Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zenginlik Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir şeyi ne kadar iyi tanırsanız, ona ulaşmanız o kadar kolaylaşır. Peki, hayalini kurduğunuz zenginlik hakkında yanlış düşünceleriniz varsa? Bakın, öğrenin!
Zenginlik Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanlara bir bakın! Çoğunun hayali zengin olmak! Hatta belki sizin de öyle! Sonuçta; (küçücük bir azınlık veya akli dengesi yerinde olmayan kişiler dışında) kim zengin olmanın hayalini kurmaz ki? Çantasında tomar tomar para taşımak, istediği hemen her şeye sahip olabileceğini bilmek, bir gün içinde isterse 4 mevsim yaşamak ve daha sayısız düşlenesi zenginlik eylemi yapmak, kimin rüyalarını süslemez ki? Tamam tamam, biraz daha anlatmayayım. Yoksa parada pulda gözü olmayanlar bile şimdiden sonra zengin olmanın hayalini kurmaya başlayacaklardır. Konuyu fazla dağıtmadan, zenginliğin hemen herkes tarafından arzulanan bir nitelik olduğunu söyleyerek toparlıyorum.

Ve muhtemelen söylediklerimde tastamam olmasa bile aşağı yukarı aynı fikirlere sahibizdir. Bunu anladık! Peki, insanoğlunun ortak hayalleri arasında, listenin (kuvvetle muhtemel) en başında gelen zenginlikle ilgili asıl söylemek istediğim şey ne? Evet, buradaki temel hususumuz, zenginlikle ilgili doğru bilinen yanlışlar! Yani pek çoğumuzun zenginlik veya zenginlerle ilgili düşüncelerinde, bariz hatalar bulunuyor. Bu tıpkı, balıkla yoğurdun bir arada tüketilmemesi gerektiği gibidir! Ya da kelebeklerin ömrünün 1 gün olduğu yanlış klişesi gibi! İşte bu örneklerdeki durumun benzerlerini aşağıdaki listede de göreceğinizi söylüyorum. Hepimizin aklına bir yerlerden aşılanmış olan yanlış zenginlik inanışlarını siz de merak ettiyseniz aşağıdaki küçük listeyi kesinlikle incelemelisiniz derim.

Karşınızda zengin olmak ile ilgili söylenen 20 büyük yalan:

Zenginler Hep Köklü Ailelerden Gelir!

Zenginler köklü ailelerden gelir!Zenginler hep köklü ailelerden gelir. Evet, genel olarak böyle bir yargı var, değil mi? Ancak emin olun ki zengin olmak için öyle köklü ailelerden gelme gibi bir kuralınız yok. Bakınız; dünyanın en zenginlerinden bir tanesi olan Richard Branson!

Evsizler Asla Zengin Olamaz!

Evsizler Asla Zengin Olamaz! İşte bu da zenginlik hakkında doğru olarak bilinen bir yanlış! Nitekim bir zamanlar evsiz olup, daha sonra milyonlarca dolarlık servet kazanan pek çok kişi var. Üstelik bu örnekler arasında, ismini duyunca şaşkınlıktan dibinizin düşeceği ünlü isimler de bulunuyor. Mesela mı? Mesela; gülümseyen yüzüyle herkes tarafından sevilen Jim Carrey, hem güzelliği hem de oyunculuğuyla insanları kendine hayran bırakan Halle Berry, on parmağında on marifet olan melez güzel Jennifer Lopez ve teknoloji imparatoru olarak da tanınan Steve Jobs! Dilerseniz, buradan bir zamanlar sokaklarda kalmış ancak daha sonra para içinde yüzmeyi başarmış diğer ünlü isimlere de bakabilirsiniz.

Yalnız Anneler Zengin Olamaz!

Yalnız Anneler Zengin Olamaz!Ya da biz öyle zannediyoruz. Evet evet, kesinlikle biz öyle zannediyoruz. Çünkü tıpkı bir önceki maddede olduğu gibi bu maddede de birçok örnek ünlü isim bulunuyor. Miranda Kerr, Kate Hudson, Christina Aguilera ve Madonna gibi. Ayrıca listede daha başka hangi ünlü, zengin ve bekar anneler varmış, bu sorunun cevabını merak edenlere de hemen buraya tıklayın derim.

Zengin Olmak için Yüksek IQ Gerekir!

Zengin Olmak için Yüksek IQ Gerekir!Zenginlerin IQ seviyeleri, olağandan çok yüksek olmak zorundadır. Tamam, zenginlik ve IQ seviyesi arasında doğrusal bir ilişki olduğu gerçeğini inkar etmiyorum. Ancak bu düşüncemin, “zenginlik için her zaman yüksek zeka seviyesi gerek” anlamına gelmediğini belirtmeliyim. Ki zaten çevrenize şöyle bir baktığınızda en az birkaç tane benzer örnekle karşılaşacağınızdan eminim.

Mirasyedi Değilseniz, Zengin Olamazsınız!

Mirasyedi Değilseniz, Zengin Olamazsınız!Zenginlerin zengin olma nedenleri babadan kalma paralarıdır. Tamam, aile mirası zenginlikte önemli bir rol oynuyor. Ancak baba parasıyla bir yerlere gelmeyi başarmış sayısız zengin insan olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Yani sevgili mirasyedi olamayanlar, size rahatlıkla “hiç üzülmeyin” diyebilirim. Zira dilerseniz; isminizi kendi çabalarıyla servet elde etmiş kişilerin yer aldığı liste arasına yazdırabilirsiniz.

Sanatçıysanız Zengin Olamazsınız!

Sanatçıysanız Zengin Olamazsınız!Eğer zengin olma hayaliniz varsa; ama aynı zamanda sanatla uğraşmak istiyorsanız sakın ola hayallerinizden birinden vazgeçmek zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Nitekim sanatın her dalında başarılı olabilir ve diğerlerin arasından sıyrılıp ortaya çıkarak hayal ettiğiniz varlığı kazanabilirsiniz.

Zenginlik için Çekici Olmak Şarttır!

Zenginlik için Çekici Olmak Şarttır!Çekici (hem karakter hem fiziksel görünüm bakımından) değilseniz; zengin olmanız çok zordur. Tamam, belki bu durumun doğru olmadığını biliyoruz. Ama nedense aklımıza yer etmiş birtakım olgulardan dolayı (genellikle filmlerde, dizilerde gördüğümüz zenginler yüzünden olsa gerek) yeteri kadar çekici görünmeyenleri, zenginlik makamına yakıştıramıyoruz. Oysaki dünyamız bir sürü (çirkin demeyelim de!) çekici olmayan para ana-babasıyla dolu!

Para Parayı Çeker!

Para Parayı Çeker!Diğer bir deyişle parası olmayanlar, hayatlarını fakir olarak geçirmek zorundalardır. Evet, büyük ihtimalle siz de böyle düşünüyorsunuz. Peki, ama neden? Hem fizik kurallarına göre birbirini çekenler zıt kutuplar değil miydi? O halde “para parayı çeker” hatalı yaklaşımını aklınızdan atmalı ve istediğiniz takdirde istediğiniz zenginliğe ulaşabileceğinize inanmalısınız.

Birinin Zenginliği Bir Diğerinin Fakirliği Demektir!

Birinin Zenginliği Bir Diğerinin Fakirliği Demektir!Zengin olmak için bir başkasını fakir hale getirmek zorundasınızdır. Alın size doğru bilinen bir yanlış daha! Zengin olmak için başkasını fakir etmek mi gerekir? İlle de çalmak mıdır, bu işin kuralı? Bir diğerinin elinden almadan istediğiniz mal-mülke sahip olamaz mısınız? Elbette, olursunuz! Lütfen, çıkarın aklınızdan bu saçma düşünceyi ve çalmayı, zenginliğin olmazsa olmazı olarak görmekten vazgeçin. Çalan zengin yok mu? Elbette var! Ama siz onlardan biri olmak zorunda değilsiniz.

Sadece Borsada Kazanarak Zengin Olabilirsiniz!

Sadece Borsada Kazanarak Zengin Olabilirsiniz!Tabii ki de hayır! Borsa zenginleri yok mu, var! Orası ayrı; ama sadece borsa yoluyla zengin olunabildiğini söylemek resmen deli saçması! Yani borsadan nefret ediyor, bu alanda kendinizi yetenekli görmüyorsunuz diye fakir kalmak zorundasınız diye bir kaide falan yok. Burada bir noktaya daha değinmek istiyorum. Borsada kazananlar da yalnızca zenginler değildir. Eğer borsa bilginiz sağlamsa siz de gayet borsa zengini olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Yatırım Yapmadan Asla Zengin Olamazsınız!

Yatırım Yapmadan Asla Zengin Olamazsınız!Yatırım yapmadan asla zengin olamazsınız. Bununla demek istediğim şeyin de zengin olmak için illa bir şeylere yatırım yapmanız anlamına gelmediğidir. Tamam, biliyorum ki paranızı mutlaka bir şeylere yatırıyorsunuz. Ancak gerçekten zengin olmak istiyorsanız bir yerlerden ziyade öncelikle kendinize yatırım yapmalısınız.

Zenginlik için Yalnızlık Şarttır!

Zenginlik için Yalnızlık Şarttır!Zengin olmak istiyorsanız, bu hayalinizi yalnız başınıza gerçeğe dönüştürmelisiniz. Hani derler ya zengin olmak istiyorsan bu hayalini tek başına, dişinle tırnağınla çalışarak gerçeğe dönüştüreceksin diye! İşte bu da doğru bilinen bir yanlış! Şayet zengin olmak istiyorsanız hedefinize doğru ilerlediğiniz yolda, tek başınıza yürüyeceksiniz diye bir kural olmadığını da bilmelisiniz. Gerektiğinde başkalarından yardım alabilir ve gerektiğinde yanınızdaki yoldaşlara yaslanarak omuz omuza yürümeye devam edebilirsiniz.

Para İçinde Yüzmek için Çok Pinti Olmak Gerekir!

Para İçinde Yüzmek için Çok Pinti Olmak Gerekir!Elbette, hayır! Zira zenginlikle pintiliğin, birbirinden ayrılmaz bir ikili olarak düşünülmesi, tam anlamıyla doğru değil. Yani paranızı akıllıca şeyler için harcarsanız elinizi cüzdanınıza atmanızda hiçbir kötü taraf yok. Mesela mı? Mesela; daha çok para harcamanız gereken ve gerekmeyen yerler konusunda mantıklı kararlar verirseniz, pintilik yapmanıza gerek kalmaz.

Zenginler Asla Hata Yapmazlar!

Zenginler Asla Hata Yapmazlar!Zenginler asla hata yapmazlar. Çoğu kişinin böyle bir inanışı olmasına rağmen zenginler de pekala hata yapabilirler. Kaldı ki bu hatalar arasında sadece küçük değil, büyük hatalar da yer alabilir. Ne gibi mi? Örneğin; hemen buradan dolandırıcılara milyonlarını kaptıran ünlü isimler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Risk Almaktan Kaçınır, Aşırı Tedbirli Davranırlar!

Risk Almaktan Kaçınır, Aşırı Tedbirli Davranırlar!Hayır! Aksine zenginlik, risk almayı gerektirir. Ama tabii bunu yaparken öyle umarsızca değil, akıllıca risk alınması gerektiğini söylememe gerek yok diye düşünüyorum.

Zenginlik için Maddiyat Odaklı Olmak Gerekir!

Zenginlik için Maddiyat Odaklı Olmak Gerekir!Bu da zenginlikle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında! Kaba tabirle parayı bulma eylemi tamamlandığında, insan hayatını o renkli kağıt parçaları üzerine kurar. Oysaki bu zenginliğe değil; sadece ama sadece kişinin bakış açısına bağlı olan bir durumdur.

Zenginler Monoton Hayatlarıyla Çok Sıkıcıdırlar!

Zenginler Monoton Hayatlarıyla Çok Sıkıcıdırlar!Her günlerini bir öncekinin aynı gibi yaşarlar. Robotikleşmiş hayat tarzlarıyla etraflarına sıkıcılıktan başka hiçbir şey katmazlar. Evet, zenginler hakkında doğru sanılan yanlışlardan bir diğeri de onların çok sıkıcı olduğu! Pek çok kişinin işten başka bir şey düşünmediğini zannettiği varlıklılar sınıfı, tam tersine eğlenceyi doruklarda yaşıyorlar. Ama aralarında sıkıcılar yok mu? Her grupta olduğu gibi zenginler arasında da istisnalar mevcut! Fakat hepimizin bildiği gibi, istisnalar kaideyi ne yapmıyor? Elbette, bozmuyor.

Zengin Olmak için Pek Çok Şeyden Vazgeçmeniz Gerekir!

Zengin Olmak için Pek Çok Şeyden Vazgeçmeniz Gerekir!Zenginliğe ulaşmak için sağlıktan ödün vermek gerekir. İşte zenginlikle ilgili yanlış bilinen bir doğru daha! Çoğunluğun parayı bulmak için sağlıktan vazgeçilmesi, o yolda birkaç uzvun feda edilmesi gerektiği gibi inanışları olmasına rağmen, durum bunun tam tersidir. Zira hırsları tarafından esir alınmamış hiçbir hedef koşucusu, sağlığını ihmal etmez. Eğer amacınıza ulaşma yolunda sağlığınızdan ödün verip vermediğinizi öğrenmek istiyorsanız, buraya göz atarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Zenginlik Aynı Zamanda Bencillik Demektir!

Zenginlik Aynı Zamanda Bencillik Demektir!Zengin olduktan sonra genel olarak bencil davranacak, sevdiklerinize gereken özeni göstermeyeceksiniz. Hadi ama! Böyle bir kural da yok. Yani zenginler pek çoğunuzun zannettiği gibi öyle taş kalpli falan değiller. Aksine hem işlerine hem de ailelerine sıradan birçok insana göre daha akıllıca zaman ayırmayı başarıyorlar.

En İyi Üniversitelerde En Klas Bölümleri Okurlar!

En iyi Üniversitelerde En Klas Bölümleri Okurlar!Şehrin ya da ülkenin en iyi üniversitelerinin en klas bölümlerini okurlar. Böyle bir zorunluluk da yok! Ve hemen buradan ulaşabileceğiniz listede, okulu terk eden ama yine de milyon dolarlık servetler kazanmayı başlamış dünyaca ünlü isimler var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın