Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Komisyonu İstihdamın Korunması için 81,4 Milyar Euro Destek Teklif Etti

AB Komisyonu, talepte bulunan 15 üye ülkeye bozulan istihdam piyasasının düzelmesi için mali destekte bulunulmasını teklif etti.
AB Komisyonu İstihdamın Korunması için 81,4 Milyar Euro Destek Teklif Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

24 milyon hasta sayısına yaklaşan Covid-19 salgınında olumlu haberler alınmaya devam ediliyor. Dünyanın dört bir yanından bilim insanları aşı ve tedaviye yönelik çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da ekonomiye verdiği zararın giderilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Hükümetler pandemi döneminde finansal açıdan kötü etkilenen kesime destek olmak için tarihin en büyük teşvik paketlerini açıkladı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu son açıklamasında istihdam sektörü kötü etkilenen ve yeniden dengeye kavuşması için talepte bulunan ülkelere destek önerisinde bulunduğunu bildirdi.

AB Komisyonu, istihdamın korunması için 81,4 milyar Euro’luk mali destek önerisinde bulundu.

“SURE” adı verilen istihdam korunma programı kapsamında AB Konseyi’ne teklifte bulunan AB Komisyonu, 15 üye ülkeye mali destek sağlanması gerektiğini bildirdi. Yapılan açıklamada coronavirüs pandemisinde işgücü piyasası kötü etkilenen ülkelere kredi olarak finans desteği sağlanacağı bildirildi.

Söz konusu destek önerisinde en yüksek miktarı 27,4 milyar Euro ile İtalya alıyor. Teklife göre İspanya’ya 21,3 milyar Euro, Polonya’ya 11,2 milyar, Belçika’ya 7,8 milyar, Romanya’ya 4 milyar, Yunanistan’a 2,7 milyar, Çekya’ya 2 milyar, Slovenya’ya 1,1 milyar, Hırvatistan’a 1 milyar Euro kredi kullandırılacak.

1 milyar Euro’nun altında kredi desteği öngörülen ülkeler arasında; 631 milyon Euro ile Slovakya, 602 milyonla Litvanya, 511 milyonla Bulgaristan, 479 milyonla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 244 milyonla Malta 192 milyon Euro ile Letonya yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşı çalışmasına ilişkin umut verici açıklamalarda bulundu.
Dünya Geneli Coronavirüs Sayısı 24 Milyona Yaklaştı
Kaynak: Worldometers

COVAX aşı çalışmasına 172 ülkenin dahil olduğunu söyleyen Ghebreyesus, ülkeleri finansal destek için de davet etti. Şu an 9 ayrı aşı adayı olduğunu, ancak güvenilir ve etkili aşı için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Dört ayrı üretici ile görüşmelerin sürdüğünü ifade eden DSÖ Genel Müdürü, COVAX’a yatırım yapmanın salgını durdurmak için alınacak en doğru kararlardan biri olduğunu söyledi.

Tüm dünyada pandeminin açtığı yaraları sarmak ve ekonomik faaliyetlerin devamı için 12 trilyon dolar yatırım yaptığını belirterek, aşı milliyetçiliğinin sadece virüsün yayılmasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi. “Tünelin sonunda ışık göründü ve geçen hafta dediğim gibi, bunu birlikte yapabiliriz.” diyen Ghebreyesus, birçok klinik çalışmada son aşamaya gelindiğini müjdeledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu