Yatırım yapmaya başla!

Yiyecek İsrafına Karşı Savaş Başlatan Kadının Dikkat Çeken Kampanyası!

25 yaşındaki Josephine Liang, gıda savurganlığına dikkat çekmek için sürdürdüğü kampanyayla dikkat çekiyor. İşte haftalık yiyecek masrafını birkaç euroyo düşüren genç kadının girişimi!
Yiyecek İsrafına Karşı Savaş Başlatan Kadının Dikkat Çeken Kampanyası!

Yiyeceklerin çöpe gitmesini engellemek, gıda masrafını azaltmak ve israfın çevre üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmek amacıyla başlattığı kampanyayla konuşulan genç kadın, Tristram Stuart için çalışıyor.

Tanımayanlar için İngiliz yazar Tristram Stuart’un çöpe giden gıdalar konusunda dünya çapında devrim yapılması gerektiğine inanan bir aktivist olduğunu belirtelim. Bu konuda bir kitap yazan ve etkili bir TED konuşması yapan Stuart, dünyadaki gıda israfının durdurulması için çeşitli çalışmalarda bulunuyor. 25 yaşındaki genç kadın da Stuart’ın izinden gitmiş ve gıda savurganlığına karşı mücadele etmeye başlamış.

Josephine Liang, kullandığı farklı yöntemlerle gıda ziyanına karşı savaşırken haftalık yiyecek masrafını da 20 -30 eurodan 5 euroya düşürmüş.

Josephine Liang haftalık gıda masrafını 5 euroya düşürmüş

Gıda savurganlığı konusunda farklı kuruluşlar ve kampanyalar için çalışmış olan Josephine, başkalarını da kendi yöntemini kullanmaya davet ediyor. Çünkü o daha az para harcayarak kaliteli bir hayat sürerken aynı anda dünyaya da iyilikte bulunuyor.

Yiyecek paylaşımı uygulaması Olio’nun yanı sıra yakınlarında bulunan restoranların çöplerini araştıran genç kadın, gayet güzel yiyeceklerle karnını doyurduğunu söylüyor.

Uygulamalar ve çöp kovaları sayesinde gıda masrafını azaltmış

Uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra bir Olio gönüllüsü olan Josephine, haftada bir gün de Pret A Manger gibi kullanılmamış yiyecekleri yeniden değerlendiren şirketlere yardım ediyor.

Dünyadaki gıdaların üçte birinin çöpe gittiği ve 815 milyon kişinin açlık çektiği bir çağda yaşadığımızı söyleyen Liang, kullandığı yöntem sayesinde pek çok yeni deneyim yaşadığını da anlatıyor.

Örneğin; çöpten yiyecek toplama fikri pek çok kişiye iğrenç gelirken, o birçok lüks restoranın hiç dokunulmamış gıdalarını çöpe attığını söylüyor.

Gıda savurganlığına karşı mücadele ediyor

Çünkü restoranların tezgahlarını süsleyen ürünler taze olmak zorundalar ve günün akşamında hepsi çöpe gidiyorlar. Liang da civardaki restoranların çöpe attığı ürünleri toplayarak, hem gıda israfı konusunda bir adım atmış oluyor hem de boşuna para harcamıyor.

Ayrıca yiyecek arayışları sırasında yeni insanlarla tanışıyor ve Londra’nın daha önce hiç görmediği yerlerini görme fırsatı buluyor.

Mücadelesi için çeşitli yöntemler kullanıyor

Marketten de alışveriş yapan ancak yalnızca indirimli ürünleri satın aldığını söyleyen genç kadın, günün sonunda küçük bir ücret karşılığında arta kalan yiyeceklerini satan dükkanları da ziyaret ediyor. Ve tüm bu eğlenceli süreçten büyük keyif alarak yalnızca birkaç pound karşılığında kendisine leziz sofralar kuruyor. Hatta arada sırada arkadaşları için de bedava yiyecek partileri düzenliyor.

Neticede; yaptıklarıyla başkalarına da örnek olmak isteyen Josephine, insanların gıda savurganlığına karşı küçük de olsa birer adım atmalarını rica ediyor. Kaldı ki dünyadaki açlığın ve çevre tahribatının hat safhalara ulaştığı günümüzde, yapılabilecek en doğru şeylerden birini yapıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum