Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Mayıs’ta Beklentinin Çok Üzerinde Arttı

Piyasaların merakla beklediği ABD verilerinden ADP'nin aylık istihdam raporu açıklandı. Artış beklentileri fazlasıyla aştı.
ABD Özel Sektör İstihdamı Mayıs’ta Beklentinin Çok Üzerinde Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP’nin merakla beklenen Ulusal İstihdam Raporu’na göre ABD’de özel sektör istihdamı Mayıs’ta 978 bin arttı. Bu işgücü piyasası krizden toparlanmaya devam ederken, geçen yılın Haziran ayından bu yana en yüksek okumayı işaretledi.

Beklentiler 650 bin artış yönündeydi. Yani beklenti 328 binlik artışla aşıldı. Nisan’da istihdam 742 bin artarken rakam beklentileri karşılayamamıştı. Bu, 654 bine revize edildi.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 333 bin artarken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 338 bin arttı.
ABD ADP Özel Sektör İşletme
Kaynak: ADP

500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmeler ise 308 binlik istihdam artışı kaydetti. Mal üreten sektörde istihdam 128 bin, hizmet üreten sektörde 850 bin arttı.

Mal üretenlerde doğal kaynaklar ve madencilikte 11 bin artış oldu. İnşaat 65 bin artıda imalat 52 bin artıda gerçekleşti.

Hizmet üretenlerden en büyük artışı 440 binle dinlence ve konaklama bildirdi. Bu da ülkede devam eden aşılama kampanyaları ve yeniden açılışlarla yönlendirildi.

Sonrasında 139 binle eğitim ve sağlık ile 118 binle ticaret, ulaştırma ve kamu hizmetleri geldi. Diğer hizmetlerde 69 bin, uzmanlık ve ticarette 68 bin, finansal faaliyetlerde 20 bin ve bilgide 3 bin artış rapor edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu