Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisine Destek Şart Diyen Kashkari, Kaç Faiz İndirimi Gerektiğini Sorguladı

Minneapolis FED'den Kashkari, şu durumda bankanın ekonomiye destek sağlamak için bir şeyler yapması gerektiğini fakat kaç tane daha faiz indirimine ihtiyaç duyulduğunun belirsiz olduğunu açıkladı.
ABD Ekonomisine Destek Şart Diyen Kashkari, Kaç Faiz İndirimi Gerektiğini Sorguladı
Yorum

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, ABD ekonomisine ve ülkenin merkez bankasının izlemesi gereken yola yönelik bazı açıklamalar yaptı. FED’in güvercin politikaya en yakın üyelerinden biri olarak bilinen Kashkari, ülkenin kötü gelen bir dizi ekonomik verisinden endişe duymuş olacak ki, bankanın ekonomiye destek sağlamak adına bir şeyler yapması gerektiğini öne sürdü.

ABD ekonomisinin aşağı yönlü risklerini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapan Kashkari, şu durumda FED’in kaç tane daha faiz indirimi yapması gerektiği hakkında bir fikri olmadığını açıkladı.

Aşağı Yönlü Riskleri Göz Önünde BulundurduDüşüncelerini her seferinde açık sözlülükle ifade eden Kashkari, ABD’de ekonominin tehlike sinyalleri yakması, ülkedeki işletme yatırımlarının azalması, yavaşlayan küresel ekonomi ve enflasyon seviyesinin hedeflenenin altında kalması gibi pek çok geçerli sebebin ekonominin desteğe ihtiyaç duyduğunu gösterdiğini söyledi. Ardından “frene basmamalıyız” mesajını vererek faiz indirimlerinin devamını desteklediğini açıkladı.

Kashkari FED’in son yıllarda uyguladığı parasal sıkılaştırma politikalarına muhalefet etmiş, Eylül sonundaki bir konuşmasında bankanın son 3 yıldaki faiz artırımlarının ekonomiyi ciddi riske attığını belirtmişti. Prior Lake, Minnesota’da kaydettiği açıklamalarında ise faizlerin düşürülmesinden mutluluk duyduğunu söylemişti. Faiz oranlarında artışa karşı çıktığını açıklamıştı.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy kullanma hakkına sahip olmayan Kashkari, 2020 yılında bu hakkı kazanacak. Öte yandan FOMC’daki daha şahin tutumlarıyla öne çıkan iki FED yetkilisinin ise 2020’de oy kullanma hakkı elinden alınacak.

Piyasaların FED’den Ekim ayı için bir faiz indirimi beklentisi, ABD ekonomisinin geçtiğimiz hafta kötü gelen verilerinin ardından daha da arttı.

Beklenti ArttıABD’de ticaret politikalarına yönelik belirsizlik gittikçe artıyor, bununla birlikte küresel ekonomik büyüme de gitgide yavaşlıyor. Böyle bir ortam ülkedeki işletmeleri daha temkinli davranmak zorunda bırakıyor.

Hal böyle olunca, önceden oldukça iyi durumda olan iş gücü piyasası hızını kaybediyor. Ayrıca ABD’de imalat ve hizmet verileri bu sektörlerdeki faaliyetlerin azaldığını gözler önüne seriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu