Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Perakende Satışlar Ekim’de Bir Kez Daha Artış Tahminini Karşılamadı

Almanya’nın beklenen perakende ticaret verileri yayımlandı. Artış beklentisi yine karşılanmadı.
Almanya’da Perakende Satışlar Ekim’de Bir Kez Daha Artış Tahminini Karşılamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi Ekim 2021 için perakende satış raporunu yayımladı. Ekim’de perakende satışlar önceki aya göre yüzde 0,3 düştü. Beklenti yüzde 1 artış olması yönündeydi.

Almanya’nın perakende ticareti, Ağustos ayında revize edilen yüzde 1,2’lik bir büyümenin ardından Eylül 2021’de bir önceki aya göre yüzde 2,5 azalmıştı. Yüzde 0,6 artış beklentileri karşılanmamıştı.

Ekim perakende satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 2,9 azaldı.
Almanya Perakende Satışlar
KAYNAK: Destatis

Beklenti yüzde 2 düşüş olması yönündeydi. Eylül’de yıllık bazda yüzde 0,9 gerileme olmuştu.

Perakende ticarette düşüş sektördeki arz darboğazları raporlarının ortasında gerçekleşti. Federal İstatistik Ofisi raporuna göre gıda, içecek ve tütün ürünleri satışları yüzde 0,7 azaldı. Gıda dışı ticaret ise yüzde 0,6 arttı.

Bu, tekstil, giyim, ayakkabı ve deri eşyadaki yüzde 5,4; ev eşyaları, ev aletleri ve inşaat malzemelerindeki yüzde 1,1 ve diğer mallardaki yüzde 6,4 artışla yönlendirildi.

Euronun dolar karşısında değerini temsil eden EUR/USD paritesi açıklanan verilerin ardından hafif geriledi. Ancak dolardaki gerilemeyle 1,13 üzerinde kaldı.

Bu arada geçtiğimiz gün açıklanan Almanya enflasyonu Kasım’da yüzde 5,2’ye tırmanarak 29 yılın yükseğine sıçradı. Okuma, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde artan enflasyon baskısına ilişkin endişeleri artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu