Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Ocak’ta 1 Yılın İlk Düşüşünü Yaşadı

ABD’nin işgücü piyasasına ilişkin son dönemdeki verilerin çoğu sağlam toparlanmaya işaret ederken beklenen istihdam verisi şaşkınlık yarattı. İşte detaylar;
ABD Özel Sektör İstihdamı Ocak’ta 1 Yılın İlk Düşüşünü Yaşadı
Yorum

ADP’nin (Automatic Data Processing) beklenen istihdam verilerini yayımladı. Ulusal İstihdam Raporu’na göre 2022’nin ilk ayında özel sektör istihdamı 301 binlik azalma kaydetti.

Beklenti 207 bin artış yönündeyken veri FED’in şahin duruşuna ilişkin beklentileri sarsacak nitelikte geldi. Bununla birlikte önceki ayın istihdamı 807 bin artıştan 776 bin artışa revize edildi.

ABD Özel İşletmeleri Ocak Ayında Aralık 2020’den Bu Yana İlk Kez İşçi Çıkardı

ABD Özel İşletmeleri Ocak Rapor
Kaynak: ADP

Ocak’ta 301 binlik işten çıkarma, Omicron koronavirüs varyantının yayılması iş piyasasına bir kez daha zarar verdiğinden, Aralık 2020’den bu yana ilk işten çıkarmayı işaretledi.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 144 bin azalırken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 59 bin işten çıkarma kaydedildi.

500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmelerde ise 98 binlik düşüş oldu. Mal üreten sektörde istihdam 27 bin, hizmet üreten sektörde 274 bin eksildi.

ADP’nin Baş Ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin açıklamasında şöyle dedi: “İşgücü piyasasının toparlanması, Omicron varyantının etkisi ve muhtemelen geçici olmasına rağmen istihdam artışına etkisi nedeniyle, 2022’nin başında geri adım attı.”

ADP Özel Sektör İstihdamı Aralık’ta Beklentiyi 2’ye Katlamıştı

ABD özel sektör istihdamı Aralık’ta 807 bin artarak 400 bin yönündeki beklentinin iki katından fazla artmıştı. ADP’nin Baş Ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin açıklamasında Delta varyantının etkisinin azalması ve Omicron’un etkisinin henüz görülmemesi nedeniyle Aralık ayında iş piyasasının güçlendiğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu