Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışları Eylül’de %0,7 ile Beklenmedik Şekilde Arttı

Ağustos’ta pozitif şaşırtan ABD perakende satışları, Eylül’de yine beklenmedik şekilde arttı.
ABD Perakende Satışları Eylül’de %0,7 ile Beklenmedik Şekilde Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Eylül 2021 dönemine ilişkin perakende satış rakamlarını yayımladı. Buna göre perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,7 artışla 625.4 milyar dolara yükseldi. Beklenti yüzde 0,2 düşüş yönündeydi.

Ağustos’ta perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak 618,7 milyar dolar olmuştu. Rakam yüzde 0,9 artışla 620,9 milyar dolara revize edildi.

Bir önceki yıla göre perakende satışlar önceki ayın yüzde 15,40 artışının ardından yüzde 13,95 artış kaydetti.
ABD Perakende Satışlar Eylül 2021
KAYNAK: U.S. Census Bureau

Eylül okuması diğer malların yanı sıra araçları ve bilgisayarları etkileyen tedarik kısıtlamalarına rağmen tüketicilerden gelen bir diğer sağlamlık işareti olarak yorumlandı.

Aylık bazda en büyük artışlar spor malzemeleri, hobi, müzik ve kitapçı satışları (yüzde 3,7), genel mal mağazaları (yüzde 2), benzin istasyonları (yüzde 1,8), çeşitli perakendeciler (yüzde 1,8) ve giyim (yüzde 1,1) alanlarında görüldü.

Motorlu kara taşıtları ve aksamları (yüzde 0,5) ve yiyecek ve içecek mağazalarında (yüzde 0,7) satışlar da arttı.

Öte yandan, sağlık ve kişisel bakım (yüzde 1,4) ile elektronik ve ev aletleri (yüzde 0,9) satışlarında düşüş görüldü. Otomobil hariç tutulduğunda, satışlar yüzde 0,8 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu