Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha Çok Para Harcamanız Gereken ve Gerekmeyen 5 Yer

Finans yönetimi konusunda ne kadar başarılısınız? İstediğiniz hayata ulaşmak için daha çok para harcamanız gereken ve gerekmeyen yerleri öğrenmelisiniz.
Daha Çok Para Harcamanız Gereken ve Gerekmeyen 5 Yer
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para harcamak ve mutluluk arasında nasıl bir ilişki olduğunu düşünüyorsunuz? Yani siz de elle tutulabilir şeyler satın almanın kişiyi mutlu ettiğini mi düşünüyorsunuz? Bu sorunun cevabının çoğu kişi için “evet” olduğunu düşünüyor ve devam ediyorum. Bir şeyler satın almak, tabii ki insanı mutlu eder. Yeni kıyafetler, yeni bir araba, yeni kıyafetler, modern ev eşyaları… Ancak bunların insana verdiği mutluluk bir kelebek ömrü kadar kısa solukludur. İnanmıyor musunuz? O zaman size şu soruyu sorayım. Hayatınızda en çok mutlu olduğunuz anları sıralar mısınız?

Eminim, bu soruya vereceğiniz cevaplar arasında alışveriş yaptığınız anlar yoktur. Olmamayı bir kenara bırakın, en mutlu olduğunuz anlar denildiğinde, evinizi yeni eşyalarla dekore ettiğiniz, kıyafetler için deli gibi para harcadığınız, kredi çekerek yeni bir araba aldığınız ve benzeri anların aklınızın ucundan bile geçmediğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum? Çünkü çoğu insanın mutluluk anlayışı hemen hemen aynıdır. Ailesiyle mutlu mesut yaşamak, çocuklarıyla keyifli anlar geçirmek, annesinin kucağında uyuyakalmak, arkadaşlarıyla tatile gitmek, sevdiği insanla hayatını birleştirmek… Evet, bu liste daha milyonlarca şeyle uzatılabilir ama ne olursa olsun içinde alışverişe dair bir şey olacağını sanmıyorum.

İşte bu nedenlerden dolayı para harcamak ve mutluluk arasında düşündüğünüz gibi bir ilişki yoktur. Bununla birlikte, tabii ki bazı şeyler için para harcamak kişinin mutlu olmasını sağlamaktadır. Ancak bunlar kesinlikle sizin sandığınız gibi şeylerden oluşmuyor! Sayısız insanın düştüğü hata da işte tam da bu! İnsanlar parayı nereye harcamaları gerektiği konusunda genellikle hata yapıyor. Ve uzun vadede mutluluk vaat eden şeyler yerine kısa vadeli hazlar için yatırım yapıyor. Sonra da geriye dönüp baktığında elinde doğru düzgün bir şey olmadığını görüyor. İşte sizin bu duruma düşmemeniz için aşağıdaki listeyi incelemelisiniz diyorum. Hemen şimdi para harcama alışkanlıklarınızı değiştirecek şeyler öğreneceksiniz. Nede mi? Çünkü daha çok para harcamanız gereken ve gerekmeyen 5 şeyin ne olduğunu anlayacak ve düşününce dediklerime siz de katılacaksınız.

İşte bundan sonra daha çok para harcamanız gereken 5 yer:

Seyahatler!

Seyahatler!

İlginizi Çekebilir:
Seyahat Etmeyi Seven Kişilerin Başarılı Olma Nedenleri

Evet, size bundan sonra seyahat etmek için daha çok para harcayın diyorum. Peki, neden? Çünkü seyahat etmenin kişiye kazandırdığı şeyler harcanan para miktarından çok daha değerlidir. Hatta bu noktada seyahat etmeyi seven kişilerin başarılı olma nedenleri başlıklı yazıyı incelemenizi öneririm. Sık sık yeni yerlere giden, uçak biletleri, oteller, turlar için iyi miktarda para ödeyen kişiler kesinlikle paranın nereye harcanması gerektiğini çözmüşler. Çünkü seyahat etmek kişiyi pek çok farklı yönden geliştirmektedir. Yeni yerler görme, olaylara farklı yerlerden bakmayı öğrenme, öz güven kazanma, eğlenceli vakit geçirme, değişik kültürler tanıma seyahat etmenin avantajlarından sadece birkaçıdır. Anlayacağınız bundan sonra paranızı sizi kısa süre için mutlu edecek şeylere değil, seyahat gibi geri kazanımı yüksek olan şeylere harcamalısınız.

Eğitim!

Eğitim!Eğitimle alakalı olan her şey için rahatlıkla para harcayabilirsiniz. Kurslara, seminerlere, farklı kaynaklara, özel eğitmenlere kısacası öğrenmekle ilgili olan her şeye güvenle harcama yapabilirsiniz. Çünkü ne olursa olsun yaptığınız eğitim harcamalarının karşılığını katbekat alırsınız. Sonuçta bu şekilde belki elle tutulur bir şeye değil ama başarıya ve mutluluğa yatırım yapmış olursunuz. İşte bu gerçeği görebilirseniz, eğitime yaptığınız harcamalarda neden kesenin ağzını açmanız gerektiğini çok daha iyi anlayabilirsiniz. Uzun lafın kısası; hayat boyu öğrenmeyi bir yaşam felsefesi olarak benimsemeli, kendinize yatırım yapmaktan hiçbir zaman korkmamalısınız.

Yeni Hobiler!

Yeni Hobiler!Rahatlıkla para harcayacağınız yerlerden bir tanesi de yeni hobilerdir. Yani ister müzik ister resim ister spor olsun. Herhangi bir hobi edinmek için endişe duymadan para harcayabilirsiniz. Hatta burada size naçizane önerim zekanızı arttıracak eğlenceli hobilere yönelmenizdir. Sonuçta burada da hayatınız boyunca size katkı sağlayacak bir şey için yatırım yapmış oluyorsunuz.

Mesela; sadece bir aylık alışveriş paranızı eğitim için harcadınız ve bir müzik aleti çalmayı öğrendiniz. Diğer bir deyişle, hayatınız boyunca sizin elinizden alınamayacak bir şey satın almış oldunuz. Sahip olduğunuz bu yeni yeteneğin sizi alışveriş yapmaktan çok daha mutlu bir insan yapacağından emin olabilirsiniz. Belki öğrendiğiniz hobiyi çocuklarınıza öğretecek, belki arkadaş toplantılarınızda hünerlerinizi sergileyecek ve harcadığınız para için hiçbir zaman pişmanlık duymayacaksınız.

Kitaplar!

Kitaplar!Kitaplar için para harcamak da mantıklı bir tercih olacaktır. Kitaplar size farklı dünyaların kapılarını aralayacak en ucuz şeylerden bir tanesidir. Ayrıca başarılı insanların hemen hepsinin tutkulu birer kitap kurdu olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Mesela; Warren Buffet! Ünlü kişiliğin hemen her röportajında dile getirdiği alışkanlığının hiç durmadan okumak olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Sonuçta sizler de daha çok kitap satın alarak, daha çok okuyarak paranızı değerli bir şey için harcayabilirsiniz.

Deneyimler!

Deneyimler!Aklınıza gelebilecek her türlü deneyim için daha çok para harcayabilirsiniz. Burada belki biraz genel konuşuyorum ama işin özünü mutlu olmanızı sağlayacak şeyler olarak düşünebilirsiniz. Mesela; ailenizle gideceğiniz bir tatil için daha çok para harcamalısınız. Çocuğunuza ünlü bir markanın montunu almak yerine onu bir kursa yazdırabilirsiniz. Evinize en son çıkan televizyonlardan birini almak yerine birlikte daha çok sinemaya gidebilirsiniz. Daha önce hiç tatmadığınız bir lezzet için para harcamalı ancak market alışverişlerinizde ıvır zıvır için para saçmamalısınız. İleride hatırlayacağınız güzel anlar için para harcayın. Elinizi cebinize sokmadan önce gelecekte bunun sizin için ne ifade edeceğini düşünün. Bu şekilde çok daha akıllıca seçimler yapabilirsiniz.

Ve işte bundan sonra çok para harcamanız gerekmeyen 5 yer:

Arabalar!

Arabalar!Yoksa siz de sürekli arabasının modelini yükseltmeye, altından kalkamayacağı borçlara girerek yeni arabalar satın almaya çalışanlardan biri misiniz? Eğer öyleyse bu alışkanlığınızdan bir an önce kurtulmalısınız. Çünkü bundan sonra para çok harcamamanız gereken şeylerden biri kesinlikle arabalardır. Neden mi? Aslında nedeni gayet açık ama ben yine de söyleyeyim.

Birincisi arabaların sizi mutlu ettiğini düşünseniz bile durum hiç de öyle değildir. Hatta tam tersidir diyebilirim. Çünkü sizi maddi anlamda zorlayacak yeni bir arabaya binmek emin olun ki keyif verici olmayacaktır. Bununla birlikte; ister senelik bir arabaya binin isterseniz de yeni bir arabaya, her iki durumda da içindeki kişi yine siz oluyorsunuz. Daha açık bir dille söylemek gerekirse; bunun size gösterişten başka pek bir katkısı olmuyor. Yani başkalarıyla kıyaslamaya yapmaktan vazgeçip arabalar için tonlarca para harcamaktan vazgeçin.

Son Moda Ürünler!

Son Moda Ürünler!Evet, siz de son moda ürünlere bakarak iç çekiyor olabilirsiniz. Nitekim bunda suçlu hissetmenize neden olacak hiçbir şey yok. Günümüzde insanın ilgisini çekebilecek ve kişide satın alma isteği uyandıracak o kadar çok şey var ki! Ama tabii bunlar için en kadar para harcayacağınıza akıllıca düşünerek karar vermelisiniz. Vitrinlerde gördüğünüz o güzel kıyafetler, pahalı ayakkabılar sizi ne kadar mutlu edebilir? Ertesi gün bir yenisini görüp onu da almak istemeyecek misiniz? İşte bu soruların cevabını dürüstçe verebilirseniz, alışverişlerinizi anlık keyifler için değil gerçek ihtiyaçlarınız için yapmaya başlarsınız.

Mücevher ve Takılar!

Mücevher ve Takılar!Bu noktaya özellikle kadınların dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü ışıltısına kanarak satın alınan aksesuarlara para harcamak pek de mantıklı değil. Tabii, ileride değerlenecek altın, elmas gibi mücevherleri yatırım olarak alabilirsiniz. Ama ne yazık ki çoğu insanın mücevher satın alma anlayışı bu şekilde değil. Mesela; aylık kazancı 2000 lira olan birinin sırf markası uğruna bir saat için 1500 lira ödemesi gerçekten saçma! Ya da bir milyonculardaki incik boncuklara para harcamak size uzun vadede ne kazandıracak? Bunu bir düşünmelisiniz!

Ev Eşyaları!

Ev Eşyaları!Herkes güzel evlerde oturmak ister, elbette bunu biliyorum ama insanların isteklerinin hiçbir zaman bitmeyeceği de açık bir gerçek! Bu nedenle evinizi dekore etmeden önce gerçekten detaylıca düşünmelisiniz. Çünkü yaşadığınız yerdeki eşyalar ne kadar güzel, ne kadar modern olursa olsun mutlu olmayı bilmiyorsanız bir işe yaramaz. Yani, evet! Çok para harcamanızın gerekmediği yerlerden bir tanesi de eviniz! Zira binlerce lira vererek satın aldığınız koltuk takımından, dolaptan, halıdan da sıkılacak ve kısa süre sonra bunları değiştirmek isteyeceksiniz. Bunun yerine alternatif çözümler üretmeye çalışın. Küçük mucizevi dokunuşlarla evinizi renklendirmeye çalışın. Neticede asıl önemli olan, evinizin ne kadar güzel olduğu değil, evinizde yaşayan insanların ne kadar mutlu olduğudur!

Elektronik Eşyalar!

Elektronik Eşyalar!Günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alan elektronik eşyaların herkes için gerekli olduğunu biliyoruz. Ancak bu her yeni çıkan modeli satın almak gerektiği anlamına da gelmiyor. Daha bir senesi dolmadan ederinin çok altında fiyatlara satılarak yenisi alınan telefonlar bu durumun en güzel örneklerinden biri! Üstelik sadece telefonlar mı? Bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, beyaz eşyalar… Sonuçta her yeni çıkan elektronik eşyayı satın almaya çalışmak, kendinizi tamamen saçma ve kazanamayacağınız bir yarışın içine sokmuş olursunuz. Ki bence buna hiç gerek yok! Sizce var mı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.