Yatırım yapmaya başla!

Son 17 Yılda Hayvancılık Sektörüne Verilen Devlet Desteği 46 Kat Arttı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 17 yılda hayvancılık sektörüne verilen devlet desteğinin %46 artarak 3,7 milyar liraya ulaştığını söyleyerek, sektördeki gelişmeleri anlattı.
Son 17 Yılda Hayvancılık Sektörüne Verilen Devlet Desteği 46 Kat Arttı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (TSÜMB) Genel Kurulu‘nda yaptığı konuşmada, AK Parti’nin iktidara geldiği günden bu yana hayvancılık sektörüne verilen teşvikleri anlattı. Son 17 yılda hayvancılık desteğinin 46 kat artışla 3,7 milyar liraya ulaştığını ifade eden Pakdemirli, sektördeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Bekir Pakdemirli, 41 ilde uygulanan Düve Desteği Projesi’nin, 81 ilde uygulanacağının müjdesini verdi.

Bakan Bekir Pakdemirli2002 yılında 9,9 milyon olan büyükbaş hayvan sayısının, bugün %74 artışla 17,2 milyona ulaştığını belirten Pakdemirli, küçükbaşta ise %43 artışla 46,1 milyona ulaşıldığını anlattı. 17 yıllık dönemde süt üretiminde ise %163 oranında çok büyük bir artış sağlanarak 22,1 milyon tona ulaşıldığını anlattı.

Düve desteğinin %40’ının Tarım Bakanlığı tarafından hibe edildiğini belirten Pakdemirli, hayvancılıktaki büyümenin ihracat rakamlarına da yansıdığının altını çizdi. Türkiye’nin süt ve süt ürünleri ihracatının bu yılın sadece ilk beş ayında 130 milyon dolara ulaştığını ekledi.

Son 17 yılda hayvancılık alanında verilen destekler %46 artarak 3,7 milyar liraya ulaştı.

Hayvancılık DesteğiSöz konusu desteğin 2019 yılında yem bitkileri desteğiyle birlikte 4,7 milyar liraya ulaşmasını öngören Tarım Bakanı, Genç Çiftçi Projesi kapsamında, yaklaşık 27 bin genç çiftçiye 808 milyon lira hibe desteği verildiği bilgisini paylaştı. Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla, süt sektöründe 604 projeye 1,7 milyar lira hibe verildiğini dile getirdi.

2018 yılında döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak yem fiyatlarının da yükseldiğini, bu doğrultuda üreticilerin mağdur olmaması için süt destek primlerinin 10 kuruştan 25 kuruşa, süt alımlarının ise 1,7 liradan 2 liraya çıkarıldığını anlattı.

41 ilde, 650 hayvancılık projesine 100 milyon lira hibe desteği verildiğini söyleyen Pakdemirli, bunun 81 ilde yaygınlaştırılacağını, etçi buzağı üreten işletmelere, buzağı desteğinden hariç 250 lira da ek destek verileceğini müjdeledi.

Ülkemizi ucuz etle buluşturma çalışmaları kapsamında Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) Temmuz ayından itibaren kıyma ve kuşbaşı üreteceğini söyledi.

Et ve Süt KurumuESK’nın vatandaşlara ucuz et ulaştırmanın yanında, üreticinin de mağdur olmamasını sağlayacak çalışmalara önümüzdeki aydan itibaren başlayacağını aktaran Pakdemirli, Ulusal Kırmızı Et Konseyi de Süt Konseyi’nin yaptığı gibi kesim fiyatlarının açıklanacağını söyledi.

TSÜMB Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin ise Cumhuriyet tarihinde ilk kez; genel müdürü, bakanı ve üreticileriyle birlikte çalışan bir ekip gördüklerini söyledi. Bu durumdan duyduğu memnuniyeti anlatan Keskin, geçen yıl yaşanan sorunların ardından bakanlığın yaptığı acil müdahaleler sayesinde, sektörün ayakta kalmayı başardığını dile getirdi.

TSÜMB Genel Kurul toplantısında konuşan TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ise topraklarımıza; esnafı, çiftçisi, memuru ve yöneticisiyle hep birlikte sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum