Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Temmuz İhracat Verileri Düşüş Beklentilerini Yanıltarak %0.7 Arttı

Almanya'nın Temmuz ayına ilişkin ihracat verileri açıklandı. Rakamlar düşüş beklentilerine karşın bir öncekine göre %0,7 artış gösterdi.
Almanya’nın Temmuz İhracat Verileri Düşüş Beklentilerini Yanıltarak %0.7 Arttı
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkenin mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre Almanya’nın GSYH’nin %47’sini oluşturan ihracatı söz konusu dönemde Haziran ayına göre %0.7 oranında arttı ve 111,2 milyar Euro’ya çıktı. Beklentiler ise %0.5 düşüş olacağı yönündeydi.

Bunun yanında ülkenin ithalatında ise yine aynı dönemde %1.5 düşüş kaydedildi. Veriler 2018 yılının aynı ayına göre ihracatın %3.8 arttığına işaret ederken, ithalatın ise %0.9 oranında azaldığını gözler önüne serdi.

Bu yılın Haziran ayına bakıldığında ise Almanya’nın mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatının Mayıs’a göre %0,1 düştüğü ve ithalatın da %0.5 yükseldiği görülüyor.

Destatis’in açıkladığı veriler Almanya’nın Temmuz ayı ihracatının 111,2 milyar Euro ve ithalatının 91 milyar Euro tutarında olduğunu gösteriyor.

İthalatın 91 Milyar Euro Olduğunu Gösteriyorİhracat ve ithalatın yanında ülkenin dış ticaret fazlası 20,2 milyar Euro tutarında kaydedildi. Mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmamış rakamlara bakıldığında ise Temmuz’da 115,2 milyar Euro’luk ihracat ve bunun yanında 93,6 milyar Euro’luk ithalat gerçekleştirildiği gözlemlendi.

Almanya arındırılmamış rakamlar baz alındığında Temmuz ayında 21.4 milyar Euro tutarında dış ticaret fazlası verirken, 2018’in Temmuz’unda bu rakam 16,4 milyar Euro idi. Böylelikle bu yıl dış ticaret fazlası rakamlarında artış meydana geldiği ortaya çıktı.

Almanya’nın Temmuz’daki ihracat faaliyetlerinde 64,2 milyar Euro ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri en fazla paya sahip oldu. Ülkenin ithalatında da 52.8 milyar Euro’luk kısım yine AB’den sağlandı.

AB Ülkeleri En Fazla Paya SahipAB ülkelerine Temmuz’da yapılan ihracat ve ithalat 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında, %0.5 azalışa işaret etti. AB ülkelerinden yapılan ithalata bakıldığında da %1.6 oranında bir düşüş göze çarptı.

2019’un ilk 7 ayında ihracatında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %1 artış gözlemlenen Almanya, bu sayede 781.3 milyar Euro tutarında gelir elde etti. Bunun yanında ithalat yaklaşık %2.5 azaldı ve 650.2 milyar Euro tutarında kaydedildi.

Tüm bu rakamlarla birlikte Almanya’da ticaret fazlası 2019’un ilk 7 ayında 131.1 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti.

Dış Ticaret Fazlası 131 Milyar EuroÜlkenin Temmuz ayına ilişkin cari işlemler fazlası değerlendirildiğinde, bu rakamın 2018’in aynı dönemine göre 8.2 milyar Euro artışla 22.1 milyar Euro’ya çıktığı gözlemlendi. Almanya’da 2018’in Temmuz ayındaki cari fazla 13.9 milyar Euro idi.

Diğer taraftan Almanya ekonomisi ABD-Çin arasındaki bitmek bilmeyen gerilim ve jeopolitik belirsizliklerden ciddi anlamda etkileniyor. Son zamanlarda genel anlamda iyi gelmeyen verilerle ülke ekonomisi resesyonun eşiğine sürüklendi ve daralmaya doğru gidiyor.

Brexit’in derinleşmesinden de etkilenen ülke, İngiltere’ye ikinci çeyrekte gerçekleştirdiği ihracatta geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %21 düşüş kaydetti. Alman hükümeti ülke ekonomisinin geçen yıl %1.4 oranında büyüdüğünü söylerken, bu yılki büyüme rakamının %0.5 oranında olacağını öngörüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan ING Başekonomisti Carsten Brzeski, Almanya ekonomisinin Temmuz’daki ihracat artışı sayesinde rahat bir nefes aldığını belirterek yine de bunun ekonomik görünümü iyileştirme için yeterli olmadığını söyledi.

ABD-Çin ticaret savaşına da değinen Brzeski, bunun Almanya ihracatı üzerinde yarattığı etkinin doğrudan değil dolaylı olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki ticaret savaşının ilerleyen dönemlerde Alman ihracatçılarının ticaret görünümleri için önemli olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu