Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu Başkanı Leyen Üyelerin Görev Dağılımını Açıklayarak Parlamento Onayına Sundu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı seçilen Ursula von der Leyen, 1 Kasım itibarıyla göreve başlayacak üyelerinin görev dağılımını bildirdi.
AB Komisyonu Başkanı Leyen Üyelerin Görev Dağılımını Açıklayarak Parlamento Onayına Sundu
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Başkanlık seçimlerini kazanan ve görevinde henüz yeni olan Ursula von der Leyen, bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Burada 2019-2024 yılları için 1 Kasım tarihinde işinin başına geçecek Komisyon üyelerinin görev dağılımını açıklayan Leyen, merak edilen çoğu noktaya açıklık getirdi.

Temmuz ayı ortasında görev başına geçen Leyen, açıkladığı yeni teşkilat planıyla Komisyon’da yer alacak isimlerin görev dağılımlarını belirledi.

Leyen Görev Dağılımlarını BelirlediBuna göre AB Komisyonu’nda üç kıdemli başkan yardımcısı bulunacak ve bunun yanında beş isim de başkan yardımcısı görevini üstlenecek. Edinilen bilgiye göre kıdemli başkan yardımcısı olanlar eş zamanlı olarak Komisyon üyeliğini de devam ettirebilecek.

Hollandalı Frans Timmermans, Danimarkalı Margrethe Vestager ve Letonyalı Valdis Dombrovskis kıdemli başkan yardımlığını üstlenen üç isim olarak belirlendi. Bu üç isim ayrıca yetki alanlarına göre sınıflandırılmış bulunuyor.

Buna göre Timmermans “Yeşil Avrupa” dosyasıyla çevresel meselelerde, Vestager dijital çağ ve rekabette ve son olarak Dombrovskis ise ekonomik ve finansal alanlarda yetki sahibi olacak.

Slovak Maros Sefcovic, Çek Vera Jourova, Hırvat Dubrovka Şuica ve Yunan Margaritis Schinas ise diğer başkan yardımcıları olarak belirlendi.

Üç İsim Başkan Yardımcıları Olarak BelirlendiJosep Borrell ise AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliğine seçilmiş olmakla birlikte, bunun yanında AB Komisyonu Başkan Yardımcılığını da yapacak.

Komisyon üyesi Macar Laszlo Trocsanyi ise komşuluk politikası ve genişleme müzakerelerinden sorumlu olacak. Bu isim 2014-2019 yılları arasında Macaristan adalet bakanı olarak görev yapmıştı.

Diğer taraftan bütçe ve yönetimden Avusturyalı Johannes Hahn, adalatten Belçikalı Didier Reynders, inovasyon ve gençlikten Bulgar Mariya Gabriel ve sağlıktan sorumlu üyeliğe de Güney Kıbrıs Rum yönetiminden Stella Kyriakides seçildi.

Ayrıca Komisyonda Estonyalı Kadri Simson enerjiden sorumlu tutulurken, Finlandiyalı Jutta Urpilainen uluslararası ortaklıklardan sorumlu isim olacak. Fransız Sylvie Goulard ise iç pazarda yetkili olarak seçildi.

AB Komisyonu’nda bulunan diğer üyeler de farklı bölümlerde yetkilendirildi.

Diğer Üyeler Farklı Bölümlerde YetkilendirildiUlaşılan bilgilere göre tarımdan sorumlu Komisyon üyesi Polonyalı Janusz Wojciechowski olarak belirlenirken, uyum ve reformlardan Portekizli Elisa Ferreira isimli üye sorumlu tutuldu.

Ulaştırma alanında ise Rumen Rovana Plumb yetkili seçilirken, Sloven Janez Lenarcic kriz yönetiminden ve İsveçli Ylva Johansson da iç işlerinden sorumlu komisyon üyesi olarak görev yapacak.

Hemen her alana farklı Komisyon üyeleri atanırken, İrlandalı Phil Hogan ticaretten, İtalyan Paolo Gentiloni ekonomiden, Litvanyalı Virginijus Sinkevicius çevre ile okyanuslardan, Lüksemburglu Nşcolas Schmit istihdamdan ve son olarak Maltalı Helena Dalli de eşitlikten sorumlu Komisyon üyesi olarak belirlendi.

AB’den 31 Ekim tarihinde ayrılacak olan İngiltere ise yeni Komisyon için herhangi bir aday göstermeyeceğini önceden duyurmuştu.

İngiltere Aday GöstermediHenüz görevinde yeni olan Leyen ise başkanlık koltuğuna oturmasının ardından AB Komisyonu’nda cinsiyet eşitliği getireceğine dair vaatlerde bulunmuştu. Yeni Komisyona bakıldığında ise 13 kadın ve 14 erkek üyenin yetkilendirildiği görüldü. Böylelikle Leyen’in sözünü ettiği cinsiyet eşitliğinin sağlandığı görüldü.

Leyen tarafından oluşturulan aday listesi Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) onay bekliyor. Belirlene aday isimler kendilerine verilen dosyalarla ilgili AP komitilerine çıkarak buradan onay isteyecekler. Ardından onat alınması halinde liste AP Başkanlığına yollanacak.

AB Komisyonu Başkanı, Yüksek Temsilci ve Komisyon üyeleri Genel Kurul’un oylamasına dahil edilecek. Gereken onayın alınması halinde belirlenen adaylar kendi alanlarında 1 Kasım’dan itibaren görev başına geçecek ve 31 Ekim 2024 tarihinde görevleri son bulacak.

Tüm bunların yanında birliğin yasama süreci Komisyon tarafından başlatıldı ve AB’nin müktesebatı, bütçesi ve programları da yürütme organı olarak uygulanıp aynı zamanda idari denetimler yapılıyor. Leyen’in Başkanlık süreci ise Avrupalı yetkililerin uzun süren görüşmelerinin ardından gelişmiş ve Temmuz ayında AP’de gerçekleştirilen 327’ye karşı 383 oyla görev başına geçmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu