Yatırım yapmaya başla!

AB Komisyonu’nun Yeni Hedefi McDonald’s!

AB Komisyonu’nun Yeni Hedefi McDonald’s!

Hatırlanacağı üzere yaklaşık bir ay önce AB Komisyonu; Apple’ın, İrlanda’da vergi kaçırdığını tespit etmiş ve silikon vadisinin devi olan Apple’a 13 milyar Euro ceza kesmişti. AB Komisyonu’nun, Apple’a verdiği rekor vergi cezasıyla ilgili haberimizi detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz. Tam üç yıl süren davanın sonucunda alınan kararla ilgili olarak ise Apple’ın üst düzey yöneticisi (CEO) Tim Cook, yaptığı açıklamada; Apple’ın İrlanda hükümetiyle asla vergi pazarlığı yapmadığını ve AB Komisyonu tarafından alınan bu karara sonuna kadar karşı çıkacaklarını dile getirmişti. Ayrıca Cook, AB Komisyonu tarafından alınan kararın bozulması için gerekli mercilere itiraz talebinde bulunacaklarını da ifade etmişti. Cook’un açıklamalarından öne çıkan bölümleri buradan inceleyebilirsiniz.

ABD ile AB Komisyonu arasında ticari sürtüşme devam ediyor

Küresel ekonomi içerisinde kimi zaman zıt kutuplarda bulunan ABD ile AB arasında bugünlerde ticari sürtüşmeler yaşanıyor. Apple’a kesilen rekor vergi cezasının hemen ardından ABD Adalet Bakanlığı, Almanya merkezli Deutsche Bank’a manipülasyon gerekçesiyle tam 14 milyar dolarlık ceza kestiğini duyurmuştu.

McDonald’s 560 milyon dolarlık vergi borcunu ödemedi iddiası!

ABD ile AB arasında yaşanan sert sürtüşmelere bugün bir yenisi daha eklendi. AB Komisyonu, dünyaca ünlü fast food zinciri McDonald’s’ı hedef almış durumda. Gerekçe ise şirketin tam 560 milyon dolarlık vergi borcunu ödememesi olarak gösteriliyor. McDonald’s’ın Avrupa genel merkezi bilindiği üzere Lüksemburg’da bulunuyor. AB Komisyonu’na göre; şirket, AB yasalarına göre yüzde 30 olması gereken kurumlar vergisinin yalnızca yüzde 1,49’unu ödemiş durumda. Böylelikle AB Komisyonu, McDonald’s’a tıpkı Apple’a olduğu gibi rekor bir vergi cezası kesmeyi hedefliyor.

“AB Komisyonu’nun ceza listesi oldukça uzun”

AB Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, bugün McDonald’s ile ilgili olarak başlattıkları incelemeler ve AB Komisyonu’nun hedef listesinde yer alan ABD merkezli şirketlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vestager yaptığı değerlendirmede; 2009 yılından bu yana McDonald’s’ın AB genelinde toplamda 1,8 milyar dolar net kar elde ettiğinin altını çizerek, yasal vergilendirmelerin uygulanması halinde şirketin ek olarak 560 milyon dolarlık ödeme yapması gerektiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Vestager, AB Komisyonu’nun ABD merkezli şirketlerle ilgili listesinin oldukça uzun olduğunu söyledi. Şu anda listede bulunan şirketlerle ilgili gizli çalışmalar yürütüldüğünü belirten Vestager, kamuoyuna yalnızca Amazon’un adını vermekle yetindi. Vestager, ilerleyen günlerde AB Komisyonu’nun listede bulunan şirketlerle ilgili çalışmalarını tüm dünyanın duyacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum