Yatırım yapmaya başla!

2019’un Yarısında Türkiye’deki Otel Dolulukları Geçen Yıla Göre Artarak %63,8 Oldu!

Türkiye'de otellerin doluluk oranı 2019 yılının ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %1,1 artışla %63,8'i yakaladı.
2019’un Yarısında Türkiye’deki Otel Dolulukları Geçen Yıla Göre Artarak %63,8 Oldu!

Kurban Bayramı yaklaşırken bunun kendilerine yüksek kar sağlamasını uman sektör temsilcileri, tatil süresinin 9 güne uzatılmasını isterken, bu fikir ivme kaybı yarattığı gerekçesiyle iş dünyası tarafından desteklenmemişti. Tatil planı yapan vatandaşlar sıcak havaların da etkisiyle tatil bölgelerine akın edecek gibi görünüyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından, veri ve analiz şirketi STR’nin hazırladığı Ülke Performans Raporu açıklandı. Bu verilere göre, Türkiye’de otel doluluklarının 2019 yılının ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %1,1’lik artış kaydettiği ve %63,8’e ulaştığı öğrenildi. Bunun yanında günlük satılan oda bedeli de %7,7’lik bir yükselişle 69,8 Euro’ya yükseldi. Oda başı sağlanan gelirin ise %8,9’luk artışla 44,5 Euro oldu.

Türkiye, otellerindeki bu doluluk oranları ve fiyatlardaki artış oranlarına rağmen Avrupa ortalamasının altında kaldı.

Türkiye Avrupa Ortalamasının Altında KaldıAvrupa ülkelerinin yılın ilk yarısına ilişkin doluluk ortalaması %69,7 iken, günlük ortalama satılan oda bedeli 110,6 Euro ve oda başından sağlanan kazanç ise 77,1 seviyesinde kaydedildi.

Bunun yanında İstanbul’un yılın ilk yarısına ilişkin verilere bakıldığında geçtiğimiz yılın Ocak-Haziran döneminde %67,2’lik doluluk oranı, 2019 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında %69,7’ye çıktığı görüldü.

Söz konusu dönemde günde ortalama satılan oda bedeli %8,4’lük artışla 77,4 Euro’dan 83,9 Euro’ya yükseldi. Ayrıca oda başından sağlanan kazanç da %12,4 artarak 52,0 Euro’dan 58,4’e çıktı.

Dünyanın en çok yabancı turist ağırlayan 3. şehri olan turizm cenneti Antalya’da ise geçen yıl %60,3 olan otel doluluk oranı 2019’un aynı döneminde %61,9’a yükseldi.

Antalya'da Doluluk Oranları YükselsiAntalya’da günlük ortalama satılan oda bedeli 62,8 Euro’dan 64,7 Euro’ya yükselirken, bunun yanında oda başından sağlanan kazanç da 37,9 Euro’dan 40,1’e çıktı. Turizm sektörünün dünya çapındaki öncülerinden olan Avrupa’da ise 2019’un ilk yarısında en yüksek otel doluluk oranına ulaşan %76,1 ile İrlanda oldu.

İsviçre ise 199 Euro’luk ortalamayla en yüksek oda fiyatına ulaşan ülke olarak kaydedildi. Dublin’in ise, destinasyon bakımından incelendiğinde %81,5 oranla Avrupa’nın otelleri en dolu olan şehir olduğu görüldü. Bununla birlikte Cenevre, 245 Euro’ya varan oda fiyatlarıyla Avrupa’nın en pahalı şehri unvanını aldı.

Tüm bunlarla birlikte yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hem iç hem de dış turizmde büyük bir hareketlenme görülecek. Ağustos ayının seyahatçiler açısından oldukça yoğun geçen bir ay olduğu göz önüne alındığında, başta oteller olmak üzere havayolları ve karayolları işletmelerinden de yoğunluk haberleri geliyor.

Ayrıca Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olup olmayacağı henüz bir netlik kazanmamışken, sektör yetkilileri ile vatandaşlar tatil dönemlerinin erkenden ilan edilmesini istiyor. Önceden ilan edilen tatil dönemlerinin hem tatilci hem de işletmeciler için kolaylık sağlayacağı düşünülüyor. Bununla birlikte vatandaş çok daha uygun fiyatlara ulaşım ve konaklama imkanı bulabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum