Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Başkanı’nın 367 Milyon Dolarlık Yeni Uçağı!

Boeing ABD başkanlarına özel olarak tasarladığı 747-8 model uçağınakıllara durgunluk verecek cinsten olan tüm detayları haberimizde...
ABD Başkanı’nın 367 Milyon Dolarlık Yeni Uçağı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Şüphesiz dünyanın her yerinde, devletin kendine özel aldığı ya da yaptırdığı lüks gereçler tartışma konusu olmuştur. Özellikle ülkemiz, yerel yönetimlerinden merkeze kadar bu tür tartışmaları sıklıkla yaşadı. Sanırım akıllarda olan ve en güncel yaşanan olay, Ankara’da yükselen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ydı. Gerekliydi, gereksizdi tartışmaları devam ededursun; biz sizleri çok daha uzağa, dünyanın diğer ucundaki süper güç ABD’ye götüreceğiz.

Air Force One terimini daha önce duymuş olabilirsiniz; ancak biz yine de kısaca açıklayalım. Bu terim, ABD Başkanı’nı taşıyan uçaklar için kullanılır. Boeing’in 747 tipi modelini, göz kamaştıran mavi beyaz rengiyle tasarladığı Air Force One, sanırım herkesçe bilinen bu klişeyi değiştirecek. Çünkü geçtiğimiz günlerde Boeing, “gökyüzündeki saray” tanımıyla bildiğimiz 747’nin daha ihtişamlı ve daha emniyetli bir modeli olan 747-8’i sunacağını bildirdi. Yukarıda gördüğünüz bu görselse, başkanın artık eski diyebileceğimiz 747’sine ait. Yeni uçak tasarım halinde olduğundan, çizim görselleri kamuoyuyla paylaşılmış. Alt görsellerin hepsi, yeni 747-8’i anlatacak şekilde kullanılmıştır. Bu bilgiyi de sizinle paylaştıktan sonra; ne dersiniz, Boeing’in yeni tasarımına birlikte göz atalım mı?

747-8’i merak edenler!!! Kemerlerinizi sıkıca bağlayın, çünkü havalanıyoruz…

Boeing’in ABD Başkanına Özel Tasarladığı Yeni Air Force One

Boeing’in ABD Başkanına Özel Tasarladığı Yeni Air Force One SalonuAmerika Birleşik Devletleri Başkanı’nı taşıyan ve artık eski diye tabir edebileceğimiz uçağın içerisinde yer alan bölümlere göz atarak başlayalım. Eski uçan sarayda ilk göze çarpan özellikler; ofis, konferans salonu, sağlık merkezi, 100 kişinin yemek yiyebileceği bir mutfak, son teknoloji ürünü iletişim sistemleri, her türlü tehlikeye karşı alınmış güvenlik önlemleri olarak sıralanıyordu. Ancak görünen o ki Air Force, başkanın daha iyi bir uçağa ihtiyacı olduğunu düşünmüş ve 367 milyon dolar harcayarak, Boeing 747-8’i tasarlatmış! Bu maliyete, uçakta yapılan geliştirmelerin dahil olmadığını da hemen buraya iliştirelim.

Boeing’in ABD Başkanına Özel Tasarladığı Yeni Air Force One Yatak OdasıYaklaşık 445 metrekare büyüklüğünde olduğu belirtilen 747-8’in, şimdiye kadar Boeing’in yaptığı en uzun ve 2. en büyük uçağı olduğu söyleniyor. 8.000 deniz mili hızda uçabilen 747-8, gerçekten “yok artık!” dedirtecek özelliklere sahip. Ancak içinde seyahat edecek kişinin ABD Başkanı olduğu düşünülünce, pek de şaşırmıyoruz. Yeni başkanlık uçağının özellikleri, başkanın her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmış. Uçağın içerisinde; konferans odası, büyük bir ofis, başkan için hazırlanmış yatak odası gibi 5 yıldızlı bir oteli aratmayacak unsurlar yer alıyor.

Sonuçta, ABD Başkanlık Seçimleri’nin yaklaştığını hesaba katarsak, Obama’nın 747-8’i kullanamayacağını ya da kısa bir süre bu keyfi yaşayacağını tahmin ediyoruz. Ancak 2016 Kasım’ında seçilecek yeni başkanın, Boeing 747-8’den oldukça hoşnut olacağı kuvvetle muhtemel görünüyor. Siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu