Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Özel Sektör İstihdamı Ocak’ta 291 Bin Artış Gösterdi

ABD özel sektör istihdamı Ocak ayında 291 bin artış göstererek, Mayıs 2015’ten bu yana en yüksek artışı kaydetti.
ABD’de Özel Sektör İstihdamı Ocak’ta 291 Bin Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ocak ayına ilişkin özel sektör istihdam gelişmeleri açıklandı. Buna göre 2020 yılının ilk ayında ülkede özel sektör istihdamı 291 bin kişi artış göstererek, 158 bin olan beklentinin çok üzerine çıktı. Gelinen bu seviye 2015 yılının Mayıs ayından bu yana en yüksek istihdam artışı olarak kaydedildi.

Moody’s Analytics ekonomistlerinden Mark Zandi istihdamda bu denli büyük artış olmasında, ılımlı hava koşullarının etkisi olduğunu söyledi.

ABD İstihdam ArtışıGeçtiğimiz ay ABD’de küçük ölçekli işletmeler 94 bin, orta ölçekli işletmeler 128 bin ve büyük ölçekli işletmeler ise 69 bin kişiyi işe aldı. Söz konusu dönemde hizmet sektörünün istihdamında 237 bin artış olurken, alt kalemlerden en yüksek artış 96 bin ile dinlenme ve konaklama sektöründe gerçekleşti.

Ocak ayında ticaret, nakliye ve kamu hizmetleri işletmelerinde 8 bin, bilgi hizmetleri sektöründe 2 bin, finansal alanda 2 bin, profesyoneller ve iş dünyasında 49 bin, eğitim ve sağlık sektöründe 70 bin artış oldu. Hizmet sektörü altında yer alan diğer alanlardaki istihdam artışı ise Ocak’ta 10 bin olarak kaydedildi.

54 binlik artışın gerçekleştiği mal üretim sektöründe madencilik ve doğal kaynak alanlarında işe alımlarda 2 bin düşüş oldu. Öte yandan inşaat alanında 47 bin, imalatta ise 10 bin istihdam artışı gerçekleşti. 202 bin olan Aralık ayı verisi ise 199 bine aşağı yönlü revize edildi. Ülkede bu Cuma günü tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Ekonomistler bir önceki veri dönemine kıyasla 162 bin artış olmasını bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu