Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Ifo İş İklimi Endeksi Ekim’de 97,7’ye Düştü

Avrupa’nın en büyük ekonomisine ilişkin beklenen Ifo anket verileri yayımlandı.
Almanya’da Ifo İş İklimi Endeksi Ekim’de 97,7’ye Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Münih merkezli Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo) Almanya için iş iklim endeksi verilerini yayımladı. Ekim’de iş iklimi endeksi 97,7’ye düştü. Beklenti 97,9’a düşüş yönündeydi.

Eylül ayında 98,8’e arka arkaya 3. ay düşerek 5 ayın en zayıf değerini kaydetmişti. Okuma 98,9’a yukarı yönlü değiştirildi. Ifo Başkanı Clemens Fuest, hammadde ve ara ürün tedarikindeki sorunların Alman ekonomisini frenlediğini ve imalatta darboğaz durgunluğu yaşandığını belirtmişti.

Ekim’de IFO mevcut ekonomik değerlendirme endeksi ise 99,4’lük beklentileri aşarak 100,1’e yükseldi.
Alman İş İklimi Endeksi Ekim
KAYNAK: Trading Economics

Önceki ay ise 100,4 olmuştu. Ifo’nun firmaların önümüzdeki altı ay için tahminlerini gösteren işletme beklentileri endeksi 96,4’lük beklentiyi karşılamayarak 95,4 oldu. Eylül okuması 97,4’e yukarı yönlü revize edildi.

İmalat, hizmet sektörü, ticaret ve inşaat sektörlerindeki firmalardan aylık 9.000 anket yanıtını içeren ankete ilişkin yorum yapan Ifo Ekonomisti Klaus Wohlrabe, “tedarik zinciri sorunları şirketler için sorun yaratıyor, üretim kapasiteleri düşüyor” dedi.

Aynı zamanda imalat sektöründe de hizmet ve ticarette olduğu gibi iş duyarlılığının zayıfladığını ekledi. Anketin yayımlandığı dakikalarda euro dolar karşısında 1,1656 seviyesine kadar geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu