Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomik Verilerinin Ardından Hazine Tahvilleri Kazançlarını Silerken, Endeksler Yükseldi

ABD'nin bugün açıklanan GSYİH verilerinin ardından ülkenin hazine tahvilleri kazançlarını sildi. Bununla birlikte endeksler güne yükseliş eğilimiyle başladı.
ABD Ekonomik Verilerinin Ardından Hazine Tahvilleri Kazançlarını Silerken, Endeksler Yükseldi
Yorum

Bugün yurt dışı piyasalarını yakından ilgilendiren bir gelişme olarak, ABD’nin 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin gayri safi yurt içi hasıla büyüme verileri açıklandı. Verilere bakıldığında %2,1 seviyesinde büyüdüğü görülen ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde ise %3,1’lik  büyüme kaydetmişti. Beklenti ise %1,8 oranında bir artıştı.

Böylelikle ekonomik büyümesi gerileme kaydeden ülkenin bu durumunda ticaret gerilimlerinin etkisi büyük görünüyor. Ayrıca ABD bugünkü verileriyle 2017 yılının ilk çeyreğinden bu yana en yavaş artışını kaydetmiş oldu. Açıklanan verilerin ardından ABD hazine tahvilleri kazançlarını silmeye yöneldi.

Beklenenin üzerinde gelen ekonomik verilerin etkisiyle ABD hazine tahvillleri kazançlarını sildi ve ardından seans düşüğüne geriledi.

Ekonomik Veriler Beklenenin Üzerinde GeldiGelişmelerle birlikte 2019’un ilk çeyreğine ilişkin kişisel tüketim artışı verisi ise bir miktar yukarı çekildi. ABD 10 yıllık hazine bonosunun getirisi Perşembe günü %2.0985’e ulaşmıştı, bugün ise söz konusu tahvillerin getirisi %2.097 ile seansın en yükseğine tırmandı.

Ülkenin tahvillerinde durum bu şekildeyken, ABD’nin endeksleri güne yükselişle başlangıç yaptı. Piyasaların açılmasının ardından Dow Jones endeksi %0,10 arrtı ve 27.168,20 puanı yakaladı. Bunun yanında S&P 500 Endeksi ise %0,37 kazanç artırdı ve 3.014,73 puana ulaştı.

Nasdaq endeksinde de yükseliş hakimken, 0,70 değer kazanarak 8.295,83 puan seviyelerine ulaştığı öğrenildi.

Nasdaq Endeksinde Yükseliş Hakim

Sabah saatlerinde Fed ve AMB’nin faiz indirimi beklentilerine karşı negatif seyreden küresel piyasalar hakkında yorum yapan analistler, açıklanan verilerin istihdam piyasasının kuvvetli duruşunu koruduğuna dair bir kanıt niteliğinde olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte Fed’in Temmuz sonunda faiz indirimine gitmesinin ardından yıl sonuna kadar indirimlerini devam ettireceği beklentilerinin azalması ekonomistlere göre pay piyasalarındaki kar satışlarının etkisini artırıyor.

Diğer yandan geride bıraktığımız günlerde açıklanan ABD’li şirketlerin bilanço verilerinin genel olarak beklentileri karşılaması ve Fed’in 25 baz puanlık indirimine olan beklentilerin artması dün pay piyasalarında düşüşe neden olmuştu.

Ayrıca ABD’de yine dün açıklanan işsizlik maaşı başvurularında azalış görülmüştü. 20 Temmuz’da biten haftada 10 bin azalışla 206 bine gerileyen veri, 3 ayı aşkın bir sürenin en düşüğü olarak kaydedildi. Bu düşüş, istihdam piyasasındaki güçlü seyrin korunduğunu ortaya çıkardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu