Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Sanayi Üretimi Temmuz’da %1,2’lik Artış Gösterdi

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da sanayi üretimi üç aydır art arda toparlanmaya devam etti.
Almanya’da Sanayi Üretimi Temmuz’da %1,2’lik Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’da pandemi etkisiyle Mart ve Nisan aylarında sanayi sektöründe son yılların en büyük durgunluğu yaşandı. Salgınla mücadelede örnek bir çaba teşkil eden Avrupa’nın en büyük ekonomisinde, son açıklanan veriler toparlanmanın devam ettiğini işaret ediyor.

Geçen hafta fabrika siparişleri açıklanmıştı. Mayıs ayında 30 yılın en büyük düşüşü gerçekleşen yeni siparişler, Temmuz’da %2,8 oranında artış gösterdi. Bu sabah ise sanayi üretimi verileri açıklandı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) açıklamasına göre sanayi üretimi Temmuz’da bir önceki aya kıyasla %1,2 oranında artış gösterdi.

Sanayi üretimi aylık bazda artsa da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %10 düşüş gösterdi. Açıklanan veriler sektördeki toparlanmanın üst üste üç aydır devam ettiğini ortaya koydu. Haziran verisi ise %8,9’dan %9,3’e revize edildi. Temmuz için ekonomistlerin beklentisi %4,7 artış olması yönündeydi.

Söz konusu dönemde sanayide ara malı üretimi %4, tüketim mallarında %1,8, sermaye mallarında %2,1, enerji ve inşaat dışı üretimde ise %2,8 yükseldi. Öte yandan inşaat sektöründe üretim %4,3, enerjide ise %0,6’lık düşüş gerçekleştirdi. Temmuz ayında otomotiv üretimi %6,9 artsa da, pandemi öncesi dönem ile kıyaslandığında hala %15’ten fazla düşük seviyede seyrediyor.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sanayi üretiminin Temmuz’da, Mayıs’takinden daha az olsa da toparlanmayı sürdürdüğü ifade edildi. Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) analistleri önümüzdeki üç ayda da sanayi alanındaki artışın devam edeceğini öngörüyor.

Ifo Anketler Merkezi Müdürü Klaus Wohlrabe, ekonominin lokomotifi olan sanayide üretimin yavaş yavaş rayına oturduğunu söyledi. Öte yandan coronavirüste vakaların artması ve ikinci dalganın yaşanması durumunda, tablo tersine dönebilir. Almanya’da şu ana kadar 251 bin hasta ve 9 bin 401 can kaybı rapor edildi. Günlük vakalar ise binli sayılarla ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu