Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Ticaret Müzakerelerinde Son Turlara Gelindiği Söylendi

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde son turlara gelindiğini söyledi.
ABD-Çin Ticaret Müzakerelerinde Son Turlara Gelindiği Söylendi
Yorum

New York Times tarafından yayımlanan bir rapora göre; ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri şu anda son aşamada. ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin tarafından yapılan açıklamalardan alınan bu bilgi, Pekin’de iki tarafından müzakerecileri arasında yapılacak görüşmenin öncesinde geldi.

Mnuchin, Los Angeles’taki Milken Enstitüsü Global Konferansı’nda verdiği röportajda son turlara girildiğini açıkladı.

Mnuchin Milken Enstitüsü Müzakere YorumuNew York Times raporuna göre Mnuchin, “Her iki tarafın da bir anlaşmaya varma arzusu olduğunu düşünüyorum. Çok ilerleme kaydettik,” ifadelerini kullandı. Mnuchin, iki ülkenin de bir anlaşmaya yaklaşırken, müzakerelerin bir anlaşmanın yapılabileceği bir aşamaya ulaştığı ya da anlaşmadan sona erebileceğini dile getirdi.

Mnuchin, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile birlikte, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki uzun süren ticaret savaşında Çinli temsilcilerle bir anlaşma yapmaya çalışıyor. Her iki tarafın da ticaret farklılıklarını son erdirmek için bir anlaşma yapmak amacıyla birkaç kez bir araya geldikleri biliniyor.

Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde zorunlu teknoloji transferi ve yapısal reformlar dahil olmak üzere bir dizi konu üzerinde duruldu.

Görüşmelerde Zorunlu Teknoloji Transferleri KonuşulduBasın Sekreteri Sarah Huckabee Sanders geçen hafta yaptığı açıklamada, hem Mnuchin hem de Lighthizer’in 30 Nisan’da başlayacak olan görüşmeler için Pekin’e gideceğini söyledi. İkilinin Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşecekleri biliniyor.

Times raporuna göre; Mnuchin görüşmelerin Haziran sonuna kadar sonuçlanıp sonuçlanmayacağını söylemek istemedi; ama yalnızca her iki ekonomik santralin de bir anlaşma yapmak istediğini söyledi.

Bakan, müzakerelerde bir çöküşün Trump’ın Çin’e daha fazla tarife getirmesine neden olup olmayacağını söylemeyi reddettiğini de belirtti.

Trump Daha Fazla Tarife Getirebilir mi?ABD ve Çin geçen yıldan bu yana dünya pazarlarını ürküten ve küresel büyümeye zarar veren bir ticaret anlaşmazlığına karışmış durumdalar. Trump yönetimi 250 milyar dolarlık Çin malına vergi uygularken, Çin kendi tarifelerini 110 milyar dolarlık Amerikan ürününe yerleştirerek misilleme yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile olan görüşmelerin iyi gittiğini defalarca söylerken, istediği ticaret şartlarını bulamazsa ABD’nin uzaklaşabileceği konusunda ısrar etmeye devam etti. Yine de geçen hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yakında Beyaz Saray’ı ziyaret edebileceğini söylediğinde müzakerelerin sona erebileceğine dair iyimserliği karıştırdı. Trump, daha önce ABD’de Xi ile bir imza töreni düzenlemeyi beklediğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu