Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşgücünde Artış Sürse de Yukarı Yönlü İvme Tersine Dönebilir

ABD’nin son işgücü rakamları toparlanmanın sürdüğünü gösterse de mevcut gelişmelerle yukarı yönlü ivmenin tersine dönebileceği konusunda uyarı yapıldı.
ABD İşgücünde Artış Sürse de Yukarı Yönlü İvme Tersine Dönebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı dün Ekim ayına ilişkin işgücü rakamlarını açıkladı. Rapora göre ABD’de toplam tarım dışı istihdam Ekim ayında 638 bin artarken işsizlik oranı Eylül’deki yüzde 7,9’dan yüzde 6,9’a geriledi. 638 binlik artış 593 binlik beklentiyi aşarken işsizlik oranında 1 puanlık gerileme olması da dikkat çekti.

ABD’nin iş rakamları üzerine görüş bildiren James Knightley, Ekim ayında 638 bin iş daha yaratılsa da yukarı yönlü ivmenin istihdamın Şubat ayına göre hala 10 milyon daha düşük olmasıyla birlikte zayıflama belirtileri gösterdiğini dile getirdi.

Dahası, artan yeni Covid kontrol önlemleri riskinin çalışan insan sayısının bir kez daha düşebileceği anlamına geldiğini ekledi. Knightley, işsizlik rakamlarına bakıldığında bunun işverenleri sorgulayan ayrı bir anketten olduğunun hatırlanması gerektiğini vurguladı.

Hanehalkı araştırmasının, adından da anlaşılacağı gibi 60.000 haneyi sorguladığı ve bundan istihdamın 2,243 milyon arttığını tahmin ettiklerini, dolayısıyla işsizlik oranındaki büyük düşüş olduğunu söyledi.
ABD’de İşsizlik Ekim’de %6,9’a Gerilerken Tarım Dışı İstihdam Beklentiyi Aştı
Kaynak: BLS

Bunun 638 bin tarım dışı istihdam rakamı ile büyük bir tutarsızlığa işaret ettiğini belirtti. Sonuçların genel olarak dördüncü çeyreğe doğru ekonominin güçlü ivmesini yeniden teyit ettiğini fakat Şubat ayına göre hala 10,1 milyon daha az çalışan olduğunun unutulmaması gerektiğini savundu.

Üstelik Perşembe günü 100.000’in üzerine çıkan günlük Covid vakaları ile birlikte şu anda Avrupa’da olanların çok yakında Atlantik’in bu yakasına yöneleceği yönünde gerçek bir tehdit olduğunu da kaydederek şöyle konuştu:

“Hastaneye yatışların artması eyalet valilerini, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için ekonominin bazı kısımlarını kapatma kararını almaya zorlayabilir. Barlar ve restoranlar yeniden kapanmaya zorlanırsa, eğlence-konaklama sektöründe görülen bu gelişmeler hızla tersine dönecektir. Perakende de savunmasız olacaktır.

Tüketicilerin geri adım atması ve işletmelerin görünüm konusunda daha temkinli hale gelmesiyle birlikte virüs hakkında genel endişeleri de ekleyince önümüzdeki aylarda çok daha zayıf iş sayılarına sahip olabiliriz. FED’in yeniden ölçeklendirmek yerine daha fazla teşvikte bulunacağı yönünde giderek daha güçlü bir önyargıya sahibiz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu