Paylaşım

2015 Yılının En Çok Kazandıran 10 Mesleği


 

ABD Çalışma Bakanlığı’na göre bir Amerikalı işçinin ortalama yıllık geliri 34.750 dolardır. Yine ABD Tarım Bakanlığı’na göre bir çocuğun doğumundan 18 yaşına kadar giderlerinin ortalama 245 bin dolar olduğu söyleniyor. Bu iki rakamı karşılaştırdınız zaman yaklaşık 35 bin dolarlık yıllık gelirin ne boyutta olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Yaklaşık 35 bin dolarlık yıllık gelir, listede yer alan ve yıllık kazancı ortalama 235 bin dolar olanlara kıyasla kulağa fazla gelmiyor. Ancak ortalama yıllık geliri daha az olan ülkeler de var. Örneğin Türkiye’de kişi başına düşen ortalama yıllık gelir 10 bin dolar civarındadır. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık ortalama geliri, ABD ile karşılaştırdığınız zaman da bu durumun ne kadar içler acısı olduğunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki liste sporcular, aktörler, şarkıcılar, müzisyenler istisna tutularak hazırlanmıştır. Çünkü gelir dağılımları yıllık bazda düzenli bir parametrede ilerlemediği için, pek çok zengin ve ünlü bu kategorinin dışında kalıyor. Örnek vermek gerekirse, ortalama bir sporcunun yıllık geliri yaklaşık 71.850 dolar iken; Real Madrid’de oynayan Cristiano Ronaldo, 2013 – 2014 sezonunda 73 milyon dolar kazandı. Aynı şekilde ünlü boksör Floyd Mayweather, 2013 yılında 2 maçta 105 milyon dolar kazandı.

Birazdan okuyacağınız metinde geçen mesleklerin yıllık gelirleri, dünya genelinde yapılan küresel bir araştırmanın ortalama verilerine dayanıyor. 2014 yılının en yüksek maaşlı meslekleri ile benzerlik gösteren, 2015’in en çok kazandıran mesleklerini sizlerle paylaşıyoruz:

10 Eczacı

116.500 Dolar

EczacıEczacılar, doktorlar tarafından doldurulan ilaç reçetelerinde yazan ilaçları alelade hastalara dağıtmaz. Hastaya doktor tarafından önerilen doz miktarı ve ilaç alım sürelerinin doğrulunu bir kez daha eczacılar gözden geçirir. Hatta hastanın kullandığı diğer ilaçları analiz edip olumsuz bir etkileşim olmayacağından emin olurlar. Bunlara ek olarak eczacılar, ilaçlarla ilgili bir kez daha hastalara talimat ve uyarılar sunar. Örneğin açken ya da araç kullanırken almayın gibi. Bu görevleri ile hiç sandığınız kadar basit olmayan eczacılar, yıllık ortalama 116.500 dolar gelire sahip.

9 Fizikçiler

117.040 Dolar

FizikçilerAlbert Einstein’ın geliştirdiği Görelilik teorisinden, Isaac Newton’un yerçekimi teorisine, Stephen Hawking’in kara deliklerle ilgili açıklamaları ve kuantum mekaniği teorisine kadar pek çok konu fizikle açıklanabilmiştir. Uzay teknolojisi ve nükleer enerji gibi zekice yapılan gözlemleri ve fiziğin karmaşık hesaplarını yapan fizikçiler yıllık ortalama 117.040 dolar gelir elde ediyor.

Fizikçiler; atom, plazma, moleküler ve parçacık fiziği gibi çeşitli alanlarda uzmanlaşabilir. Ülkemiz için geçerli olmasa bile dünya genelinde fizikle ilgili çalışmalar yapan bilim insanları oldukça iyi bir kazanca sahip.

8 Hukuk Öğretmenleri

122.280 Dolar

Hukuk ÖğretmenleriHukuk öğretmenleri (hukuk profesörleri, yardımcı doçent ve doçentler de bu gruba dahil), anayasa hukuku, federal mahkemeler, telif hakları, fikri mülkiyet, patent ve idare hukuku gibi bölümlerde üniversite öğrencilerine eğitim verirler. Her öğretmen gibi ders planı hazırlar, öğrenci ilerlemesini izler ve geleceğin hukukçularını en iyi şekilde iş yaşamına hazırlarlar. Hukuk öğretmeni olmak için üniversitelerin hukuk fakültesini tamamlamış ve gerekli yüksek lisans, doktora programlarına dahil olmak gerekiyor.

7 Havayolu Pilotları ve Hava Trafik Kontrolörleri

129.600 Dolar – 118.650 Dolar

Havayolu Pilotları ve Hava Trafik KontrolörleriHavayolu pilotları 129.600 dolar ve hava trafik kontrolörleri ise 118.650 dolar yıllık ortalama gelire sahiptir. Havayolu pilotları insanların ulaşımını sağlamak, kargo ve eşyalar taşımak için havayolları tarafından istihdam edilmektedir. Pilotlar gösterge panelleri, yakıt tüketimi, motor performansı ve uçağın performansını etkileyen diğer tüm unsurları takip ve kontrol etmekle görevlidirler.

Pilotlar, hava trafik kontrolörleriyle birlikte çalışır. Hava trafik kontrolörleri, uçağın rotasını izler, kalkış ve iniş esnasında talimatlar verir, hava koşullarıyla ilgili pilotu bilgilendirir. Pilot ya da hava trafik kontrolörü olabilmek için liseden sonra Hava Harp Okulları ve Sivil Havacılık Okulları’nda eğitim almış olmak gerekiyor.

6 Avukatlar

131.990 Dolar

AvukatlarAvukatlar, mahkeme işlemleri ve diğer hukuki konularda müşterilerini temsil ederek, onlara yasal destek sağlar. Müvekkillerine yasa ve yönetmelikleri anlamaları konusunda yardımcı olmalarının yanı sıra, davalarla ilgili yasal araştırmalar yaparak sonuçları değerlendirirler. Vasiyet ve sözleşme gibi her türlü hukuki süreçte görev alırlar.

Hükümet danışmanları, ceza hukuku, savunma, aile, dava, vergi ve fikri mülkiyet hukuku avukatları gibi çeşitli türleri vardır. Bir avukat olabilmek için hukuk fakültelerinde eğitim alarak başarılı bir şekilde mezun olmak şarttır ve sonrasında belirli bir staj dönemi geçirilmelidir.

5 Yöneticiler

136.540 Dolar

YöneticilerEn yüksek ortalama yıllık gelire sahip yönetici pozisyonları ve ortalama yıllık gelirleri şu şekildedir:

  • Mimari ve mühendislik yöneticileri 136.540 dolar,
  • Pazarlama yöneticileri 133.700 dolar,
  • Doğa bilimleri yöneticileri 132.850 dolar,
  • Bilgisayar ve bilişim sistemleri yöneticileri 132.570 dolar,
  • Mali işler yöneticileri 126.660 dolar,
  • Satış yöneticileri 123.150 dolardır.

Genel olarak yöneticiler çalışanların, çalışmalarını denetler ve iş faaliyetlerini koordine ederler. Bu bölümde belirtilen ve sıklıkla tercih edilen yöneticilerden biri olmak için ilgili bölümlerin en az lisans derecesiyle mezun olmak ve alanında uzmanlaşmış olmak gerekmektedir.

4 Petrol Mühendisleri

149.180 Dolar

Petrol MühendisleriPetrol mühendisleri, yer altından petrol ve gaz çıkarma yolları geliştirirler. Rezervlerle ilgili araştırmalar yapmak ve bu alanda en etkili sondaj yöntemlerini belirlemek onların görevidir. Sondaj süreçlerini denetlemek de, petrol mühendislerinin sorumluluğundadır.

Sondaj, rezervuar ve üretim mühendisi olarak çeşitli dallara ayrılırlar. Başarılı ve iyi kazanan bir petrol mühendisi olabilmek için petrol mühendisliği alnında en az lisans eğitiminin yüksek derece ile tamamlanmış olması gerekiyor.

3 Anestezi Hemşiresi

157.690 Dolar

Anestezi HemşiresiGebelikle ya da hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgili cerrahi işlem gerektiren uygulamalarda anestezi hemşiresi görev alır. Vücudun belli bölgelerinde yapılacak işlemler için lokal anestezi; hastayı tamamen uyutmak gerekiyorsa genel anestezi yapar. Tüm bu işlemler sırasında hastanın hayati işaretlerini incelemek de, anestezi hemşirelerinin görevleri arasındadır. Hastanın herhangi bir ilaca karşı alerjik reaksiyonu olup olmadığını belirlemek ve anestezi ile olumsuz etkileşim sağlayacak ilaçlar kullanıp kullanmadığını tespit etmek için işlem öncesi anestezi hemşiresi hastayla görüşerek medikal geçmişi hakkında bilgi toplar.

2 CEO

178.400 Dolar

CEOİngilizce “Chief Executive Officers” kelimelerinin kısaltmasından dilimize geçen CEO kelimesi, ülkemizde yöneticilerin yöneticisi olarak tanımlanır. Şirketin yönetim kurulu ile icra kurulu arasındaki bağlantıyı sağlarlar. Şirket yararına olacak hedefleri belirleyip, bu hedefler için stratejiler geliştirerek uygulanmasını sağlayan kişilerdir. Aynı zamanda örgüt ve organizasyonların, politik ve stratejik planlarından da sorumludurlar. Bilgi işleri müdürü, finans ve mali işler müdürlerini denetleyen bir takımın da parçasını oluşturuyorlar. CEO olmak için en az yüksek lisans, hatta doktora derecesinde eğitim tamamlamış ve birkaç yıl iş deneyimine sahip olmak gerekiyor.

1 Doktorlar, Cerrahlar, Diş Hekimleri

Ortalama 200 Bin Dolar

Doktorlar, Cerrahlar, Diş HekimleriHemen herkes doktorların ne kadar çok kazandığını söyler. Ama kendimizi onların yerine koyduğumuz zaman ne kadar zor bir iş yaptıklarını anlayabiliriz. Kendinizi bir beyin ameliyatı gerçekleştirirken düşünün ve aldığınız riski hesaba katın. Elbette aldıkları eğitim bu yönde ama bu eğitimi almak için verdikleri emek pek sorgulanamaz.

Tüm sağlığımızı emanet ettiğimiz doktorlar, en riskli ameliyatları gözünü kırpmadan gerçekleştiren cerrahlar ve pek önemsenmese bile diş sağlığımızın kurtarıcıları diş hekimleri, en yüksek maaş grubuna sahip mesleklerdir. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre; bir anestezi uzmanı 233.150 dolar civarında bir yıllık gelire sahipken, cerrahlar 235.070 dolar ortalama bir gelire sahiptir. Doktorların ve cerrahların aldıkları ücretler branşlarına göre değişiklik göstermektedir. Diş hekimleri ise 168.870 dolar yıllık gelire sahiptir.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın