Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Adidas CEO’su: E-ticaret Hiç Şüphesiz Şirketimizin Geleceği

Adidas CEO’su Kasper Rorsted, bugün verdiği demeçte şirketin e-ticareti muazzam bir fırsat olarak gördüğünü söyledi. Detaylara aşağıda;
Adidas CEO’su: E-ticaret Hiç Şüphesiz Şirketimizin Geleceği
Yorum

Tam yıl sonuçlarının ardından konuşan Adidas CEO’su Kasper Rorsted, e-ticaretin pek çok pazarın geleceği olduğunu söyledi. “Geçen yıl kendi uygulamamızı başlattık ve uygulama 25’ten fazla ülkede 7 milyondan fazla kez indirildi.

E-ticaretin hala ilk günlerinde olduğunu düşünüyoruz ve bu ileride çok büyük bir fırsat olacak. Ancak ürünü, onun görülebileceği büyük franchise mağazalarıyla ya da amiral gemisi mağazalarıyla birleştirmelisiniz.” diyen Adidas CEO’su, e-ticaretin ya da mobil ortam üzerinden e-ticaretin kesinlikle şirketlerinin geleceği olduğunu vurguladı. Öte yandan Adidas 2018’de rekor bir yıl geçirse de Rorsted tedarik zinciri sorunlarının 2019’un ilk yarısında ABD büyümesini sınırlandırmasını beklediğini aktardı.

Spor giyim markasının net karı 2018 yılında 108 milyon euroya (122 milyon dolar) ulaştı ve analistlerin 88 milyon euroluk beklentilerini aştı.

Adidas 2018 Net Kar 108 Milyon EuroDördüncü çeyrek satışları da yüzde 5 artışla 5.23 milyar euroya ulaşarak beklenen rakamların üzerine çıktı. Rorsted ayrıca, şirketin çevrimiçi işini yüzde 36 büyüttüğünü ve genel olarak “şirket tarihinin en iyi yılı” olduğunu belirtti. Adidas 2020 yılına kadar çevrimiçi satışlarda 4 milyar euro seviyesini hedeflerken (faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 12’si) Rorsted uzun vadede şirketin bu rakamı yüzde 25’e çıkarmayı hedeflediğini dile getirdi.

2018 yılındaki başarıya rağmen Adidas’ın tedarik zinciri konularının bu yılın ilk yarısında Kuzey Amerika satışlarını etkilemesini beklemesi de dikkat çekti.

Adidas CEO Tedarik Zinciri Uyarıları Söz konusu hususta Adidas CEO’su; “ABD’deki işimizi son üç yılda iki katına çıkardık ve sağladığımız hacim genişlemesini kolaylıkla tedarik edemiyoruz. Büyük ihtimalle bu, şirketin tam yıl için büyüme oranlarında birkaç nokta kaçırmasının nedeni. Bu bir talep sorun, pazar talebini gerçekten karşılayamıyoruz ki bu bir taraftan iyi olsa da diğer taraftan sinir bozucu bir durum. Çünkü şu andakinden çok daha iyi bir 2019 yılına sahip olabilirdik.” dedi.

Şirketin en büyük mücadelesinin orta fiyatlı ürünleri için güçlü talebi karşılamak olacağı söylense de CEO Adidas’ın sorunu gidermek için fiyatları yükseltmek gibi bir niyetinin olmadığını aktardı.

Adidas CEO Fiyatları Yükseltmeyecek “Şu anda bunu hafifletmenin hiç yolu yok ama genel görünüme bakarsanız hala çok güçlü bir yüzde 10 ila yüzde 14’lük net kazanç büyümesine bakıyoruz ve 2019’da marjı 2020’nin orijinal hedefi olan yüzde 11.5’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yani planımızın ve 2020 hedeflerimizin bir yıl önünde gidiyoruz.” diyen Rorsted, fiyatlandırmanın inovasyonla geldiğini ancak bir çerçeve dahilinde kaldıklarını ve çok az yüksek fiyatlı ürünleri olduğunu anlattı.

2019 görünümüne göre Adidas CEO’su, bölgedeki yavaşlamanın ardından Avrupa’da büyümeye dönmeyi beklediğini de bildirdi. ““2019’da Avrupa’da büyümeye döneceğiz. Avrupa pazarında bir yavaşlama görüyoruz ama Reebok 2018’de karlılığa döndü ve biz başlangıçta 2020’de Reebok’un karlılığını hedefledik. Dolayısıyla Reebok’un şirketimizin karlılığına katkıda bulunmaya başlamasından dolayı çok mutluyuz.” yorumuyla da Avrupa beklentilerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu