Yatırım yapmaya başla!

Abu Dabi’nin Gayrimenkul Yatırımı Reformları Sektörde Ezber Bozan Olacak

Abu Dabi’nin yeni gayrimenkul yatırımı yasalarının, mülk için talebi artıracağı ve sektör için ezber bozan olacağı söylendi. Detaylar şöyle;
Abu Dabi’nin Gayrimenkul Yatırımı Reformları Sektörde Ezber Bozan Olacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen gayrimenkul geliştiricilerinden Aldar Properties’in yöneticisi, Abu Dabi’deki yabancı emlak yatırım kanunlarının gevşetilmesinin, yeni işler yaratacağını ve mülk için talebi artıracağını söyledi. Dubai merkezli emlak devinin CEO’su Talal Al Dhiyebi, verdiği bir demeçte her zaman uluslararası alıcılardan büyük ilgi gördüklerini ancak onların kilit endişelerinden birinin toprak mülkiyeti kavramı olduğunu dile getirdi.

Nitekim yeni yasalar doğrultusunda, tüm yabancılara yatırım bölgelerinde arazi ve satın aldıkları varlıklar için mülkiyet hakkı verilecekti. Şimdiye kadar yalnızca BAE ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi vatandaşlarına mülkiyet hakkı veriliyordu ve yabancı yatırımcılar 99 yıllık kiralamalarla sınırlandırılıyordu.

İşte bu nedenle Aldar Properties CEO’su, yeni gelişmenin bazı uluslararası yatırımcıları için ne kadar çekici olacağı konusunda fazlasıyla heyecan duyduklarını aktardı.

Aldar CEO'su Abu Dabi’nin Gayrimenkul Yatırımı Reformları Talebi ArtıracakHaberde Aldar gibi gayrimenkul geliştiricilerinin, girişimin uzun vadeli ikametleri teşvik edeceğini ve BAE’nin emlak piyasasına daha fazla likidite enjekte edeceğini umut ettikleri bildirildi. Keza Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisinin can damarı olan emlak sektörünün son yıllarda fazla arz ve sınırlı talep nedeniyle mücadele ettiği biliniyordu. JLL analistleri de son zamanlarda yayınladıkları notlarında, Abu Dabi’nin emlak piyasası performansının 2019’un ilk çeyreğinde bastırılmış kalmaya devam ettiğini belirtti.

JLL’nin notunda ayrıca, ofis sektöründe azaltılmış iş büyümesi ve kurumsal yeniden yapılanmanın, kiralar üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığı aktarıldı.

Abu Dabi’nin Gayrimenkul Yatırımları ArtacakBunun da hem ortalama kiraların hem de satış fiyatlarının düştüğü konut alanlarına olan talebi etkilediği söylendi. Öte yandan S&P Global analistleri de daha önce Dubai’deki gayrimenkul fiyatlarının 2022’ye kadar önemli bir gelişme göstermeyeceği konusunda uyarı yapmışlardı. Aldar CEO’suysa ekonomideki temellerin iyileştirilmesine işaret ederek; “Bu, son derece sağlıklı ve bir dereceye kadar tahmin edilebilir olan döngülerin birkaç yılda bir gerçekleştiği, emlak sektöründe normaldir” dedi.

“Petrol bugün oldukça iyi bir fiyatlamaya sahip, hükümet harcamaları geri döndü ancak daha da önemlisi, son birkaç dönem içerisinde ortaya çıkan bazı anlayışlı devlet kararları var.” diyen Aldar CEO’su sektörün geleceğine dair epey iyimser konuştu.

Sonuçta hükümet vize yasalarında büyük değişiklikler yapmış ve petrol dışı ekonomide büyümeyi teşvik etmek ve emlak sektöründe talebi canlandırmak için çeşitli önlemler almıştı. Değişiklikler ayrıca yabancıların yatırım bölgelerinde mülkiyet hakkı satın alabilecekleri düzenlemeleri Dubai’ye paralele hale getirmişti. Al Dhiyebi de tüm bu değişikliklerle Abu Dabi’de daha fazla iş yaratmayı ve tüm varlık sınıflarında gayrimenkul için daha fazla talep görmeyi umduklarını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum