Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak: Ekonomik Göstergeler İyileşme Eğiliminde

Finansal Kurumlar Birliği 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Bakan Berat Albayrak, yüksek enflasyon ve cari açık konusuna ağırlık verdiklerini, ekonomik göstergelerin iyileşme eğiliminde olduğunu söyledi.
Bakan Albayrak: Ekonomik Göstergeler İyileşme Eğiliminde
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Finansal Kurumlar Birliği 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı‘nda Türkiye ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, Türkiye’nin çok büyük ve güçlü bir ülke olduğunu, kur ataklarına karşı tecrübe kazandığını ve yakın zamanda istikrar konusunda kalıcılık sağlanacağını dile getirdi.

Seçimsiz 4 yıllık süreç içerisinde, Türkiye’nin kalıcı bir istikrara kavuşması için çalışılacak.

Ekonomik Göstergeler İyileşiyorÖnümüzde fırsatlar sunan 4 yıla yakın bir zaman olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, kendilerine gelen değerlendirmeler doğrultusunda gerekli adımları attıklarını ve atamaya devam edeceklerini, Türkiye’nin üzerinden para kazanılacak bir ülke olmadığını ifade etti.

Cari açık ve yüksek enflasyon konusuna ağırlık verdiklerini, bu alandaki ekonomik göstergelerin iyileşme gösterdiğini aktardı. Yılın ikinci yarısında kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda Türk lirasının pozitif yönde ayrıştığını ve Türkiye’nin kur ataklarına karşı mücadelede tecrübe kazandığını anlattı.

Albayrak; Enflasyon yılın ikinci yarısında tek haneye yakınsayacağı çok net bir şekilde söylenebilir.

Enflasyon DüşüyorTahmin edilenin daha üzerinde bir performansla gerileyen enflasyon rakamlarının, yıllık hedefin altında gerçekleştiğini ve geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur saldırıları öncesindeki dönemin verileri ile aynı seviyeye geldiğini söyledi.

Bu yılın ikinci yarısında ise tek haneye ineceğinin çok net bir şekilde görüldüğünü aktardı. Seracılık alanında yapılan çalışmalar sayesinde sebze fiyatlarının önemli ölçüde düştüğünü, bunun da enflasyon rakamlarına yansıdığını dile getirdi.

Nisan ayında açıklanan cari açığın 8 milyar 634 milyon dolar ile 15 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.

Cari Fazla Bekleniyor17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde ilk defa, 2019 yılının Haziran ayında cari fazla verileceğini söyleyen Albayrak, ihracatımızın geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2 oranında artış gösterdiğini belirtti. PMI endeksinin de Haziran ayında artış göstererek, yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine çıktığını hatırlattı.

Türkiye ekonomisinin karşılaştığı en temel sorunlar olan; enflasyonla mücadele, bankacılık ve finans sektörü, bütçe disiplini ve vergi dönüşümü gibi konularda çözüm odaklı çalışmalar yapmaya devam edeceklerini aktardı. Bugüne kadar tüm süreçleri herkesin fikirlerini alıp, ülke menfaatine katkı sağlayacak şekilde yürüttüklerini, yılın ikinci yarısından sonra büyüme ve istihdam konusunda güçlü bir performans ortaya koyacaklarını sözlerine ekledi.

2021 yılında İstanbul Finans Merkezi‘ni açmayı planladıklarını söyleyen Albayrak; konvansiyonel bankacılığın yanında, FİNTEK ve dijital bankacılık özelinde de merkez oluşturacak bir mimari oluşturmayı hedeflediklerini anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu