Yatırım yapmaya başla!

2017 Yılında Gıda Fiyatları %8,2 Artış Gösterdi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, küresel gıda fiyatları 2017 yılında %8,2 artış gösterdi. Fiyat endekslerinin detayları haberimizde...
2017 Yılında Gıda Fiyatları %8,2 Artış Gösterdi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 2017 yılında gıda fiyatlarının dünya genelinde %8,2 artış gösterdiğini açıkladı. Aralık ayında ise aylık bazda %3,3 düşüş görüldü. Peki, geçtiğimiz yıl en çok hangi gıda türünde fiyat artışı ve düşüşü oldu?

Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yapılan açıklamada, 5 ana gıda maddesinin fiyatları 2017 yılında bir önceki yıla göre %8,2 artış gösterdi.

FAO araştırması kapsamına; süt ürünleri, et, şeker, bitkisel yağ ve tahıl giriyor. Bu beş ana gıda maddesinin fiyatları ve ticareti takip edilerek hazırlanan rapora göre, Gıda Fiyat Endeksi, 2017 yılının Aralık ayında bir önceki yıla göre %3,3 düşerek 169,8 puana geriledi. Yıllık bazda ise 2016 yılına kıyasla %8,2 artışla 174,6 puana çıktı.

Canlı Emtia Fiyatları Ekranı için Tıklayın!

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi yüksek ihracat arzlarının ve talebin düşmesiyle, Aralık ayında %9,7 geriledi.

Geçen yılın fiyatlarının 2014’ten bu yana en yüksek yıllık ortalama olarak tespit edildiği belirtilen açıklamada süt ürünlerindeki fiyat düşüşünün nedenlerine değinildi.

Yapılan açıklamaya göre, yüksek ihracat arzları ve düşen talep nedeniyle, yağlı ve yağsız süt tozunun yanında, peynir ve tereyağının uluslararası fiyatlarındaki düşüşün de süt ürünleri endeksinin gerilemesinde etken olduğu bildirildi. Aylık bazda düşüş gösteren endeks yıllık olarak %31,5 oranında yükseldi.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, 2017 yılının Aralık ayında %5,6 düşerken, bir önceki yıla göre %3 yüksek çıktı.

Fiyatların aylık bazda düşmesinde Endonezya ve Malezya’daki palm yağının etkisinin olduğu düşünülüyor. FAO Et Fiyat Endeksi’ndeki duruma baktığımızda, çok fazla bir değişikliğin olmadığını görüyoruz. Et fiyatları 2016 yılına göre %9 artış gösterdi.

Canlı Et Fiyatları Takibi için Tıklayın!

FAO Şeker Fiyat Endeksi yüksek hasat beklentisinden dolayı, Aralık’ta %4,1 gerileme kaydetti.

Söz konusu raporda, şeker fiyatlarının dünyanın en büyük şeker üreticilerinden biri olan Brezilya’daki yüksek hasadın etkisiyle 2016 yılına göre %11,2 düştüğü belirtildi.

Canlı Şeker Fiyatları Takibi için Tıklayın!

Son olarak FAO Tahıl Fiyat Endeksi hakkında da bilgi verecek olursak; 2017 yılında bir önceki yıla göre %3,2 yükseldiğini görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum