Yatırım yapmaya başla!

Toprak Mahsulleri Ofisi 80 Lisanslı Depoda Hububat Alımı Yapacağını Duyurdu

2019 hububat fiyat listesini yayımlayan Toprak Mahsulleri Ofisi, ülke genelinde 270 işyeri ve 80 lisanslı depoda alım yapılacağını bildirdi.
Toprak Mahsulleri Ofisi 80 Lisanslı Depoda Hububat Alımı Yapacağını Duyurdu

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2019 dönemi hububat alım fiyat ve politikalarını açıkladı. Hububat hasadının Mayıs ayının ikinci haftasından itibaren başladığı belirtilirken, üreticilerin lisanslı depoları kullanmaları önerildi. Bu kapsamda 270 işyerinde ve protokol imzalanan 80 lisanslı depoda hububat alımı yapılacağı duyuruldu.

Yapılan açıklamada ülke genelinde 80 lisanslı depo ve 270 işyerinde hububat alımı yapılacağı bildirildi.

Üreticilerin bu depoları kullanmalarının menfaatlerine olacağı aktarılırken, bunun sağladığı avantajlar da sıralandı. Ürünlerini lisanslı depolara getiren çiftçiler; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye desteği, araç başına 25 lira analiz ve depo kira ücreti desteğinden yararlanabiliyor.

Ayrıca tüm bunlara ilaveten Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75’ine kadar sıfır faizli, 9 ay vadeli kredi kullanma imkanına sahip olabiliyorlar.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmayan üreticiler ise ürünlerini 1 Kasım 2019’dan itibaren TMO’ya getirebilecekler.

ÇKS’ye kayıtlı olan üreticiler belgelerindeki üretim miktarının tamamını TMO depolarına aktarabilecekler. Randevulu sistemin devam ettiği belirtilen açıklamada, borsa üzerinden alım yapanların randevu alarak işlemlerini gerçekleştirebilecekleri söylendi. Pazar günü hariç diğer tüm günlerde işlem yapılabileceği, lisanslı depolara ürün teslim eden üreticilerin ürünlerini elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO’ya satabilecekleri söylendi.

Üreticiler ürünlerini teslim ettikten sonra %30 kadar avans alabilecekler. Emanete bırakılan ürünler için anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanılıp, ödenen faizin %25 kadarı ise yine TMO tarafından karşılanacak. Anlaşmalı bankaların ise; Halkbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Albaraka Türk, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank T.A.Ş., Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve Yapı Kredi Bankası olduğu bildirildi.

Sert ekmeklik buğdayın fiyatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Buğdayın kalitesine göre ek olarak %4’e kadar fiyat artışı uygulanacak. 2018 yılında tonu 1.050 TL olan kırmızı/beyaz sert ekmeklik buğday fiyatı bu yıl %29 artırılarak 1.350 TL’ye çıkarıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buğdayda ton başına 100 lira prim ödemesi, gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacak.

Buğday Emtiasında Fiyat Değişimlerini Görmek için Tıklayın

2018 yılında ton başına 1.100 TL olan makarnalık buğdayın fiyatı %32 artırılarak 1.450 TL’ye, 825 TL olan arpanın fiyatı %33 artırılarak 1.100 TL’ye ve 800 TL olan çavdar, yulaf ve tritikale fiyatı %28 artırılarak 1.025 TL’ye çıkarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum