Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İmalat PMI Ekim’de Artarken, Hizmet Sektöründeki Düşüş Dikkat Çekti

Salgında ikinci dalganın yaşanması Almanya’da bileşik satın alma yöneticileri endeksini son iki ayın, hizmet endeksini ise son dört ayın en düşüğüne çekti.
Almanya İmalat PMI Ekim’de Artarken, Hizmet Sektöründeki Düşüş Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit aylık satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerini açıklarken, Euro Bölgesi’nde genel olarak artan coronavirüs vakalarının etkileri rakamlara yansıdı. Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde sosyal mesafe tedbirlerinin bazıları yeniden getirildi.

Söz konusu dönemde Flash Kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) son 2 ayın en düşüğüne gerilerken, İmalat PMI son 30 ayın, İmalat Çıktı Endeksi ise son 116 ayın en yükseğini kaydetti.

Flash Almanya Hizmet Sektörü PMI Aktivite Endeksi, Ekim’de 48,9 ile son 4 ayın en düşüğüne geriledi.
Flash Kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi
Kaynak: IHS Markit

Söz konusu endeks Eylül ayında 50,6 olarak açıklanmıştı. Eylül’de 62,4 olan Flash Almanya İmalat Çıktı Endeksi 64,9’a, 56,4 olan Flash Almanya İmalat PMI ise 58,0 değerine ulaştı. İmalat sektörü öncü PMI 54,8 beklentinin üzerinde geldi. Almanya’da şu ana kadar 404 bin pozitif vaka bildirilirken, 10 bin kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte ise 12 bin 519 ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka gerçekleşti.

Salgında ikinci dalganın yaşanması kısıtlamaların yeniden hayata geçirilmesi zorunluluğunu getirirken, en çok hizmet sektörü etkilendi. İHS Markit raporunda da artan vakaların ekonomik faaliyetlerde ve hizmet sağlama sektöründe belirsizliği artırdığı bildirildi.

Yapılan açıklamada Şubat ayındaki sert düşüşün ardından toparlanan hizmet PMI değerinin, Haziran’dan bu yana ilk kez 50,0 eşik değerinin altına indiğine dikkat çekildi. Ekim’de 48,9’a gerileyen endeks için piyasanın beklentisi de 49,0 gelmesi yönündeydi.

Birikmiş veya bekleyen işlerin 2017 yılının Aralık ayından bu yana en keskin artışı gösterdiği belirtildi. IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson, salgında ikinci dalganın yaşanmasına bağlı olarak Euro Bölgesi’nde çift haneli daralma riskinin arttığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu