Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Perakende Satışlar Verisi Nisan’da %16,4 ile Rekor Düştü

ABD'nin Nisan ayı perakende satışlar verisi, %16,4 oranındaki düşüş ile tüm zamanların en büyük düşüşünü kaydetti.
ABD Perakende Satışlar Verisi Nisan’da %16,4 ile Rekor Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de koronavirüs tüm şiddetiyle yaşanıyor. 1,5 milyona yakın ABD vatandaşı enfekte olurken, ölüm sayısı 87 bine yaklaştı. Ekonominin kapalı kaldığı her süre ise işlerin daha da kötüye gitmesine neden oluyor. Son gelen ekonomik veriler, bir önceki raporda kırdıkları rekoru yeniden kırmaya başladı.

Perakende satışlar verisi, Nisan ayında %16,4 oranında gerileyerek Mart ayındaki rekoru geride bıraktı.
Perakende Satışlar %16,4 Düşüş
Görsel Kaynak: St. Louis Fed

Veri, Mart ayında yüzde 8,3 oranında düşüş kaydederek, 1992 yılında takip edilmeye başlandığından beri en büyük gerilemeyi kaydetmişti. Ekonomistler ise geçen ayki rekor düşüşün ardından toparlanma eğilimi görmeyi bekliyorlardı. Dow Jones anketine katılan ekonomistler ise %12,3 oranında düşüş olmasını tahmin ediyorlardı.

Ülkenin 21,5 trilyon dolarlık ekonomisinin yaklaşık %68’i kişisel tüketim harcamalarından geliyor. Ancak bu verinin, koronavirüs kapsamında alınan önlemlerle birlikte ilk çeyrek %7,6 oranında gerilediği görüldü. Oysaki tüketici harcamalarının güçlü kalması tahmin ediliyordu.

Bugün açıklanan veri, yılın ikinci çeyreğinin ilk kısmında da koronavirüse bağlı yavaşlamanın devam ettiğine işaret etti. Toplam harcamalar 403,9 milyar dolar olurken, düşüşte en büyük etken giyim ve aksesuarlar oldu. Giyim ve aksesuarlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %89,3 oranında düşüşe neden oldu.

Perakende ticaret Mart ayına göre %15,1 oranında gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre %17,8 oranında düşüş kaydetti.
Bakkal Satışları Arttı
Görsel Kaynak: U.S. Census Bureau

Perakende endüstrisinde zaten tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Ancak koronavirüs önlemleriyle birlikte endüstride dev bir çöküş yaşandı. Sektörde tek parlak nokta ise Amerikalılar dışarı çıkmak yerine evde yemek yedikleri için %13,2 yükselen bakkal oldu. Genel yiyecek ve içecek satışları %12 oranında artış gösterdi.

Düşen benzin fiyatlarının yanında karantinalar nedeniyle sürücülerin trafiğe çıkmaması istasyon satışlarının %42,8 düşmesiyle sonuçlandı. Motorlu kara taşıtları ve parça satıcıları ise %32,9 düşüş gösterdi. Perakende harcamalardaki çöküşün, 2 ayda 36,5 milyona ulaşan işsizlik maaşı başvurularının bir sonucu olarak görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu