Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’de İklime Bağlı Kayıplar Yıllık 12 Milyar Euro’yu Geçerken Yeni Strateji Çizildi

İklime bağlı ekonomik kayıpların Avrupa Birliği’nde yılda ortalama 12 milyar euroyu geçtiğini belirten Avrupa Komisyonu, iklim değişikliğine uyum için yeni strateji duyurdu.
AB’de İklime Bağlı Kayıplar Yıllık 12 Milyar Euro’yu Geçerken Yeni Strateji Çizildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yapılan açıklamaya göre Avrupa Komisyonu bugün, iklim değişikliğinin kaçınılmaz etkilerine hazırlanma yolunu belirleyen yeni bir AB İklim Değişikliğine Uyum Stratejisi’ni kabul etti.

2013 İklim Değişikliği Uyum Stratejisi üzerine inşa edilen bugünün önerilerinin amacı, odağı sorunu anlamaktan çözüm geliştirmeye kaydırmak ve planlamadan uygulamaya geçmek olarak ifade edildi.

Daha sık iklime bağlı aşırı hava koşullarından kaynaklanan ekonomik kayıplar artarken Avrupa Birliği (AB), iklim değişikliğine uyum konusundaki yeni stratejisiyle gündeme geldi.
Tahminler AB Ekonomisi İklim 170 Milyar Euro Zarar
Kaynak: Twitter

Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre tek başına AB’de bu ekonomik kayıplar halihazırda yılda ortalama 12 milyar euronun üzerinde. Ve ihtiyatlı tahminler, bugünün AB ekonomisinin sanayi öncesi seviyelerin 3°C üzerindeki küresel ısınmaya maruz kalmasının yıllık en az 170 milyar euro zarara neden olacağını gösteriyor.

İklim değişikliği sadece ekonomiyi değil, aynı zamanda giderek artan şekilde sıcak hava dalgalarından muzdarip olan Avrupalıların sağlık ve refahını da etkiledi. Raporda, dünya çapında 2019 yılının en ölümcül doğal afetinin 2500 ölümle Avrupa sıcak hava dalgası olduğu hatırlatıldı.

Avrupa Yeşil Anlaşma’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, açıklamada COVID-19 salgınının, yetersiz hazırlığın korkunç sonuçlara yol açabileceğinin kesin bir hatırlatması olduğunu söyledi.

İklim krizine karşı aşı olmasa da onunla savaşılabileceğini ve kaçınılmaz etkilerine hazırlanılabileceğini bildirdi. “Bugün hazırlanırsak, yarın halen iklime dirençli bir ortam inşa edebiliriz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu