Yatırım yapmaya başla!

Adana OSB 15 Bin Yeni İstihdam Sağlamayı Planlıyor

Adana OSB 15 Bin Yeni İstihdam Sağlamayı Planlıyor

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’nin en büyük 10 OSB’si arasında yer alıyor. Son 4 yılda 125 milyon liralık yatırımla büyümesine hız kesmeden devam eden AOSB, bin dönümlük bir alanı daha yatırıma açtı. Tahsise açılan yeni alanda 100 işletmenin daha faaliyete geçmesi planlanıyor. Karma bir yapıya sahip olan AOSB, işletme sayısının artmasıyla birlikte 35 bin olan istihdam sayısını 50 bine çıkartacak.

Yeni açılan bölge için çok fazla başvuru yapıldığını söyleyen AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, ilk etapta katma değeri yüksek ve hızlı bir şekilde yatırımı tamamlanacak firmalara öncelik verileceğini söyledi. Sütçü açıklamasına şu cümlelerle devam etti; “Yeni tahsise açılacak alanda önceliğimiz yabancı ve stratejik yatırımlar olacak. Adana OSB’de istihdamı artıracak, işsizlik sorununu çözecek işletmelerin kurulmasını bekliyoruz. Bu nedenle kapılarımızı Adana’ya katkı sağlayacak işletmelere açmayı planlıyoruz,” dedi.

AOSB’nin 1 milyar dolarlık ihracatı ile Adana’da yapılan ihracatın yarısından fazlasını sağladığını belirten Sütçü, faaliyete açılacak bu yeni alan ile birlikte hem üretim hem istihdam hem de ihracatın üçte bir oranında artacağını söyledi.

AOSB için Türkiye’nin Afrika ve Ortadoğu ülkelerine açılan kapısı değerlendirmesini yapan Sütçü, bünyelerinde 5 kıtadan sanayici barındırdıklarını belirtti. Son 4 yılda 125 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü; “Altyapı çalışmalarımıza yeni tahsis edilecek bin dönümlük alanı da dahil ettik. Altyapı çalışmaları kapsamında elektrik, su, doğal gaz, atık su, yol, kanalizasyon ve aydınlatma olmak üzere tüm işlerde ihale yaptık. Bu işlerin bir kısmı bitti, bir kısmı da bitme aşamasına gelmiş önemli yatırımlarımız oldu,” şeklinde açıklama yaptı.

Sütçü, mevsim geçişlerinde su kanalları yetersiz kaldığı için, yağmur sularını tahliye eden kanalları genişlettiklerini söyledi. Bunun yanında 17 kuruşa elektrik, 40 kuruşa da su temin ederek Türkiye’deki en ucuz imkanı sağladıklarını ifade etti. Tüketilen su miktarının artmasıyla mevcut depoların yetmediğini ve 6 milyon lira harcayarak su depolarını büyüttüklerini de sözlerine ekledi.

İstanbul Sanayi Odası‘nın hazırladığı listeye göre, Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması arasında AOSB’den 6, ikinci en büyük 500 sanayi kuruluşu arasındaysa 8 firma yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum