Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalatın Hizmetleri Dengelediği Alman Ekonomisi Aralık’ta Dirençliliğini Korudu

Öncü PMI verileri, Alman fabrika büyümesinin beklenenden daha güçlü olduğunu ve ekonominin Aralık ayında süregelen direnç gösterdiğini ortaya serdi. Detaylar aşağıda;
İmalatın Hizmetleri Dengelediği Alman Ekonomisi Aralık’ta Dirençliliğini Korudu
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayına ait öncü anket verileri, üretimdeki gücün hizmet sektöründeki zayıflığı gidermeye devam etmesiyle Alman ekonomisinde süregelen dayanıklılığa işaret etti. Anket, özel sektör istihdamında küçük bir gerilemeye işaret ederken firmalar bir önceki yıla ilişkin görünüm konusunda iyimser kaldı.

Diğer yerlerde, artan tedarik zinciri baskılarının imalat girdi maliyetlerinde keskin bir artışa neden olduğuna dair işaretler görüldü. Flash Hizmet PMI Aktivite Endeksi 47,7; Flash Almanya İmalat Çıktı Endeksi 61,4; Flash Almanya İmalat PMI 58,6 oldu. Bu 34 ayın en yüksek seviyesine işaret etti.

Flash Almanya Bileşik Çıktı Endeksi Aralık ayında 52,5 olurken rakam Kasım ayındaki beş ayın en düşük seviyesi olan 51,7’den biraz yüksekti.
Almanya Flash Kompozit Aralık
Kaynak: IHS Markit

Nedeni ise endeks 46’lık okumadan 47,7’ye çıkarken hizmet sektörü faaliyetlerinden kaynaklanan gerilemenin azalması oldu. İmalat üretimi ise güçlü bir büyüme sergilemeye devam etti. Bununla birlikte ilgili çıktı endeksinde 62,2’den 61,4’e düşüş hafif bir ivme kaybına işaret etti. Ağırlama ve eğlence endüstrilerinin kapatılması ile seyahat kısıtlamaları dahil Covid-19’a yönelik kilitleme önlemleri Aralık ayında hizmet sektörü faaliyetlerine ağırlık vermeye devam etti.

Buna karşın, üretim çıktısı, yurtiçi veya yurtdışındaki virüs önleme önlemlerinden çok az etkilendi ve panelistler genellikle büyümeyi sürekli talep artışına bağladı. Mal üreten sektör genelinde sipariş defteri hacimleri Aralık’ta keskin bir şekilde arttı ve bu bir önceki aya göre biraz daha hızlı oldu.

Söz konusu yükseliş, artan ihracat satışları ile desteklenmeye devam ederken bu genellikle Çin’den gelen güçlü talebe bağlandı.
Almanya İmalat PMI Aralık
Kaynak: Trading Economics

Hizmet sektöründe yeni iş düşüşünün Aralık’ta hafiflemesiyle genel sipariş defteri büyüme oranı hafif arttı. Daha az olumlu bir şekilde son veriler Kasım ayında dokuz aydır marjinal de olsa ilk artışı takiben, Aralık ayında özel sektör istihdamında yenilenmiş bir düşüş gösterdi. Sonuç, hizmet sektörü genelinde daha yavaş bir yükselişin yanı sıra fabrika iş gücü sayısında biraz daha hızlı bir düşüşü yansıttı.

Flash PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit’ten Phil Smith; rakamların Alman ekonomisinin en azından ayın ortasına kadar hala nispeten istikrarlı bir platformda olduğunu güven verici bir şekilde gösterdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Ancak yaklaşan daha sert kilitlenme, şimdiye kadar gördüğümüz dirençliliğin bir kısmını kesme tehdidinde bulunuyor ve daha fazla sektör, daha sert yeni virüs önlemlerinden etkilenecek. Hızla gelişen bir diğer hikaye, imalat sektöründe enflasyonist baskıların hızla ortaya çıkmasıdır…

…Bununla birlikte, Alman üreticiler ve hizmet sektöründeki meslektaşları, COVID aşılarının yakında piyasaya sürülmesi beklentilerinin ortasında, 2021’in görünümü konusunda olumlular.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu