Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolandırıcılara Milyonlarını Kaptıran 15 Ünlü İsim

Büyük bir servetin sahibi olan ünlü isimler dolandırıcıların vazgeçilmez adresi oluyor. İşte milyonlarca dolar dolandırılan ünlü isimler:
Dolandırıcılara Milyonlarını Kaptıran 15 Ünlü İsim
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ünlüler de bizler gibi sıradan insanlar! Tabi ki milyon dolarlık banka hesaplarını, giymiş oldukları son moda kıyafetleri, lüks otomobilleri, yaşadıkları saray yavrusu malikaneleri saymazsak. İstedikleri her şeye ağızlarından çıkacak sözcükler mesafesinde olan isimler, kuşku yok ki hepimizin hayallerinin de ötesinde bir hayat sürüyorlar. Medya dünyası da “eksik olmasın” o şaşaalı yaşantıyı gözümüze kadar sokmayı ihmal etmiyor. Ama bu imrenilesi hayata ve sahip olunan servete herkes biz gibi TV kumandasının ucundan bakmakla yetinmiyor. Kısa yoldan köşeyi dönmeyi kendine prensip edinen birçok dolandırıcı da onların servetlerinin peşine düşüyor.

Tamam, ünlüler belki tam olarak bizler gibi olmayabilirler; ancak benzer duyguları yaşadıklarında herkesle aynı mücadeleyi sergilerler. Özellikle de dolandırıcılığa kurban gittiklerinde. Bizler gibi, eposta adresine Nijerya prenslerinden gelen para isteme maillerinden bahsetmiyorum. Oldukça yüksek gelirlerinden dolayı, daha da büyük tehditlerle karşı karşıya kalıyorlar. Aslında banka hesaplarındaki milyonlar sanki “Buyurun! Almaz mısınız?” der gibi dolandırıcılara davetiye çıkartıyor. İşin özeti büyük başın derdi de büyük oluyor…

Zengin ve ünlü isimlerin nasıl bir entrikanın gölgesinde dolandırıldıklarını merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz tüm zamanların en büyük finansal dolandırıcılıklarına maruz kalan 15 ünlüyü listemizde bulabilirsiniz. Sahte sanat eserlerinden, aile hırsızlarına ve beceriksiz finans danışmanlarına kadar ünlülerin büyük miktarda paralarını kaptırdıkları yüksek profilli dolandırıcılık listesine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dolandırıcılara milyonlarını kaptıran ünlü isimler:

15 Cindy Crawford

Cindy CrawfordKamera onu seviyor. “Tüm Zamanların En Ateşli 100 Kadını” arasında yer alan Cindy Crawford, sektördeki en etkili modellerden bir tanesidir. Çarpıcı güzelliği ve marka yüzü olarak tanınan Crawford, 1980’li yıllardın sonunda sektöre giriş yaptı ve 1990’lı yıllara kadar modanın en büyük isimlerinden biri haline geldi. Yüzlerce dergi kapağına ek olarak; televizyon programları ve filmlerde rol almasının yanı sıra sunuculuk da yapan Crawford, uluslararası bir ünlü isim oldu.

Önceden Forbes tarafından dünyanın en çok ödenen modeli olarak adlandırılan Crawford ve eşi Rande Gerber, Türk asıllı Alman model Edis Kayalar tarafından dolandırılmaya çalışıldı. Crawford’un 7 yaşındaki kızının sandalyeye bağlı bir fotoğrafını göstererek 100 bin dolar isteyen Kayalar, Alman mahkemelerinde yargılandı ve 2 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

DÜNYANIN EN ZENGİN 15 MODELİ İÇİN TIKLAYIN.

14 Kim Kardashian

Kim KardashianKolayca ünlü bir isim haline gelen Kim Kardashian, öncelikle Paris Hilton’un arkadaşı olarak tanınsa da 2007 yılında eski erkek arkadaşı Ray J ile çekilmiş seks kasetinin internete sızdırılmasıyla popülerliğini arttırdı. Bu kötü reklamı kendi yararına kullanan Kardashian ve ailesi, olaydan sadece birkaç ay sonra kendi reality şovları olan Keeping Up With The Kardashians programını sundular. Şimdilerde 53 milyon dolarlık geliri ile en çok ödeme alan televizyon yıldızı olarak dikkatleri üzerine çeken Kardashian, zamanını eşi Kanye West ile geçiriyor.

Bernie Madoff’un yüksek profilli birçok kurbanından bir tanesi olan Kardashian, Kyah Green adındaki bir kadın ve oğlu Luis Flores tarafından dolandırıldı. Anne ve oğlu öncelikle kendi arkadaşlarının paralarını çalarak işe başladı. Daha sonra ünlülerin banka hesaplarına gözlerini diktiler ve sayısız sahte havale hesabı yaptılar. Sadece Kardashian’dan 70 bin dolar kazanan Green ve Flores, içlerinde Beyonce Knowles ve Paris Hilton’un da bulunduğu ünlüleri dolandırdıkları ortaya çıkınca, 2013 yılında mahkum edildiler.

ZENGİN OLDUĞU KADAR YETENEKSİZ KİŞİLİKLERİYLE TANINAN 10 ÜNLÜ İÇİN TIKLAYIN.

13 Uma Thurman

Uma Thurman“O, Uma Thurman gibi dans etmek istiyordu.” Fall Out Boy hayranları bunu sadece Uma Thurman isminin geçtiği bir şarkı olarak düşünmelerine rağmen, Thurman aslında son 20 yılda Hollywood’un en önemli oyuncularından bir tanesi olmuştur. İlk olarak 1994 yılındaki Pulp Fiction (Ucuz Roman) filmi ile yıldızı parlayan ve Altın Küre Ödülü’nü kazanan ünlü oyuncu; Kill Bill, Batman&Robin ve mini dizilerden Hysterical Blindness (Aşkın Gözü Kördür) ile büyük başarılara imza atmıştı.

Genç yaşlardaki duruşu ve olgunluğu ile bilinmesinde rağmen, Thurman bir Ponzi oyunun kurbanı oldu. New Yorklu avukat Ken Starr gücünü ve ikna kabiliyetini kullanarak, Thurman gibi yüksek profilli müşterileri onunla yatırım yapmaya ikna etti. Neticede de 35 milyon dolarlık bir birikim sağladı. Sonunda suçüstü yakalanan Starr, 23 ayrı suçtan hüküm giydi ve hakkında 10 milyon dolarlık kefalet istendi. 7 yıl hapse mahkum edilen Starr, 2016 yılında iyi halden salıverilecek olsa da bizler onu Thurman’a yaptığı 1 milyon dolarlık vurgunla hatırlayacağız.

12 Hillary Clinton

Hillary ClintonListemize bir politikacı olan Hillary Clinton ile devam ediyoruz. Hillary, Beyaz Saray’a ikinci defa oturabilmek için çabalıyor; ancak bu kez First Lady’den ziyade Başkan olarak hizmet vermek istiyor. Eski ABD Başkanı Bill Clinton ile evlenen Hillary, 2001 yılından 2009 yılına kadar Senatör olarak seçildi ve 2013 yılına kadar Dışişleri Bakanı olarak hizmet verdi. Kendisi halen daha 2016 Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday olan ilk kadın başkan olarak gösteriliyor.

Ancak özgür dünyanın potansiyel lideri bile dolandırıcılık kurbanı olmuş. Clinton, kampanyasına katkı sağlaması için CHS Electronics şirketinin kurucusu ve başarılı bir işadamı olan Claudio Osorio’nun kapısını çaldı. Memnuniyetle yardım eden Osorio tarafından Clinton’a 22 bin dolar bağışlandı, fakat bu para ona ait değildi. 2012 yılında Osorio, Haiti’nin depremzedeleri için topladığı bağışlar da dahil olmak üzere birden fazla hesap sahteciliği yüzünden hapse mahkum edildi. Osorio hapsi boylarken; Clinton, Osorio’nun 22 bin dolarlık kirli parasını zoraki anlatmak zorunda kaldı.

1920 YILINDAN BU YANA DÜNYA SİYASETİNE YÖN VEREN 10 ÜNLÜ LİDER İÇİN TIKLAYIN.

11 John Malkovich

John MalkovichHollywood’un en çok çalışan aktörlerinden biri olarak bilinen John Malkovich, 70’in üzerinde filmde rol almıştır. 1984 yılında rol aldığı ilk yapım olan Yürekte Bir Yer filminde Akademi Ödülleri’ne aday olarak gösterilen Malkovich’in en bilindik filmleri; John Malkovich Olmak, Ateş Hattında, Con Air, RED ve Güneş İmparatorluğu’dur.

Başarılarına rağmen listemizde Barnie Madoff tarafından dolandırılan bir başka ünlü isim olan Malkovich, 2.3 milyon dolarlık yatırım yaptığı Madoff’un Ponzi oyunu ile dolandırıldı. Dolandırıcılığa kurban gittiğini öğrendiğinde parasını geri alabilmek için dava açan Malkovich, sadece 670 bin dolarını kurtarabildi. Görünüşe göre bu olaya iyi tarafından bakan Malkovich, 2013 yılındaki bir röportajında; “bana iyi bir hayat dersi oldu ve hayatımın tamamına mal olmadığı için şanslıyım. İşime geri dönebilirim ve kendi dünyamda para kazanabilirim,” diyerek iyimser davranmaya çalışırken, ne yazık ki o kadar da şanslı değildi.

10 Jack Nicholson

Jack Nicholson60 yıllık kariyeri ile bir Hollywood efsanesi olan Jack Nicholson, beyaz perde ya da sihirli kutudaki en yetenekli oyunculardan bir tanesidir. Komedi, romantik, psikolojik gerilim gibi birçok türdeki filmlerde sergilemiş olduğu kusursuz roller ile tanınan Nicholson, Akademi Ödülleri’nin tarihinde birçok kez aday olarak gösterildi. Nicholson, 12 kez Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi ve Guguk Kuşu, Benden Bu Kadar filmleri ile 2 kez bu ödüle uzandı.

Genellikle sakin, havalı ve aklı başında olarak bilinen Nicholson, bir dolandırıcılığa kurban gittiğinde hayranlarını fazlasıyla şaşırtmıştı. Todd Michael Volpe tarafından nadir sanat eserlerini satın almaya ikna edilen Nicholson, Volpe’ye 2.5 milyon dolarını kaptırdı. 1998 yılında Volpe, gözaltına alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. Birkaç dolandırıcılık suçundan daha hüküm giyen Volpe, 28 ay hapis cezası aldı. Nicholson için o kadar da üzülmeyin, o hala dünyanın en zengin oyuncularından bir tanesidir.

9 Larry King

Larry KingLawrence Harvey Zeiger 1933 yılında doğdu. Larry King, 50’li yılların sonunda Florida’da yerel bir gazeteci ve radyo yorumcusu olarak başladığı bu yolda çok çaba sarfetti. 1985 yılından itibaren King, CNN’in en yeni televizyon programlarından Larry King Live yapımını 2010 yılına kadar sunmaya devam etti. CNN’den ayrıldığından bu yana, Hulu ve RT Amerika’da Now and Politicking with Larry King programının sunuculuğu yaptı.

Emekli olduktan sonra hayatını iyi bir şekilde devam etmek için yatırım yapmak isteyen King de yanlış adamı yani Bernie Madoff’u seçti. Diğerleri gibi King de Madoff’a 1 milyon dolar yatırdı ve sadece 700 bin dolarını kurtarabildi.

8 Julianne Moore

Julianne Mooreİlk olarak 1980’li yılların sonunda As the World Turns dizi filminin yıldızı olarak ortaya çıkan Julianne Moore, 1990 yılında Korku Günleri adındaki ilk büyük filminde oynadı. Karmaşık ve duygusal açıdan sıkıntıda bir kadını canlandırdığı inanılmaz performansıyla ödüle doymadı. En başarılı olduğu filmler arasında; Ateşli Geceler, Kayıp Dünya: Jurassic Park, Büyük Lebowski, Son Umut, Saatler ve Hannibal gibi oldukça iyi filmler de vardır.

Ekranlarda duygusal açıdan sıkıntılı bir kadından, gerçek hayatta da duygusal açıdan perişan haldeki bir kadına dönüşen Moore; 2012 yılı yazının ortalarında New York’da bulunan yenilenmiş evinin soyulmasına engel olamadı. Hırsızlar 33 bin dolarlık bileziğinin de bulunduğu 127 bin dolar değerindeki birçok değerli kıyı da beraberlerinde götürdü. New York Polisi bölgede bulunan inşaat işçilerine yönelik inceleme başlatmış olsa da ne hırsızlar ne de mücevherler bulunamadı. 40 milyon dolarlık geliri ile Julianne Moore, çaldırdığı takılarını hiç zorlanmadan yerine koyabilir.

7 Kiefer Sutherland

Kiefer SutherlandEfsanevi aktör Donald Sutherland’in oğlu olan Kiefer Sutherland, ilk olarak 1983 yılında Max Dugan Returns komedi filminde babası ile boy göstermişti. 1980’lerin sonunda ve 90’lı yıllarda Hollywood’da ünlenen Sutherland, içerisinde Benimle Kal, Kayıp Çocuklar, Birkaç İyi Adam ve Öldürme Zamanı gibi filmlerinde bulunduğu birçok yapımda rol aldı. Filmlerde göstermiş olduğu başarılara rağmen, Fox’ta yayınlanan 24 isimli dizinin Jack Bauer’i olarak dünya çapında tanınır hale gelmiştir.

24 dizisinin dünyayı kurtaran karakteri Jack Bauer, dolandırıcı olan Michael Wayne Carr’ın oyunundan kendini kurtaramadı. İçlerinde Sutherlan’ın da bulunduğu yatırımcı ekibinin kendisine 1.5 milyon dolar vermeye ikna eden Carr, parayı geri ödemeye niyetli değildi. Sutherland, 956 bin dolarını kaybetse de mahkeme sonrasında parasını geri alabilen şanslı insanlardan bir tanesi oldu. Michael Wayne Carr, 12 adet sahtecilik ve büyük hırsızlık yüzünden cezaevine gönderildi.

6 Sting

Sting1951 yılında İngiltere’de doğan Gordon Sumner, Sting ismi ile dünya çapında tanınan 1970 ve 80’lerin efsanevi rock grubu olan The Police’in eski solisti ve basgitarcısıdır. Sting, 100 milyonun üzerinde kayıt sattı ve içlerinde Kraliçe II. Elizabeth Onur Ödülü’nün de bulunduğu Altın Küre ve Emmy’i kazandı.

Müzik endüstrisinde en büyük hayırseverlerden biri olarak tanınan Sting, 300 milyon dolarlık net gelire sahipti ve bu rakam herhangi bir dolandırıcının ağzının sulanmasına neden olabilecek bir miktar. İyi niyetlerine rağmen Sting, bilmeyerek finansal danışmanı olarak bir dolandırıcı kiraladı. Sting’in farkına varmamasını umarak, 15 yıl boyunca 100’ün üzerinde banka hesabı açtı. Sting sonunda onu yakalamış olsa da dolandırıcı halihazırda 10 milyon doların üzerine konmuştu.

5 Elton John

Elton JohnListemizdeki bir diğer İngiliz olan Sir Elton John, 50 yıllık kariyeri ile müzik tarihinin en iyi isimlerinden bir tanesi ve ayrıca en zengin eşcinsellerindendir. Reginald Kenneth Dwight olarak doğan John, henüz üç yaşındayken piyano çalmaya başlayarak etkileyici müzik kariyerinin ilk adımlarını attı. 300 milyonun üzerinde kayıt satan efsanevi söz yazarı ve besteci Elton John, 50’nin üzerinde hit şarkı ile 6 Grammy Ödülü, 5 İngiliz Ödülü, 1 Altın Küre, 1 Tony Ödülü’nün sahibi oldu.

Kariyeri boyunca John, onun banka hesaplarından devamlı olarak paralar alan Andrew Haydon ve Pricewaterhouse Coopers şirketi tarafından yönetildi. John, hesabından 29 milyon doların çalındığını öğrendiğinde çok fazla gerilmedi. Ancak çileden çıkan John, onlar ile uzun sürecek ve pahalıya patlayacak bir mahkeme mücadelesi verdi. John’un iddiasını destekleyen elinde çok az kanıt olduğu için mahkeme onlara 10 milyon dolarlık faturasını ödeme kararı alarak davayı düşürdü.

4 Ben Stiller

Ben Stiller15 yıldır komedi dünyasının ödüllü aktörü olan Stiller, içlerinde Zırtapoz, Ah Mary Vah Mary, Zor Baba, Yakar Top, Tropik Fırtına ve Müzede Bir Gece gibi 50’nin üzerinde popüler filmde oynamasının yanı sıra, yapımcılığını ve senaristliğini de yaptı.

Usta bir sinemacı olmasına rağmen Stiller, finansal danışman olarak işe aldığı Dana Giacchetto tarafından dolandırıldı. Sonradan net bir şekilde anlaşıldı ki Stiller, Giacchetto’nun en büyük müşterilerinden bir tanesiydi. Giacchetto onun üzerinden 250 bin dolarlık kazanç sağlamıştı. Sonunda 2000 yılında Newark Havaalanı’nda sahte bir pasaport göstererek yakalanan Giacchetto, müşterilerinden 10 milyon dolar çaldığı ifşa edildikten sonra cezaevine gönderildi.

EDERİNDEN DAHA ÇOK KAZANAN 10 HOLLYWOOD YILDIZIYLA TANIŞMAK İÇİN TIKLAYIN.

3 Wesley Snipes

Wesley SnipesFlorida, Orlando’da doğup; New York, Bronx’ta büyüyen Wesley Snipes, henüz 12 yaşındayken bir dövüş sanatçısı olarak eğitim aldı. 23 yaşına geldiğinde, Goldie Hawn ile ilk büyük filmi olan Wilcats filminde oynadı. Sonrasında Michael Jackson’ın “Bad” isimli video klipinde performans sergiledi ve Spike Lee’nin dikkatini çekerek Hollywood kariyerine başlamış oldu. Dövüş sanatçısı olarak yeteneklerini göstermesi sayesinde Cezalandırıcı gibi aksiyon filmlerinin yıldızı haline gelen Snipes’in, belki de dünya çapında tanınır hale gelmesini Marvel Comics’in üçlemesi olan Blade filminde oynamış olduğu rol sağladı.

Kendi ayakları üzerinde hızlı bir şekilde durmaya başlamış olsa da, Sam Amca’dan gelen 38 milyon dolarlık vergi kaçırdığında, Snipes için bu yeterli olmayacaktı. Gelir vergisi ödememesi için ona 861 argüman kullanabileceğine ikna eden Eddie Kahn adlı bir adam tarafından sahtekarlık yapmaya itilmişti. Tabi ki argümanlar işe yaramadı ve Snipes iflas gösterdikten sonra vergi kaçırma suçundan yakalandı.

PARASI HİÇ BİTMEYECEKMİŞ GİBİ DAVRANAN AMA SONUNDA İFLAS EDEN 12 YABANCI ÜNLÜ İÇİN TIKLAYIN.

2 Robert De Niro

Robert De Niro1970’li yılların başındaki Bang the Drum Slowly gibi filmler ile ilk büyük çaplı film tecrübesi yaşayan Robert De Niro, 1973 yılında Arka Sokaklar filmi için Martin Scorsese ile ortak oldu ve bu işbirliği ömür boyu sürecekti. 90’ın üzerinde filmin starı olan ve Hollywood’un favori oyuncularından olan De Niro, Taxi Driver, Avcı, Umut Işığım, Anlat Bakalım ve Zor Baba gibi filmler ile birçok ödüle aday gösterildi veçoğundan amacına ulaştı.

Jack Nicholson ve Hollywood’daki birçok meslektaşı gibi, De Niro da sanat eserlerine olan merakı yüzünden dolandırıldı. Babasının ölümünden sonra geniş bir koleksiyona sahip olan De Niro, bu parçaları satmak istedi ve Lawrence Salander’in hizmetinden yararlandı. Salander, tabloları yüksek fiyatlara satmış olsa da kendisine 88 milyon dolar ayırmaya çalıştı. Çok sayıda dolandırıcılık suçundan yargılanan Salander, şu anda Rikers Island hapishanesinin parmaklıkları arkasındadır.

OYNADIĞI FİLMLERLE YALNIZCA HOLLYWOOD’dan EN ÇOK KAZANÇ ELDE EDEN EFSANE OYUNCULAR İÇİN TIKLAYIN.

1 Steven Spielberg

Steven SpielbergYeni Hollywood’un öncülerinden bir tanesi olarak tanınan Steven Spielberg, 40 yılı aşkın süredir sahip olduğu kariyeri ile tüm zamanların en iyi tanınan yönetmenleri arasındadır. 3 milyar dolarlık şaşırtılacı bir net gelire sahip olan Spielberg, sadece yönetmenlik tarihinin en yüksek gişe hasılatı elde eden yönetmeni olmakla kalmayıp aynı zamanda fazlasıyla da yeteneklidir. DreamWorks Stüdyoları’nın kurucularından olan Spielberg; Indiana Jones, Er Ryan’ı Kurtarmak, Schindler’s List, E.T., Jaws ve Jurassic Park gibi tüm zamanların en büyük filmlerinden bazılarına imzasını atmıştır.

HOLLYWOOD’un EN ZENGİN 10 FİLM YAPIMCISI İÇİN TIKLAYIN.

Ancak ne yazık ki Hollywood’un en yetenekli yönetmeni bile Bernie Madoff’un Ponzi Oyunu’ndan kaçamadı. Spielberg, kendi kişisel varlığının bir kısmını Madoff’a emanet etmesinin yanı sıra, Wunderkinder Foundation gibi birçok yardım kuruluşunu da ona emanet etmiştir. Vakıf’ın içerisindeki paraların da hortumlandığını öğrendikten sonra, Spielberg’in bu yardım kuruluşunu kapatmaktan başka çaresi kalmadı.

Genellikle ünlü isimleri kazandıkları paralar ve satın aldıkları lüks eşyalar ile huzurlarınıza getirdik. Ancak, daha fazla para kazanmak uğruna ellerindeki bulgurdan olacaklarını kim bilebilirdi ki? Listemizde bulunan ünlü isimlerin birçoğu eski borsacı, dolandırıcı Barnie Madoff tarafından dolandırılmış. Barnie Madoff’un kullandığı Ponzi Oyunu yöntemine ülkemizde de sıklıkla rastlayabiliriz. 90’lı yıllarda Saadet Zinciri adıyla ortaya çıkmış, yatırdıkları paraları bu kuruluşa ekleyerek geri kazanacaklarına ve hatta daha fazlasını elde edeceklerine inan birçok insanının dolandırılmasıyla sonuçlanan bir sistemdi. Sonraki yıllarda çeşitli konseptler ile buna benzer sistemler ortaya çıkmış olsa da birçoğu aynı şekilde sonuçlandı. Listemizdeki birkaç ünlü de başarılarına ve kazandıkları milyon dolarlık servetlere bakmayıp, daha fazlasını kazanmak için bu tuzağa düştüler. Sonunda çoğu kurtulmayı başardı. Bu durum da onlara büyük bir ders olmuştur diye düşüyoruz. Sizler için hazırlamış olduğumuz tüm zamanların en büyük dolandırıcılıklarına maruz kalan ünlü isimlerin listesinden hangi olayın ya da hangi ünlü ismin sizleri fazlasıyla şaşırttığını düşünce ve yorumlarınız ile birlikte bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.