Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2015 Yılının En Değerli 10 Markası

Adını hemen her gün duyduğumuz ve popülerlikleri arttıkça değerine değer katan markaların hangileri olduğunu merak ediyor musunuz?
2015 Yılının En Değerli 10 Markası
Son Güncelleme: 
Yorum

Günümüz tüketicileri, yani hepimiz, özellikle isimleriyle ün yapmış markalara büyük bir rağbet göstermekteyiz. Zira bu firmalar, gerek radyo televizyon reklamları, gerek yazılı reklamlarla bizi sürekli olarak kendilerine çekmektedir. Bunun yanında, belli başlı mağazalar ve alışveriş merkezlerindeki konumlarını, tüketicilerin de marka tutkuları sayesinde günden güne sağlamlaştırmaktalar. Fakat en önemli unsur ise marka reklamlarının hemen her gün karşımıza bilgisayarlar, tabletler, telefonlar ve diğer mobil cihazlar yardımıyla çıkıyor olmasıdır. Şaşırılmaması gereken durum, hepimiz bu belli başlı markaların en azından bir tanesini günlük yaşamımızda mutlaka kullanmamız.

Artık aile veya arkadaş görüşmelerimizde bile bu markaları ya kullanıyor ya da hakkında konuşuyoruz. Örneğin; bilmediğimiz bir kelime, yeni çıkan bir film, hava durumu, son dakika haberleri ve daha bilumum soru işaretleri… Merak ettiğimiz her şeyi ”Google”da bulmamız mümkün. Apple ise tartışmalı da olsa, piyasada bu işe en çok yön veren firma. Bugün Apple çok sayıda taraftara sahip ve bu marka yanlıları kendilerine birer iPhone, iPad, Apple marka bilgisayar veya televizyon alarak firmaya güvendiklerini göstermekteler. Diğer taraftan, Apple markasını kullanmayı kat’i bir şekilde reddeden bir kesim de var.

Garip olan şu ki; aşağıdaki yazımızı okuduğunuzda hemen hepiniz bu markalarla mutlaka karşılaştığınızı göreceksiniz. Listemizde, yaşamımızı sürdürmek için kullandığımız aşina markalardan, her gün tükettiğimiz ürünlere kadar birçok ünlü firmayla karşılaşacaksınız. Belki de bu cümleyi okurken aşağıdaki markalardan birini kullanıyorsunuzdur, isterseniz hayatımızın neredeyse her alanında var olan bu pahalı markalara birlikte göz atalım.

10 Facebook

36.5 Milyar Dolar

FacebookAralıklı olarak Facebook sitesinin yakında kapanacağı veyahut eskisi kadar kullanıcısı olmadığı hakkında asparagas haberler görüp, duymaktayız. Evet, asparagas; çünkü Facebook her geçen gün daha da artan bir kullanıcı kitlesine sahip. Geçtiğimiz ilkbahar ayının verileri bunu apaçık bir şekilde göstermekte. Zaten günlük hayatımızda da bunu görmememiz neredeyse imkansız. Mesela; insanlar artık yakın arkadaşlarının bile nerede olduğunu ya da ne yaptığını sormak için aramak yerine, bunları Facebook vasıtasıyla öğrenmeyi tercih ediyor. Merak edilen insanların profillerine ilk önce Facebook’tan bakılıyor, nereye gidileceği, ne yapılacağı, her şey bu sitede. Tabii sitenin popülerliğini korumasına katkı sağlayan bir diğer gelişme de Facebook’un Instagram’ı kendi himayesine almış olmasıdır. Sözün kısası, Facebook sitesinin kapanacağı bilgisi uydurma haberlerden ibaret ve site hala en gözde sosyal medya ağları arasında yerini koruyor.

9 General Electric

37.5 Milyar Dolar

General ElectricTüm dünya tarafından bilinen bu marka 2015 Nisan ayında, kendilerinin ”radikal” bir plan diye adlandırdıkları GE Kapital portföyünün büyük bir kısmını satma kararı aldı. Bu satışlara ise 500 milyar dolar paha biçildiği bildirildi. Ayrıca GE 66 yıldır Türkiye ile de çalışıyor. Şirket, enerji üretimi, havacılık, sağlık, aydınlatma ve ulaşım sektörlerinde kamu ve özel sektörlere teknolojik çözümler üreterek, ülkemizle olan iş ilişkisini sürdürüyor.

8 Toyota

37.8 Milyar Dolar

ToyotaToyota otomobil endüstrisinde akla gelen ilk isimlerden biri olmakla kalmayıp, aynı zamanda sektörün yenilikçi şirketleri arasında olduğu için ön plana çıkmaktadır. Bu yeniliklerden bir tanesi, şirketin üretmiş olduğu üç tekerlekli bir taşıttır. Aracı aldığınız takdirde, size bakanların yalnızca ilgi odağı olmayacak, konforlu ve güvenli bir sürüş elde edeceksiniz. Bunların yanında, her şirketin başına gelebileceği gibi, Toyota’da 2015’in ilk yarısında zor zamanlar atlatmıştır. Dünyanın her yerinden, sayısı 6 milyonu geçen araç toplatılmış ve iptal edilmiştir. Araçların toplatılma nedeni ise, olası bir kaza anında hayati önem taşıyan hava yastıklarından kaynaklanan bir sorundur.

Toyota’ya benzer şekilde bazı markalar da piyasadan ürünlerini çekmek zorunda kalmıştır. Bu piyasadan çekme işlemleri ise oldukça pahalıya patlamıştır. Bu markaları görmek için; Piyasadan Çekilme Maliyeti En Fazla Olan 10 Hatalı Ürün

7 Samsung

37.9 Milyar Dolar

SamsungGünün her saati, her dakikası boyunca devam eden bir savaş aslında teknolojideki rekabet. Teknoloji şirketleri, tüketicilerin beğenisini kazanmak, ürünlerini pazarlamak uğruna sürekli bir yenilik arayışı içerisindeler. Samsung ise bunu başarıyor diyebiliriz, şirketin devam eden yenilikleri tüketicilerin beğenisini topluyor. Apple taraftarları bile, Samsung’un bu başarısı karşısında şirketi övmeden edemiyor. Aslında en iyi mobil telefonların Apple tarafından değil de Samsung tarafından çıkarıldığını söylesek, sizler için şaşırtıcı olmaz değil mi?

6 McDonald’s

39.5 Milyar Dolar

McDonald'sSağlıklı beslenme fikri, her geçen gün daha da büyüyen bir kitle tarafından savunulmakta, organik yiyecek ve içeceklerin satışlarına talep inanılmaz bir şekilde artmaktadır. Ancak, fast food endüstrisinin kralı olarak görülen McDonald’s bu durumdan pek etkilenmemiş gibi görünüyor. Yıllardır yerini kimseye vermeyen, aslında sağlıklı ürünleri olmayan şirket, tüketicileri tarafından vazgeçilecek gibi görünmüyor. McDonald’s popülerliğini kaybetmemek için elbette piyasayı takip ediyor, her kesimden müşteriye göre menülere sahip olan şirket, daha uzun yıllar boyunca fast food sektörünün tahtından kalkmayacak gibi gözüküyor. Peki, siz ne dersiniz, McDonald’s ürünlerinin zararlarını bile bile tüketmeye devam edelim mi?

5 IBM

49.8 Milyar Dolar

IBMIBM Yönetim Kurulu Başkanı Ginni Rometty, Mayıs 2015’te yapmış olduğu bir konuşma sırasında, gelecekte, insanoğlunun alacağı tüm kararların bilişsel bir sistem tarafından insanlara bildirileceğini açıklamıştır. Bu açıklama, söyleşiyi duyanlarda büyük bir panik ve korku yaratmıştır. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, IBM gelecekte bu öngörüsüyle sektörün en önünde ve en güçlüsü olacaktır. Ayrıca IBM hazırladığı yapay zeka programı ”Watson” sayesinde izleyicilerin oldukça dikkatini çekmiştir. ”Watson” 2011 yılında Amerika’da sunulan bir yarışma programında (Jeopardy), daha önce birinci olan iki kişiyi geçerek dikkatleri üzerine çekti. Bakalım bu zeka yarışında kim kazanacak, biz insanlar mı, yoksa yapay zekalar mı?

4 Coca-Cola

56 Milyar Dolar

Coca-ColaEvet, belki çok klişe olacak ama Coca-Cola gerçekten bir dünya markası, öyle değil mi? Diğer içeceklerle kıyaslandığında Coca-Cola açık ara farkla önde geliyor. Ülkemizde de bu hala böyle devam etmektedir. O kadar olumsuz şey söylenmesine rağmen… Örneğin; içinde böcek kanı olduğu, bir bardağının bir bardak şekere eşit olduğu, hastalıklara davetiye çıkardığı, hiç bir faydası olmadığı… Aslında zararını bile bile devam ediyoruz, kötü bir bağımlılıktan pek farklı değil. Şirket ise her gün daha da fazla kazanarak büyüyor, yeni ticari reklamlarla yeni pazarlar, müşteriler buluyor. Bu ilkbaharda tekrarlamış olduğu şişe ve kutuların üzerindeki yazılar da, şirketin müşteri çekmek için kullandığı ve gayet başarılı olduğu bir reklam kampanyası. İçimizden kaçımız kendimizin, sevgilimizin, eşimizin, dostumuzun adını, şişelerde, kutularda görüp de almıyoruz acaba?

3 Google

65.6 Milyar Dolar

GoogleHepimizin kullandığı, dilimize yapışmış bir cümle değil mi ”Devir internet devri oldu” cümlesi. İş ve ev hayatımızda, yaşamın her alanı teknolojiyle dolu. Birçok internet arama motoru var tabii ki, fakat Google ile kim yarışabilir ki? Elbette, hepimiz Google kullanıyoruz, hatta abartırsak elimiz kolumuz oldu bu arama motoru. En basiti ya da en karmaşık sorularımızın cevabını orada arıyoruz. Artık büyükanneler, büyükbabalar bile Google nedir aşağı yukarı biliyorlar. Bütün teknoloji şirketleri Google kadar başarılı olmayı amaçlıyor, fakat Google herkesin gözünde tam anlamıyla bir numara.

2 Microsoft

69.3 Milyar Dolar

MicrosoftDünyanın en zengin adamı olan Bill Gates’in kurucusu olduğu, ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft hakkında hepimizin bir fikri vardır. Şu anda bu yazıyı internetten okuyabiliyorsanız, şüphesiz bu Microsoft sayesindedir. Şirket 1975 yılında kurulduğunda, girişimcilerin vizyonu ”her ev ve her masada bir bilgisayar” idi. Görülen o ki, hedeflerini fazlasıyla başardılar, nitekim artık her evde değil, her yaşam alanında bilgisayarlar mevcut ve onlarsız bir hayat çekilmez gibi görünüyor. Microsoft başarılarıyla yetinmeyip kendini geliştirmeye devam ediyor. Microsoft rakip firma Apple’ı birçok alanda geride bırakıyor. Mesela, bazı teknoloji uzmanları Microsoft’un tabletlerinin, piyasaya en son çıkan iPad’lere nazaran çok daha iyi olduğu görüşünü savunuyor.

1 Apple

145.3 Milyar Dolar

AppleApple, merkezi Kaliforniya’da bulunan; bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan çok uluslu bir Amerikan şirketidir. En bilinen ürünleri, iPhone, iPad, iPod ve Apple Watch isimli akıllı saattir. Şirket borsa değeri açısından, 2012 yılının Eylül ayından itibaren dünyanın en değerli şirketi olmuştur. 2013 yılının Mayıs ayında ise Apple Fortune 500 listesinde 6. sıraya yükselerek ilk onda yerini almıştır. Apple şirketinin en büyük başarısı ise, müşterilerine, Apple ürünlerini alırken, sanki o markadan başka bir markayı satın alamazmış gibi hissettirmesidir. Yani ya Apple alırım ya da hiçbir şey almam duygusunu yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Ya kendinize ya da etrafınızdaki herhangi birisine bakın, gerçekten Apple ürünlerinden bir tane aldığınız taktirde, bir Apple tutkunu olmaktan kurtulabilecek misiniz?

Bu markalar arasında elbette oldukça büyük çekişmeler de yaşanmaktadır. Hele ki, aynı pazarı paylaşan Apple ve Samsung gibi; Pepsi ve Coca Cola gibi. Piyasa değeri yüksek olan bu markaların, dünya devi olduğu da bir gerçektir. Peki, adı kötü olaylara karışan McDonald’s gibi markaların bu sıralamalarda yer alması sizce neye işaret ediyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu