Yatırım yapmaya başla!

34 Aydır Zam Yapmayan Ekmek Üreticilerine Destek Çağrısı!

İTO Başkanı Avdagiç, İstanbul'da ekmek üreticilerinin 34 aydır zam yapmadığını, bu fedakarlığa en çok satış yapan bakkal ve zincir marketlerin destek olması gerektiğini söyledi.
34 Aydır Zam Yapmayan Ekmek Üreticilerine Destek Çağrısı!

Türkiye’nin son aylarda mücadele ettiği kur baskısı, temel tüketim malları olmak üzere, birçok üründe aşırı fiyat uygulamasını beraberinde getirdi. Tüketici enflasyonunun Eylül ayında tarihi zirveyi görmesinin ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Enflasyonla Topyekun Mücadele Programını açıkladı. Program kapsamında yüzlerce firma ürünlerine %10-20 arasında indirim uyguladığını duyursa da, bu hamle kısa vadece etkisini henüz göstermedi.

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada yapılan indirimlere rağmen gıda fiyatlarındaki yükselişin devam ettiği ve Ekim ayında dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 6252 lira olduğu belirtildi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ise zamlar konusunda ekmek üreticilerinin yaşadığı zorlukları gündeme getirdi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’da ekmek üreticilerinin 34 aydır zam yapmadığını söyledi.

Bu fedakarlığa bakkal ve zincir marketlerinde katılması gerektiğini ifade eden Avdagiç, bu sayede üretici ile nimeti de maliyeti de bölüşmüş olacağını söyledi. Yapılan açıklamada; ekmekte dağıtıcının komisyon payının fiyat 125 kuruş kaldığı sürece 10 kuruşla sınırlandırılması gerektiğini, İstanbul’da 34 aydır zam yapmayan ekmek üreticilerine bakkalların ve marketlerin de omuz vermeleri gerektiğini bildirdi.

Avdagiç, İstanbul’da her 4 ekmekten 3’ünün bakkal ve marketlerin sattığını söyledi.

250 gram ekmeğin satış fiyatının 125 kuruş olduğunu belirten Avdagiç, marketlerin de ekmeği fırından belirli bir indirim oranıyla aldığını, Ticaret Bakanlığımızın bu indirime bir süre önce %15 sınırlaması getirdiğini, dağıtıcıların da ekmekte üreticiden %15’ten fazla komisyon istemeyeceğini söyledi.

%15 indirimin karşılığının 19 kuruş civarında olduğunu, bu seviyelere karşın ekmek üreticisinin un, işçilik ve enerji fiyatlarındaki artışlara rağmen büyük bir fedakarlıkla fiyatlarını artırmadığını ve bu noktada bakanlık tarafından yeni bir düzenleme getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son dönemde haksız fiyat artışı yaptığı şüphelenilen 5.300 firmanın ve 77 bin 386 ürünün denetlendiği, bunlardan 6 bin 358 tanesinde hatalı fiyat artışı yapıldığının tespit edildiği bilgisi verilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum