladığını ifade etti. Buna ilaveten; “Ancak daha sonra ucuz ve bol likidite düşüncesi, hisse senedi piyasalarının da partiye heyecanlı bir şekilde katılmasının altına yatırım talebini kısması ile birlikte, altın piyasasına beklenen desteği getirmedi” şeklinde yorumda bulundu.

Ekonomistler bu akşam FED’den faiz değişikliği kararı beklemiyor. Bunun yanında 2019 yılında faiz indirimine gidip gidilmeyeceği konusunda da fikir ayrılığına düşmüş durumdalar.

Barclays Şef ABD Ekonomisti Michael Gapen ilk faiz indirimi beklentisinin Temmuz ayında olduğunu söyledi.

Ekonomistlerin FED BeklentileriMayıs ayı tarım dışı istihdam verilerinin zayıf gelmesinin ardından faiz indirimi beklentilerini Eylül’den Temmuz’a çeken Gapen, sabırlı olmak yerine esnek olacağına dair sinyaller beklediğini söyledi.

Wells Fargo Securities ekonomistlerinden Sarah House sabırlı söyleminin metinden çıkarılmasının FED’in risklere karşı ekonomiyi desteklemeye hazır olduğunu gösterdiğini aktardı. Jefferies Ekonomisti Tom Simons ise ticaret savaşlarına dair görüşmelerin bitmesi ve ticari ilişkilerde negatifliğin kalıcılık sağlanması durumunda faiz indirimi beklediğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu