Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Kısıtlamaların Etkisiyle 742 Bine Yükseldi

14 Kasım haftasında Amerika’da 742 bin kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuruda bulundu. Açıklanan rakam ekonomistlerin beklediğinden daha fazla geldi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Kısıtlamaların Etkisiyle 742 Bine Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in Wuhan kentinde doğan coronavirüs salgını bir yılını geride bırakmak üzere. 1 milyon 357 bin kişinin öldüğü pandemi, yaz aylarında durgunlaşmıştı. Fakat son haftalarda yeniden tırmanışa geçti. Amerika ise salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında başı çekiyor.

Ülkede 12 milyona yakın vaka bildirildi. 26 eyalette bu zamana kadarki en yüksek günlük vakanın gerçekleştiği görülürken, can kaybı 256 bini aştı. Virüsün yayılmasını durdurmak için getirilen kısıtlamalar işsizlik maaşı başvurularının beklenenden daha fazla olmasına sebep oldu.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre 14 Kasım ile biten haftada, 742 bin kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuruda bulundu.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

İşsizlik maaşı başvurularında bir önceki haftaya kıyasla 31 bin artış gerçekleşti. Piyasanın beklentisi 707 bin başvuru gelmesiydi. Ancak artan tedbirler ve getirilen kısıtlamalar, bu tablonun yeniden bozulmasına sebep oldu. 709 bin olan bir önceki haftanın verisi ise 711 bin olarak revize edildi.

Salgını durdurmak için Mart ve Nisan aylarında tüm dünyada getirilen kısıtlamalara bir kez daha başvurulmak zorunda kalındı. Özellikle kafe ve restoranların kapatılması hizmet sektörünü kötü etkiledi.

Devam eden işsizlik maaşı başvuruları 6 milyon 372 bine geriledi.
ABD İşsizlik Oranı
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Sigortalı işsizlik bir önceki haftaya kıyasla 429 bin azaldı. Önceki haftanın verisi 15 bin yükseltildi. 4 haftalık hareketli ortalama bir önceki veri dönemine kıyasla 525 bin düşürülürken, 7 milyon 54 bine geriledi.

ABD’de dört haftalık işsizlik maaşı ortalaması 13 bin 750 düşürülerek 742 bin oldu. Bir önceki haftanın ortalaması ise 755 bin 250’den 755 bin 750’ye çıkarıldı. Mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı %4,3 oldu.

Aşı çalışmalarına dair her gün umut verici haberler alsak üretilme ve uygulanmaya geçiş aşaması epey zaman alacağından, güncel durumun ekonomiyi bir kez daha kapatabileceğinden endişe duyuluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu