Yatırım yapmaya başla!

25 Mart’a Kadar Devam Edecek Olan Kira Gelir Beyanı Yarın Başlıyor

1 Mart’ta başlayan kira gelir beyan dönemi, 25 Mart tarihinde sona erecek. Kira geliri olanlara bu tarihler arasında beyanname vermemeleri halinde usulsüzlük cezası uygulanacak.
25 Mart’a Kadar Devam Edecek Olan Kira Gelir Beyanı Yarın Başlıyor

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren kira gelir beyanı yarın başlıyor. Her yıl olduğu gibi 1 Mart’ta başlayıp 25 Mart tarihinde sona erecek beyan bildirisinde, 1 Ocak – 31 Aralık 2018 dönemi için istisna oranlar konutta 4 bin 400 TL, iş yerinde ise 34 bin TL olarak belirlendi. Bu miktarların üzerinde konut geliri olanlar istisna oranı düştükten sonra beyanname verecekler.

Her yıl değişkenlik gösteren istisna oranı sadece bir konutta kullanılabilecek.

Kira gelir beyanında istisna haddinin üzerinde gelir elde edenler sadece bir konut için istisna oranı düştükten sonra beyanname verecekler. Bu nedenle birden fazla konuttan gelir sağlayanların dikkat etmesi gerekiyor. Ek olarak iş yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi halinde de istisna oranının düşülmeyeceği bildirildi.

Peki, söz konusu beyannameler nereye verilecek? Vatandaşlar ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine beyannamelerini verebilecekken, aynı zamanda intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/ üzerinden hazırlanmış beyanlarını hızlı ve kolay bir şekilde onaylayabilecekler.

Vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üzeri veya okuma yazma bilmeyen kişiler 444 0 189 numarasını arayarak da kira gelir beyanı yapabilecekler.

Kira gelirlerini eksik veya yanlış beyan edenler veya hiç etmeyenler istisna oranlarından faydalanamayacak. Ek olarak bu kişilere usulsüzlük cezası uygulanacak. Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, evini veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiğinin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kolayca tespit edilebildiğini söyledi. Aynı zamanda kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda da tapu, elektrik, doğal gaz, ve su abonelikleri gibi bilgilere de erişim yapılabildiğini anlattı.

Kira gelirlerinin vergilendirilmesi için ev veya iş yerinin kirasının nakden veya ayni olarak tahsil edilmiş olması gerekiyor.

Kira ücretinin döviz, Türk lirası veya çek halinde alınmasının da nakden tahsil edildiği anlamına geldiği belirtildi. Geçmiş yıllara ilişkin kiralar tahsil edilen yılın geliri olarak kaydedilirken, gelecek yıllara ilişkin olanların ödemenin yapıldığı yılın değil, gelirin ilgili olduğu yılın hasılatı olarak kabul edileceği açıklandı. Tespitler yapılmadan önce süresinde beyan edilmeyen veya beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, süresinden sonra beyan edenlerin istisnalardan yararlanabileceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum