Yatırım yapmaya başla!

Airbus’ın Sürücüsüz Uçan Taksileri: CityAirbus

Çılgın mühendislerin ellerinde hayat bulan akılalmaz projeler sayesinde gelecek yeniden şekilleniyor. 10 veya 15 yıl öncesine kadar hayalden öteye geçemeyecek unsurlar, teknolojik gelişmelerle farklı bir boyuta taşımayı başarıyor. Bunlardan biri de Airbus tarafından Vahana projesi adı altında geliştirilen CityAirbus sürücüsüz uçan taksilerdir. 2017'nin sonuna doğru göklerle buluşacak sürücüsüz uçan taksilerin özelliklerine bakmak gerekirse;
Airbus’ın Sürücüsüz Uçan Taksileri: CityAirbus

Teknolojinin akılalmaz gelişimi ile birlikte bilim kurgu filmlerinde rastlamış olduğumuz birçok araç hayatımızın bir parçası haline geldi. Özellikle de büyük beklentilerle girmiş olduğumuz 2017 yılı, ilk günlerinden itibaren teknolojik açıdan boyut atlayacağımız bir dönem olduğunun sinyallerini vermişti. 2016’da lansmanı yapılan Toyota Concept-i gibi otonom teknolojisiyle donatılmış etkileyici otomobillerin yanı sıra tasarımları ve işlevsel özellikleriyle bilgisayarları aratmayan akıllı telefonlar ve saatler, drone modelleri ve daha niceleri teknolojinin olağanüstü gücünü gözler önüne sermişlerdi. Ayrıca 2017’de piyasaya sürülecek olan Martin Jatpack gibi uçuk buluşlar da aklımızı başımızdan almıştı. Elbette ki bu inanılmaz gelişim, geçmişten bugüne hayalini kurmuş olduğumuz uçan arabaların gerçek hayatta var olmaları konusunda bizleri ve çılgın mühendisleri fazlasıyla sabırsızlandırdı.

Akılalmaz boyutlarıyla dünyanın en büyük uçakları arasında yer alan birçok modele imzasını atan Airbus havacılık şirketi ise bu hayalle yanıp tutuşanları uçan taksi veya hava taksisi adını vermiş olduğu bir proje ile heyecanlandırmayı başarmıştı. Şimdi ise bu ünlü havacılık şirketi, Vahana projesi altında geliştirilen CityAirbus adındaki hava taksileriyle ilk uçuşunu 2017 yılında gerçekleşeceğini duyurdu. Tam olarak uçan lüks araba Aeromobil 3.0 Roadster gibi hem otomobil hem de uçak işlevine sahip olmasa da yakın geleceğin ulaşım sektöründe önemli bir rolü üstlenecekler. Teknolojinin ulaşılmaz hızı birkaç yıl içerisinde geleceği günümüze getirmeyi başaracak gibi görünüyor. İşte Vahana adı verilen bu proje de diğer otonom ulaşım araçlarıyla birlikte bulunduğu sektöre yön verecek. Dilerseniz Airbus’ın sürücüsüz hava taksilerinin sahip olduğu şaşırtıcı özelliklere ve ne zaman hizmete geçeceklerine birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda sürücüsüz hava taksileri: “CityAirbus”

CityAirbus Tamamıyla Elektrik Enerjisiyle Oluşturulmuş Bir Teknoloji Harikası

CityAirbus Tamamıyla Elektrik Enerjisiyle Oluşturulmuş Bir Teknoloji HarikasıVahana projesi altında geliştirilen ve CityAirbus olarak adlandırılan bu otonom helikopter, tamamen elektrikle çalışan Lilium Jet gibi dikey kalkış ve iniş yapabiliyor. Toplamda sekiz pervane ile uçuşa geçen bu Airbus harikası, hava kirliliği ve karbon salınımı açısından fazlasıyla özenli bir süreçten geçmiş olup, üretiminde ve çalışma prensibinde sadece elektrik enerjisinden yararlanılmış. Geçtiğimiz yıl seferlerine başlayan dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü Mercedes CityPilot modelinden sonra, şimdi de Vahana CityAirbus ulaşım sektörüne katılıyor. Airbus’ın Silikon Vadisi’nde bulunan ekibi tarafından yaratılan bu cihaz, müşterilerinin akıllı telefonlarında bulunan bir uygulama yardımı ile istenen bölgeye çağrılabilecek ve isteğe bağlı olarak otonom ya da manuel olarak hizmet verebilecek.

Geleceğin Kişisel Hava Aracı: “Vahana CityAirbus”

Geleceğin Kişisel Hava Aracı: "Vahana CityAirbus"Otonom sürüş teknolojisini “arşa” çıkaran Airbus firması, CitiAirbus adını verdiği bu havalı taksi projesini ilk olarak, Münih şehrindeki Digital Life Design (DLD) konferansında dünyaya tanıttı. Dikey kalkış yaptıktan sonra, yatay düzlemde uçuşa devam eden bu etkileyici hava aracı, özellikle de sürücüsüz seyahat seçeneğiyle hem konferansa hem de sektöre damgasını vurmayı başardı. Tek yolcu kapasiteli bir hava taksisi olmasının yanı sıra kargo taşımacılığı da yapabilen bu marifetli aracının makul bir fiyat etiketiyle satışa sunulacağı ve herkesin bu araca ulaşabileceği belirtiliyor.

GELECEKTE AYAĞIMIZI YERDEN KESECEK EN ÇILGIN ULAŞIM ARAÇLARI İÇİN TIKLAYIN.

 CityAirbus Hava Taksileri Ne Zaman Hizmete Girecekler?

CityAirbus Hava Taksileri Ne Zaman Hizmete Girecekler?CityAirbus adı verilen bu aracın, 2017 yılının sonlarına doğru tam boyutlu ilk prototipinin tamamlanması ve ilk test sürüşünün gerçekleştirileceği söyleniyor. Ayrıca 2018 yılından itibaren seri üretimine başlanılacağı duyurulan bu mühendislik harikalarının, 2020 itibariyle hizmete girmesi amaçlanıyor. Öncelikle pilotlar tarafından hizmet verecek olan bu hava araçları, gerekli izinler alındıktan sonra otonom sürüş seçeneğiyle ulaşım sektöründe görev alacaklar.

Teknoloji meraklılarını fazlasıyla heyecanlandırmayı başaran Airbus, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ulaşım sektörünün vazgeçilmezi olacağa benziyor. CityAirbus adı verilen bu uçan taksiler geleceğin ulaşım sektörünü şekillendirmekle kalmayıp, farklı amaçlara hizmet verecek olan araçların da gelişiminde büyük rol oynayacaklar. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz Airbus Vahana CityAirbus uçan taksileriyle trafiğe takılmadan seyahat etmek istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum